Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hükümet karşıtı protestolar, İsrail’in Anma Günü öncesinde Gazze’deki rehinelerin serbest bırakılmasını talep ediyor

Hükümet karşıtı protestolar, İsrail’in Anma Günü öncesinde Gazze’deki rehinelerin serbest bırakılmasını talep ediyor

Ahmed Al-Gharabli/AFP/Getty Images

7 Ekim saldırılarından bu yana Gazze’de tutulan İsrailli rehinelerin akrabaları, 11 Mayıs 2024’te Tel Aviv Sanat Müzesi önünde serbest bırakılmalarını talep eden bir mitinge katılıyor.CNN

Protestocular Cumartesi günü İsrail’in birçok şehrinde sokaklara dökülerek, İsrail’in Anma Günü öncesinde Gazze’de tutulan tüm rehinelerin serbest bırakılmasını talep etti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun istifasını ve erken seçim yapılmasını talep ettiler.

Gazze’de tutulan rehinelerin aileleri de Tel Aviv, Caesarea, Rehovot ve Hayfa dahil olmak üzere hükümet karşıtı protestolara katıldı.

Protestolar, İsrail’in Pazar akşamı başlayan Anma Günü’nü anmaya hazırlandığı dönemde gerçekleşti.

Birçoğu İsrail bayrakları salladı ve İsrailli rehinelerin resimlerinin yer aldığı pankartlar taşıdı ve hükümete onları canlı olarak anavatanlarına geri göndermesi çağrısında bulundu.

Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e düzenlediği ve 1.200’den fazla kişinin ölümüne yol açan saldırıda yaklaşık 240 kişi rehin alınarak Gazze’ye nakledildi. Kasım ayında yapılan serbest bırakma anlaşması sırasında 100’den biraz fazla rehine serbest bırakıldı, ancak İsrail ordusu Gazze’de hâlâ 132 rehinenin tutulduğuna ve bunların 128’inin 7 Ekim’de kaçırıldığına inanıyor. Ordu, bu 128 kişiden yalnızca 92’sinin Gazze’de tutulduğuna inanıyor. O hala hayatta.

Cumartesi günkü protestolara katılanlar arasında 7 Ekim’de kaçırılan ve Ocak ayında ölümü açıklanan Tamir Adar’ın annesi Yael Adar da vardı. Tek isteğinin oğlunun naaşının iade edilmesi ve böylece ona uygun bir cenaze töreni yapılması olduğunu söyledi.

Adar, “90 gün boyunca onun sağ olarak dönmesi için mücadele ettik, 90 gün boyunca Tamir’in aramıza, ailenin kucağına dönmesi umuduyla – bu umut onun artık hayatta olmadığı haberiyle söndü” dedi. miting. .

“O zamandan beri tek istediğimiz Tamir ve öldürülen tüm rehinelerin sevdikleri topraklara gömülmek üzere geri gönderilmesiydi. Tamir’e hak ettiği cenazeyi vermek. Şöyle ekledi: “Bize bir son vermek ve onun anısıyla birlikte olabileceğimiz bir mezara sahip olmak.”

7 Ekim’de öldürülen ve cenazesi Gazze’ye götürülen Itai Chen’in annesi Hajit Chen, oğlunun huzur içinde gömülmesini istediğini söyledi.

“Birçok İsrail Anma Günü kutlamasına katılmaya davet edildim, ancak ailemle ve oğlumun anısına katılmam gereken tek tören, devletin düzenlememe izin vermediği bir törendir.” dedi Chen.

“Bir insan ne kadar acıya katlanabilir? İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya sesleniyorum: Hepsini geri getirmenin zamanı geldi! Rehabilitasyon için yaşa ve düzgün ve düzgün bir Yahudi cenazesine aşık ol” diye ekledi.

Protestolar, Hamas hareketinin askeri kanadı El Kassam Tugayları’nın, Gazze’de tutulan İsrailli rehinelerden birinin bir aydan fazla süre önce öldüğünü duyurmasıyla gerçekleşti.

Askeri kanadın sözcüsü Abu Ubaida, Telegram uygulamasında, kaçırıldığında 51 yaşında olan Nadav Popplewell’in, tutulduğu yere İsrail hava saldırısının isabet etmesi sonrasında aldığı yaralar nedeniyle öldüğünü söyledi.

Obaida, “Sağlık durumu kötüleşti ve yoğun bakım görmediği için hayatını kaybetti.”

Britanya ve İsrail çifte vatandaşlığına sahip olan Popplewell, 7 Ekim 2023’te Kibbutz Nirim’den kaçırıldı. Annesi Chana Berry de kaçırıldı, ancak 24 Kasım’da rehine anlaşması kapsamında serbest bırakıldı. Kardeşi Roy Ekim ayında öldürüldü. 7.

İsrail Başbakanlığı CNN’e Popplewell’in hayatta mı yoksa ölü mü olduğunu bilmediğini söyledi. İsrail ordusu yorum yapmayı reddetti.

Britanya Dışişleri Bakanlığı Popplewell hakkında daha fazla bilgi aradığını söyledi.

Ofis CNN’e şunları söyledi: “Birleşik Krallık hükümeti, İngiliz vatandaşları da dahil olmak üzere rehinelerin serbest bırakılmasını sağlamak için bölgedeki ortaklarıyla birlikte çalışıyor. Rehinelerin serbest bırakılmasını sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz.”

READ  Ekibi, Rus muhalefet lideri Alexei Navalny'nin hapishanede kayıp olduğunu söyledi