Mayıs 27, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukrayna-Rusya Savaşı, Biden ve Zirve Haberleri: Canlı Güncellemeler

Ukrayna-Rusya Savaşı, Biden ve Zirve Haberleri: Canlı Güncellemeler

kredi…Evelyn Hochstein’ın fotoğrafı

BRÜKSEL – Sayın Başkan, Volodimir Zelenskiy Ukrayna’dan bir acil yardım çağrısı daha Başkan Biden Ve Perşembe günü Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) üyeleri, Ukrayna tarafından yayınlanan açıklamalarının metnine göre, kapalı bir oturumda onlara ülkesinin Batı ile Rusya arasındaki “gri bölgede” sıkışıp kaldığını söylediler. . Devlet.

Koalisyon üyeleri, Rusya’nın ülkeyi bir ay süren işgaline karşı dünya birliğini teşvik etmek için tasarlanan üç ardışık zirvenin ilki için burada toplanırken, Bay Zelensky, Ukrayna’nın başkenti Kiev’den video bağlantısı aracılığıyla konuştu.

Ülkesi İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan savunma ittifakının resmi bir üyesi olmasa da NATO’nun Ukrayna’nın savunmasına geçmesi gerektiğini savundu.

“Evet, ittifakta değiliz. Ve bu iddiaları ben öne sürmüyorum. Ancak Ukraynalılar, ittifakın ve müttefiklerin farklı olduğunu asla düşünmediler.” Biden tarafından sık sık dile getirilen ABD kuvvetlerinin doğrudan Ruslarla savaşmak için Ukrayna’ya gönderilmeyeceğini anladığını söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’da durma niyetinde olmadığını zaten anladığınızdan eminim” dedi. “Amaçlanmadı ve olmayacak. Daha ileri gitmek istiyor.”

Mektuba tanık olan üst düzey bir yönetim yetkilisi, Bay Zelensky’nin yorumlarını “anlamlı” olarak nitelendirdi ve Ukrayna cumhurbaşkanının uçuşa yasak bölge veya NATO üyeliği için çağrıda bulunmadığını kaydetti.

Ancak Bay Zelensky, uçuşa yasak bölge için daha önceki taleplerine zaten atıfta bulunmuştu ve transkripte göre sözlerinde hafif değildi.

Müttefiklerin Rus uçaklarını uzak tutmak için ülkesi üzerinde uçuşa yasak bölge ilan etme yönündeki önceki taleplerine atıfta bulunarak, “24 Şubat’ta göklerimizi kapatmanıza yardımcı olmanız için çok açık ve mantıklı bir talepte bulundum” dedi. “Hiçbir şekilde. Halkımızı Rus bombalarından ve füzelerinden koruyoruz. Net bir cevap duymadık.”

READ  Fransa seçimleri: dünya liderleri Macron'u zaferinden dolayı tebrik ediyor | AB haberleri

Dakikalar sonra, “Bugün sonuçlarını görüyorsunuz” diye ekledi. “Kaç ölü ve kaç barışçıl şehir yok edildi?”

Bay Zelensky, Rus kuvvetlerinin özellikle güneydeki birçok Ukrayna şehrine gaddarca saldırmasıyla birlikte ABD ve diğer ülkelerin kısıtlamalarını giderek daha fazla eleştirdi.

Perşembe günü, müttefikleri Ukrayna’nın hava saldırılarına karşı savunmak için kullanabileceği savaş uçakları sağlayamadıkları için eleştirdi. Beyaz Saray ve Pentagon, bu desteğin özellikle etkili olmayacağını ve Rusya tarafından ABD’yi daha doğrudan bir çatışmaya çekmek için bir bahane olarak kullanılabileceğini söyledi.

Ancak Bay Zelensky, bu tür endişeleri bir kenara bıraktı.

Ukrayna uçaklarınızı sipariş etti. Bu yüzden çok fazla insan kaybetmeyiz. Ve binlerce savaş uçağınız var! “Ama henüz elimizde bir şey yok” dedi. “İnsanları ve şehirlerimizi kurtarmak için Ukrayna’nın askeri yardıma ihtiyacı var – kısıtlama olmaksızın.”

Biden yönetiminden üst düzey bir yetkili, Zelensky’nin açıklamalarının ardından NATO üyelerinin Ukrayna’ya gemisavar füze sistemleri sağlama olasılığı hakkında bir görüşmeye başladıklarını söyledi.

Ancak bu biraz zaman alabilir ve Zelensky, sözlerini acil eylem çağrısı ile sonlandırdı.

Liderlere, “NATO, ittifakın insanları kurtarmak için neler yapabileceğini henüz göstermedi” dedi. “Bunun gerçekten dünyadaki en güçlü savunma birliği olduğunu göstermek için. Ve dünya bekliyor. Ve Ukrayna uzun zamandır bekliyor. Gerçek eylemler bekliyor. Gerçek güvenlik garantileri. Kime güveniyorum. Ve eylemleri barışı koruyabilir. “