Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bir STK, Akdeniz’de yüzen bir göçmen teknesinin yakıt ikmali yaptığını ancak kurtarma olmadığını söyledi

Bir STK, Akdeniz’de yüzen bir göçmen teknesinin yakıt ikmali yaptığını ancak kurtarma olmadığını söyledi

MILAN (Reuters) – Alman STK Sea-Watch’ın bildirdiğine göre, bir ticaret gemisi Yunanistan ile Malta arasında başı dertte olan yaklaşık 400 göçmeni taşıyan bir tekneye yakıt ve su sağladı, ancak Malta makamları tarafından kurtarma operasyonu yürütmemesi emredildi. Enternasyonal Pazartesi günü söyledi.

Kuzey Afrika’dan Akdeniz’i geçen göçmen teknelerinin akını sırasında Libya’nın Tobruk kentinden yola çıkan geminin Pazar günü erken saatlerde destek hizmeti Alarm Phone tarafından su üzerinde olduğu ve su aldığı bildirildi.

Alarm telefonu, teknenin Malta Arama ve Kurtarma Alanında (SAR) olduğunu söyledi.

İki uçağından biriyle teknenin yerini tespit eden Sea-Watch International, Pazartesi günü Malta’yı büyük tehlikede olmalarına ve geminin 1,5 metrelik dalgalarla mücadele etmesine rağmen gemideki insanları kurtarmak istememekle suçladı.

Twitter hesabından “Tekne hareket etmeye devam ederse İtalya’ya ulaşabilir ve Malta insan kabul etmek zorunda kalmayacak” dedi.

Malta makamları, birkaç yorum talebine yanıt vermedi.

Ayrı bir bölümde, Cumartesi günü teknelerinin İtalya’ya ulaşmaya çalışırken Tunus açıklarında batması sonrasında en az 23 Afrikalı kayboldu ve dördü öldü.

Geçtiğimiz hafta, Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) yardım kuruluşuna ait GeoParents gemisi, fırtınalı denizlerde 11 saatlik karmaşık bir operasyonun ardından Malta kıyılarında 440 göçmeni kurtardı.

ANSA haber ajansına göre, Pazar günü yaklaşık 1000 göçmen Sicilya’nın güneyindeki İtalya’nın Lampedusa adasına ulaştı.

Giulio Piovaccari’nin bildirdiği; Valletta’da Christopher Sciclona tarafından ek raporlama; Giulio Piovaccari’nin yazdığı; Kurgu Toby Chopra ve Barbara Lewis tarafından

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

READ  Alman Leopard 2 tankları Ukrayna'ya ulaştı