Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukrayna güney cephesindeki ilerlemeyi hızlandıracak – Komutan

Ukrayna güney cephesindeki ilerlemeyi hızlandıracak – Komutan

ORHIV BÖLGESİ, Ukrayna (Reuters) – Güneyde savaşan bir komutan Reuters’e verdiği demeçte, Ukrayna kuvvetlerinin güneydeki Rus savunmasının en zorlu hattını aştıklarına ve artık daha hızlı ilerleyebileceklerine inandıklarını söyledi.

Ukrayna haziran ayında bir karşı saldırı başlattı ancak Rusya’nın mayın tarlalarıyla güçlendirilmiş iyi hazırlanmış savunma hatları, güneydeki Azak Denizi’ne doğru ilerleyişini yavaşlattı.

Çarşamba günü Ukrayna güçleri, ön cephedeki Orekyev kasabasının yaklaşık 10 km güneyinde, güney Zaporojye bölgesindeki Ropotyn yerleşiminde ulusal bayrağı göndere çektiklerini söyledi.

Bazı birlikleri Robotyn’e götüren ve “Kombat” takma adını kullanan komutan, “Burada durmayacağız” dedi.

“Bundan sonra Berdyansk (kasabamız) var ve sonra birkaç tane daha var. Savaşçılarıma hemen şunu açıkça ifade ettim: Hedefimiz Robotyn değil, hedefimiz Azak (Denizi).”

Robotyn, Azak Denizi kıyısındaki Berdyansk limanına yaklaşık 100 km ve stratejik Melitopol şehrine 85 km uzaklıkta yer almaktadır. Rus güçleri, geçen yıl Şubat ayında Moskova’ya yönelik geniş çaplı işgalin ardından her iki bölgeyi de işgal etti.

Moskova, Ukrayna’nın Robotyne alanında ilerlediğini doğrulamadı.

ABD’li bir yetkili geçen hafta, Ukrayna kuvvetlerinin güneydeki Rus güçlerini bölmeyi amaçlayan karşı saldırıda Melitopol’e ulaşıp geri almasının pek olası görünmediğini söyledi.

Bu hafta Ukrayna’nın stratejisini savunan Başkan Volodymyr Zelensky, ülkesinin kuvvetlerinin çok zayıf konuşlandırıldığı yönündeki önerileri reddetti ve Kiev’in Moskova tarafından ele geçirilen tüm Ukrayna topraklarını geri alacağına olan inancını yineledi.

Combat, “mayınlı ana yolları geçtik. İleriye doğru ilerleyebileceğimiz hatlara ulaştık. Eminim buradan daha hızlı ilerleyeceğiz” dedi.

READ  Çin, Tayvan çevresinde yeni askeri tatbikatlar yapacağını duyurdu

Robotyn’de iki evin Rus kontrolü altında kaldığını da sözlerine ekledi: “Onlar için savaşıyoruz ve sonra (Ropotyn’in) tüm kontrolünü ele alacağız.”

Combat, Ukrayna kuvvetlerinin artık yalnızca “Rus lojistik” grupların bulunduğu bölgelere girdiğini belirterek, Rus savunmasını kırmanın bu kadar zor olmasını beklemediğini açıkça belirtti.

“Bütün topraklarımızı özgürleştirmek için ilerliyoruz” dedi.

(Raporlayan: Vladislav Smilyants; Yazan: Pavel Politiuk; Düzenleyen: Timothy Heritage ve David Gregorio)

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarını edininyeni bir sekme açar