Mart 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Nobel Ekonomi Ödülü, Bernanke de dahil olmak üzere ABD merkezli ekonomistlere verildi.

Nobel Ekonomi Ödülü, Bernanke de dahil olmak üzere ABD merkezli ekonomistlere verildi.

ABD Federal Rezervinin eski başkanı Ben Bernanke, 4 Ocak 2019 Cuma günü Amerikan Ekonomi Derneği ve Müttefik Sosyal Bilimler Derneği’nin yıllık toplantısında konuşuyor. Bernanke, 2022 Nobel Ekonomi Ödülü’nü kazanan üç kişiden biri.

Bloomberg | Bloomberg | Getty Resimleri

ABD merkezli ekonomistler Ben Bernanke, Douglas Diamond ve Philip Dipwig, bankacılık ve finansal krizler konusundaki araştırmaları nedeniyle 2022 Nobel Ekonomi Bilimleri Ödülü’ne layık görüldü.

Bernanke, 2006’dan 2014’e kadar Federal Rezerv’in başkanıydı ve şu anda Washington DC’deki Brookings Enstitüsü’nde, Diamond Chicago Üniversitesi Booth İşletme Okulu’nda profesör ve Debvig, Olin İşletme Okulu’nda profesör. Louis’deki Washington Üniversitesi.

Nobel Komitesi, 1980’lerin başındaki çalışmalarının “özellikle finansal krizler sırasında bankaların ekonomideki rolüne ilişkin anlayışımızı önemli ölçüde geliştirdiğini” ve bankaların çöküşünü önlemenin neden önemli olduğunu açıkladığını söyledi. Bunun 2008-2009 mali krizi ve koronavirüs pandemisi sırasında “paha biçilmez” olduğunu eklediler.

Bernanke’nin 1930’ların Büyük Bunalımına ilişkin analizi, krizin bu kadar uzun ve şiddetli olmasının başlıca nedenlerinden birinin banka hücumunun nasıl ve neden olduğunu gösterdi. Bu arada, Diamond ve Dybvig’in çalışması, bankaların paralarına erişmek isteyen tasarruf sahipleri ile yatırıma ihtiyaç duyan ekonomi arasındaki potansiyel çatışmayı çözmede oynadığı sosyal açıdan önemli rolü değerlendirdi; Ve hükümetler mevduat sigortası sağlayarak ve son çare olarak borç veren olarak hareket ederek banka çıkışlarının önlenmesine nasıl yardımcı olabilir?

Resmi olarak Alfred Nobel’in anısına İktisadi Bilimlerde Sveriges Riksbank Ödülü olarak adlandırılan ödülün sahipleri, her biri 10 milyon İsveç kronu (883.000 $) alıyor.

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, kazananları Ekonomik Bilimler Ödül Komitesi tarafından önerilen adaylar listesinden seçer. Bu, yaklaşık 3.000 profesör, geçmiş kazananlar ve Akademi üyeleri tarafından davetle gönderilen isimler arasından seçilmesini sağlar. İnsanlar kendilerini aday gösteremezler.

READ  Taraneh Alidouosti: İranlı aktris hükümet karşıtı protestoları desteklemek için başörtüsü olmadan fotoğraf yayınladı

geçen yıl , Ekonomi Ödülü üç şekilde ayrılmıştır. Çalışma ekonomisi üzerine çalışmaları için David Card’a gitti; Ve Joshua D. Angreste ve Guido Empains’e nedensel ilişkilerin analizine katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

1901’den beri verilen ve İsveçli mucit, kimyager ve mühendis Alfred Nobel’in vasiyetiyle verilen diğer beş Nobel Ödülü’nün aksine, Ekonomi Ödülü 1969’da İsveç Merkez Bankası tarafından onuruna verildi. Her yıl ilan edilen ikincisidir.

ünlü Nobel Barış Ödülü Cuma günü verildi Belaruslu insan hakları aktivisti Alice Bialiatsky, Rus insan hakları örgütü Memorial ve bir sivil toplum örgütü olan Ukrayna Sivil Özgürlükler Merkezi tarafından.

Bu yılki fizik ödülü, kuantum mekaniğindeki keşiflerinden dolayı Alan Aspect, John Francis Closer ve Anton Zeilinger’e verildi. Nobel komitesi, yeni bir kuantum teknolojisi çağını başlatmak için dolaşık durumdaki parçacıkları inceleyen “öncü deneyler” kullandığını söyledi.

Kimya Ödülü, hücreleri haritalamak ve daha hedefe yönelik kanser tedavileri geliştirmek için tıklama ve biyoortogonal kimyayı kullanan çalışmaları nedeniyle Carolyn R. Bertozzi arasında paylaştırıldı; ve komitenin biyouyumlu moleküllerin bağlanmasını içeren “klik kimyasının temellerini attığını” söyleyen Morten Meldal ve K. Barry Sharpless.

Tıp Ödülü, Svante Papu’ya “soyu tükenmiş homininlerin genomu ve insan evrimi ile ilgili keşiflerinden dolayı” verildi.

Fransız yazar Annie Ernault edebiyat ödülünü kazandı.