Haziran 9, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukrayna, Hindistan’ı Rusya ile savaşa itiyor: canlı güncellemeler

ZARYCHEN, Ukrayna – Yarbay Oleh Dombrowski, sonunda motoru tutmadan önce anahtarı turuncu Lada’sının kontağına birkaç kez soktu.

Harap olmuş Donbass bölgesinde popüler olan türden bir Sovyet kalıntısı olan göze çarpmayan araba, Albay Dombrowski ve askeri psikologlardan oluşan ekibi, savaşta bir yıl geçirdikten sonra travma ile başa çıkmak için askerleri eğitmek için doğu Ukrayna’nın ön saflarında gezinirken kilometrelerce ilerliyor. .

Askeri bir psikolog olan Rodion Khrihoryan, “Bazen askerler sorunun ne olduğunu bile belirleyemezler ve bu eğitim onların sorunu çözmelerine yardımcı olur – neye dikkat etmeleri, zihninizi ve düşüncelerinizi nasıl kontrol etmeleri gerektiği” dedi. “Problemi anlamak ilk kritik adımdır.”

Albay Dombrowski ve ekibi, açık tarlalardan doğuya, cephe hattından sadece üç mil uzakta terk edilmiş bir eve doğru ilerliyor. Yarım düzine Ukraynalı 125. cephe tugayının askerleri bir oturum için Donetsk’e geldi. Ülke genelindeki yüzbinlerce asker gibi onlar da Rus birlikleriyle siperlerde, ormanlarda ve şehirlerde çetin muharebelere giriştiler. Arkadaşlarının öldüğünü gördüler.

Tabur komutan yardımcısı Ihor Bahniuk, “Adamlar bölgeden geldiler ve bana bombalandıklarını ve baskı altına alındıklarını, desteğe ihtiyaçları olduğunu söylediler. Kendi başlarına idare edemeyeceklerini söylediler” dedi.

Savaş ne kadar uzun sürerse, insanların o kadar çok yardıma ihtiyacı olacak” dedi.

Albay Dombrowski, Ukrayna Bölgesel Savunma Kuvvetleri Psikolojik ve Ahlaki Destek Merkezi’nde birkaç düzine psikolog ve eğitmenden oluşan bir gruba liderlik ediyor. Her eğitmen ekibi, grup terapisi veya bire bir seanslar dahil olmak üzere ayda 60 ila 90 eğitim seansı düzenler.

Eğitmenler, stresi azaltmak için çeşitli nefes alma teknikleri, saldırı altındayken askerlerin paniğe kapılmasını önlemek için fiziksel taktikler ve sakinleşmelerine yardımcı olacak zihinsel egzersizler öğretiyor. Bazen oturumlar yalnızca askerlerin havalandırması için bir yer sağlar.

READ  Biden, Hint-Pasifik ticaret anlaşmasını başlattı, enflasyon konusunda uyardı

dedi Oleksandr, öğretmen.

Konstantin, Kasım ayından beri ön saflarda yer alıyor. Seansın sonunda, “donmasını” ve savaş alanında hareket edememesini nasıl önleyebileceği konusunda tavsiye almak için eğitmenlerle temasa geçti. Savaşa gitmeden önce bu teknikleri öğrenmiş olmayı dilediğini söyledi.

“Kabus görüyorum ve bazen uyumak istemiyorum” dedi. “Pozisyonunuz çekildiğinde bunun bir piyango olduğunu anlarsınız. Size vurur mu, vurmaz mı? Her gün bir şeyler olabilir ve bununla uzlaşmanız gerekir.”

Psikologlar halihazırda binlerce askeri eğitmiş olsa da, travmayı ordu genelinde aktif bir çatışma sırasında tedavi etmek çok büyük bir zorluktur.

Duruşmaya katılan bir diğer asker Volodymyr, çatışmalar sırasında kalp krizi geçirdiğini söyledi. Bir eğitim seansının, yaşadığı travmanın tamamen üstesinden gelmesine yardımcı olacağından şüphe duyduğunu söyledi.

Volodymyr, “Hayal edin – iki hafta boyunca etrafınızda sürekli bombardıman ve patlamalar oldu” dedi. “Gizlenebilirsin ve sonra başını kaldırıyorsun ve birkaç adım ötende tüm vücudunun derinliğinde bir krater olacak. Bunu deneyimlemediysen, anlayamayacaksın.”