Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukrayna, Rus filosunun Karadeniz’deki karargahını bombaladı

Ukrayna, Rus filosunun Karadeniz’deki karargahını bombaladı

Rus ve Ukraynalı yetkililer, Rusya’nın Karadeniz Filosu’nun Kırım’daki karargahını hedef alan Ukrayna saldırısında iki geminin hasar gördüğünü ve Rusya’nın savaş çabalarında önemli bir rol oynayan geniş bir askeri tersanede büyük bir yangına neden olduğunu söyledi.

Çarşamba günü şafaktan önce meydana gelen saldırı, Moskova’nın yaklaşık 19 ay önce kapsamlı Ukrayna işgalini başlatmasından bu yana işgal altındaki kıyı kenti Sevastopol’daki Rus Donanması karargahına düzenlenen en büyük saldırı gibi göründü ve Ukrayna’nın Rusya topraklarının derinliklerindeki hedefleri vurma konusundaki artan yeteneğinin altını çizdi. . kontrollü araziler

Rusya Savunma Bakanlığı Bir açıklamada şunları söyledi Ukrayna, tesise 10 seyir füzesi fırlatırken, aynı zamanda Karadeniz’deki bir Rus savaş gemisini üç donanma insansız hava aracıyla hedef aldı. Bakanlık, hava savunma sistemlerinin yedi seyir füzesini düşürdüğünü ve devriye gemisi Vasily Bykov’un insansız hava araçlarını imha ettiğini söyledi.

Moskova’nın Ukrayna’nın Kırım’daki başarılı saldırısına ilişkin ender rastlanan kabulü, yerel halkın Sevmurzavod tersanesindeki patlama ve yanan yangınların fotoğraflarını sosyal medyada yayınlamasının ardından geldi. Daha sonra Kırım’ın Rusya destekli hükümdarı Mikhail Razvozaev Resim şu kişi tarafından paylaşıldı: Bu, büyük bir çıkarma gemisinin iskele tarafını alevler içinde gösteriyor gibi görünüyordu, ancak hasarın tam boyutu belli değildi.

Bay Razvozaev, tersanede en az 24 kişinin yaralandığını söyledi. İlk patlamalar ve hava savunma sesleri ilk olarak yerel saatle sabah 02.00 sıralarında bildirildi.

Ukrayna’nın saldırıda hangi silahları kullandığı belli değil ancak Ukrayna Hava Kuvvetleri komutanı Korgeneral Mykola Oleshchuk, uzun menzilli bir hava saldırısının söz konusu olduğunu belirtti.

Şunları ekledi: “İşgalciler hâlâ Sevastopol’a yönelik gece bombalamasının yaralarını sarmaya çalışırken, Ukrayna Hava Kuvvetleri pilotlarına mükemmel savaş çalışmalarından dolayı teşekkür etmek istiyorum.” bir açıklamada şunu yazdı. “Takip eder …”

READ  Seul'de sel: Güney Kore'nin başkentinde rekor düzeyde yağışlar, binaları ve arabaları sular altında bırakırken en az 8 kişinin ölümüne neden oldu.

Başkanın kıdemli danışmanı Mykhailo Podolyak İpucu Saldırı yeni silahlar kullanılarak gerçekleştirildi. Kendisi yaptığı açıklamada, Karadeniz üzerinden ticaret yollarını ve tahıl sevkiyatını güvence altına almanın tek yolunun, “silah kapsamının genişletilmesi de dahil olmak üzere” Ukrayna silahlı kuvvetlerinin kapasitesini artırmak olduğunu söyledi.

“Bunun sonuçlarını zaten Sevastopol’da görebiliyoruz” diye yazdı.

Kullanılan silahların türünü açıklamadı. Bu yaz Ukrayna İngiltere ve Fransa’dan uzun menzilli silahlar aldı ve Kiev aynı zamanda yurt içinde üretilen uzun menzilli seyir füzeleri de geliştiriyordu.

Rus askeri blog yazarlarına göre saldırıda geliştirilmiş Kilo sınıfı saldırı denizaltısı Rostov-on-Don ve Robocha sınıfı çıkarma gemisi Minsk hasar gördü. Rus haber kaynağı BazaKaynakları belirtmeden.

Raporlar bağımsız olarak doğrulanamadı ancak Rus yetkililer, saldırıların kuru havuzdaki iki gemiye zarar verdiğini söyledi. Planet Labs tarafından Salı günü çekilen bir uydu görüntüsü, Ropucha sınıfı bir gemiyi ve kuru havuzda görünen bir denizaltını gösteriyor. Saldırıdan sonra Planet Labs’tan alınan görüntüler gemiyi ve kuru havuzda yanık hasarı gibi görünen şeyleri gösteriyordu, ancak bu karar denizaltının fark edilmesini zorlaştırıyordu.

Rusya’nın deniz filosuna yapılan saldırı, Ukrayna’nın, kuvvetlerinin Karadeniz’deki birçok petrol ve gaz arama platformunu yeniden ele geçirdiğini açıklamasından birkaç gün sonra gerçekleşti; bu, Moskova’nın 2015’te ele geçirmesinden bu yana Rusya’nın Ukrayna kıyılarında güç aktarma kabiliyetinde rol oynadı.

Rus kuvvetleri, Boyko Kuleleri olarak bilinen platformları ileri konuşlanma üsleri olarak, radar kurulumları, uzun menzilli füze sistemleri ve bir dizi başka ekipman olarak kullandı. Ukrayna donanması sözcüsü Dmytro Pletinchuk, Rus güçlerini platformlardan çıkarmanın “onları ilgili bilgilerden mahrum bırakmamıza olanak sağladığını, hızlı tepki vermelerini veya sularımızda herhangi bir şey planlamalarını imkansız kıldığını” söyledi.

Rusya limanının saldırıya uğramasıyla aynı zamanda Ukrayna ordusu, çoğunlukla Odessa bölgesindeki liman ve tahıl altyapısını hedef alan 44 İran yapımı insansız hava aracından 32’sini düşürdüğünü söyledi.

READ  Biden, G-20 zirvesinde nereye oturacağını hatırlatmak için bir "hile kağıdı" sunuyor

Odessa Askeri İdaresi Başkanı Oleh Kiper, Romanya sınırındaki Tuna Nehri üzerindeki limanların yeniden hedef alındığını, 7 sivilin yaralandığını söyledi.

Bir açıklamada “Sonuçlarıyla uğraşıyoruz” dedi. “İtfaiye ekipleri yangını kontrol altına almak için çalışıyor.”

Hıristiyan Tripert Raporlara katkıda bulunuldu.