Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukrayna, Rusya, ABD ve İngiltere’nin kaç askeri var? Zelensky 500 bin asker daha istiyor

Ukrayna, Rusya, ABD ve İngiltere’nin kaç askeri var? Zelensky 500 bin asker daha istiyor

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Ukraynalı generallerin Putin’in işgalci ordusunu püskürtmek için yarım milyon kadar yeni askeri harekete geçirmeyi planladığını söyledi.

Zelensky, ordunun talebi hakkında henüz nihai bir karar vermediğini, çünkü bunun Ukrayna’nın savunma kapasitesinin yanı sıra “adillik ve para” meselesi olduğunu söyledi.

Bu, Batı’nın Ukrayna’ya yaptığı askeri yardımın ABD ve Avrupa Birliği tarafından çıkmaza girdiği bir dönemde, Rusya’nın büyük nüfusu ve kaynaklarıyla Kiev ordusunu ezebileceği korkusunun ortasında geliyor.

Ukrayna’daki savaşla ilgili canlı güncellemeleri takip edin

Başkan, “Bu hamleyi desteklemek için daha fazla argümana ihtiyacım olacağını söyledim” dedi. “Çünkü bu her şeyden önce bir insan meselesi, ikincisi bu bir adalet meselesi, bu bir savunma kabiliyeti meselesi ve mali bir mesele.”

Peki Ukrayna’nın kaç askeri var ve bunlar ABD ve İngiliz ordularıyla nasıl karşılaştırılıyor?

Volodymyr Zelensky, teklife henüz karar vermediğini çünkü bunun bir “adalet” meselesi olduğunu söyledi.

(AP)

Ukrayna

Son rakamlar, Ukrayna ordusunun 200.000’i aktif askeri personel olmak üzere yaklaşık 500.000 askerden oluştuğunu gösteriyor.

Bu rakamlar doğruysa Ukrayna ordusunun önerisi toplam asker sayısını yaklaşık bir milyona çıkaracak.

Ukrayna yasalarına göre yalnızca 27 ila 60 yaş arasındaki erkekler ön saflarda seferber edilebiliyor, ancak daha genç erkekler de savaşmaya gönüllü olabiliyor. Ocak 2022 itibarıyla Ukrayna’daki erkek nüfusu 19 milyondur.

18-20 yaş arası erkekler savaş alanına gönderilemez. Cephedeki Ukraynalı askerlerin çoğunun gönüllü olduğuna inanılıyor ve bunların çoğu Şubat 2022’de Rus işgalinin başlamasından bu yana savaşıyor.

Çatışmada öldürülen Ukraynalı erkek sayısının tahminleri 30.000 ile 70.000 arasında değişiyordu. Kasım ayında Ukraynalı bir sivil grup ölü sayısının 30.000 olduğunu tahmin etti.

READ  Kafası karışan Biden podyumun arkasında dolaşıyor ve Ürdün kralı konuşurken yere bakıyor

Ancak Amerikan askeri kaynakları bu sayının 70.000’e yakın olduğunu belirtiyor. Kiev kayıplarını devlet sırrı olarak görüyor ve yetkililer bu rakamın açıklanmasının savaş çabalarına zarar verebileceğini söylüyor.

Ukraynalı askerler bu yılın başlarında Ukrayna’nın Donetsk kentindeki üslerine doğru yürüyorlar. Ukrayna ordusu ilave 500.000 askeri daha seferber etmeye çalışıyor

(Getty Images aracılığıyla AFP)

Rusya

Rus ordusunda görev yapan askeri personel sayısı Ukrayna ordusunun yaklaşık dört katıdır (yaklaşık 1.330.900 erkek ve 250.000 yedek). 2021 yılı itibarıyla Rusya’da erkek nüfusu yaklaşık 66 milyondur.

Temmuz ayında Rusya parlamentosu, erkekler için azami zorunlu askerlik yaşını 27’den 30’a çıkardı ve 1 Ocak 2024’ten itibaren bir yıl zorunlu askerlik hizmetine tabi olan genç erkeklerin sayısını artırdı.

Bu, erkeklerin 18-27 yaşları yerine 18-30 yaşları arasında yüksek öğrenim sırasında bir yıllık askerlik hizmeti veya eşdeğer bir eğitim almaları gerekeceği anlamına geliyor.

Kanun aynı zamanda erkeklerin askerlik şubesine çağrıldıkları günden itibaren Rusya’yı terk etmelerini yasaklayarak askerlikten kaçmalarını da engelliyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Savunma Bakanı Sergei Shoigu ile bir araya geldi. Rusya zorunlu askerlik yaşını 27’den 30’a çıkardı

(Sputnik)

Biz

Son rakamlara göre Amerika Birleşik Devletleri Ordusu’nun yaklaşık 1.832.000 askeri personeli var. 2022 yılı itibarıyla Amerika Birleşik Devletleri’nin erkek nüfusu 165 milyondu.

Bu kuvvetlerin 1.390.000’inin aktif personel, 442.000’inin ise yedek personel olduğu söyleniyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde şu anda zorunlu askerlik mevcut değil.

Ancak 18 ila 25 yaş arasındaki tüm erkeklerin, potansiyel olarak zorunlu askerliğe tabi ABD vatandaşlarının kaydını tutan bir devlet kurumu olan Selective Service’e kaydolması gerekiyor. Bu, ABD Kongresi’nin büyük bir çatışma durumunda savaşma çağındaki tüm erkekleri belirlemesine ve çağırmasına olanak tanır.

READ  Ukrayna'daki Rus askerlerinin ölü sayısı 9 bin 300'den az değil - BBC

Amerika Birleşik Devletleri zorunlu askerliği altı kez uygulamaya koydu: Amerikan Bağımsızlık Savaşı, Amerikan İç Savaşı, I. Dünya Savaşı, II. Dünya Savaşı, Kore Savaşı ve Vietnam Savaşı.

ABD Ordusundaki toplam askeri personel sayısı 1.832.000

(Getty Images aracılığıyla AFP)

Britanya

İngiliz Ordusu’ndaki toplam askeri personel sayısı 231 bin civarındadır. Bunların 194.000’i aktif, 37.000’i ise yedek. 2021 yılı itibarıyla Birleşik Krallık’ta 29 milyon erkek yaşıyordu.

Zorunlu askerlik Birleşik Krallık’ta yalnızca iki kez gerçekleşti. Birinci Dünya Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı sırasında tanıtıldı ve sırasıyla dört ve 21 yıl sürdü.