Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukrayna Canlı Savaş Güncellemeleri: Rus işgali altındaki Kırım’a giden köprü hasar gördü

Ukrayna Canlı Savaş Güncellemeleri: Rus işgali altındaki Kırım’a giden köprü hasar gördü
The Wall Street Journal muhabiri Ivan Gershkovitch, Perşembe günkü duruşmadan önce. Mart ayında Rusya’da tutuklandı.kredi…Evgenia Novozhinina/Reuters

Perşembe günü bir Moskova mahkemesi, Wall Street Journal muhabiri Ivan Gershkovitch’in 12 hafta önce casuslukla suçlanıp hapsedildiği Rusya’daki duruşma öncesi tutukluluğunun sona ermesini talep eden itirazını reddetti.

Yaklaşık altı yıldır Rusya’da bulunan Amerikalı bir gazeteci olan Bay Gershkovich, Mart ayı sonunda tutuklandı ve casuslukla suçlandı, ancak bunu reddediyor. Geçen ay tutukluluğu 30 Ağustos’a kadar uzatılmıştı. Rus savcılar herhangi bir kanıt sunmasa da, 12 hafta boyunca Moskova’da bir KGB halefi tarafından yönetilen ve aşırı tecridin de dahil olduğu zorlu koşullarıyla tanınan maksimum güvenlikli Lefortovo hapishanesinde tutuldu.

Mahkeme, avukatının talebini reddetti. ABD’nin Rusya Büyükelçisi Lynn M. Tracy, Bay Gershkovich’in ebeveynleri Ella Melman ve Mikhail Gershkovich ile birlikte oradalar.

Onlara yöneltilen suçlamalar, ABD hükümeti ve The Journal tarafından şiddetle reddedildi. Beyaz Saray, Bay Gershkovitch’in “haksız yere tutuklandığını” söyledi, bu da siyasi tutuklu anlamına geliyor. Bu atama, Washington’un yurtdışında bir Amerikalıyı tutuklamaya yaklaşımını değiştiriyor, çünkü genellikle tutuklunun keyfi nedenlerle gözaltına alındığına veya meşru suçlamalarla veya adil bir adli süreçle karşı karşıya olmadığına inanıyor.

Dergi, Perşembe günü Bay Gershkovitch’e desteğin devam ettiğini ifade eden bir bildiri yayınladı.

“Sonuç beklenecek olsa da, tutuklu kalmaya devam etmesi çok çirkin” diye ekledi. “Ivan, yalnızca bir gazeteci olarak işini yapmak için haksız yere 12 haftadan fazla bir süredir tutuklu. Derhal serbest bırakılması için çağrı yapmaya devam ediyoruz.”

Interfax haber ajansının bildirdiğine göre Rusya Perşembe günü ABD’den gazeteciye konsolosluk ziyareti için bir talep aldığını ve bunu incelediğini söyledi. Ajans, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei A. Ryabkov, “Henüz bir karar yok ama inceleniyor” dedi. Rusya, Nisan ayında böyle bir ziyareti kabul etmesine rağmen, diğer talepleri reddetti.

READ  Çalışma, Çin'in bu yıl dünyadaki en büyük milyoner göçünü yaşayacağını gösteriyor.

Rusya’da basın özgürlüğü, gazetecileri, muhalefeti ve muhalefeti hedef alan otoriter tedbirler benimseyen Başkan Vladimir Putin döneminde keskin bir düşüşe tanık oldu. Bay Putin, özellikle geçen yıl Ukrayna’nın topyekun işgalinin başlamasından bu yana yerli gazetecilere göz kulak oldu ve uluslararası muhabirlerin bir özgürlük duygusuyla çalışmasına izin verdi.

Ancak 29 Mart’ta Gershkovitch, Rusya’nın merkezindeki Yekaterinburg kentinde bir haber gezisinde tutuklanıp Soğuk Savaş’tan bu yana casuslukla suçlanan ilk Batılı gazeteci olduğunda bu durum değişti. Suçlu bulunursa, bir Rus ceza kolonisinde 20 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.

Temsilciler Meclisi, 13 Haziran’da oybirliğiyle, Rus hükümetine Bay Gershkovitch ve 2020’de casusluk suçundan hüküm giydikten sonra 16 yıl hapis cezasına çarptırılan eski bir ABD Denizcisi olan Paul Whelan’ı serbest bırakma çağrısında bulunan bir kararı onayladı.

Rusya’nın 2021 Nobel Barış Ödülü sahibi Dmitry Muratov, Salı günü Almanya’nın Bonn kentinde düzenlenen bir medya forumunda Bay Gershkovitch’in çalışmalarını övdü.

Deutsche Welle Küresel Medya Forumu’nda yaptığı konuşmada Muratov, “Onu çok iyi tanıyorum – Moskova’nın neredeyse tamamı onu iyi tanıyor” dedi. “Çalıştığı ülkeyi seviyor. O inanılmaz bir gazeteci ve kesinlikle bir casus değil.”

tarihinde düzeltildi

22 Haziran 2023

:

Bu makalenin önceki bir versiyonu, ABD’nin Rusya büyükelçisinin ve gazeteci Ivan Gershkovitch’in annesinin soyadlarını yanlış yazıyordu. Büyükelçi Lynn M. Tracy, Tracy değil ve annesi Ella Mailman, Mailman değil.

Düzeltmeleri nasıl ele alıyoruz?