Nisan 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukrayna savaşı: Rusya yeni bir barajda hipersonik füzeler fırlattı

videolu anlatım,

Tanık: Bir Rus saldırısı dalgası Ukrayna’da yıkıma neden oluyor

Rusya’nın nadir bulunan hipersonik füzeler de dahil olmak üzere güçlü silahlar kullandığı Ukrayna genelinde yeni bir saldırı dalgasında en az dokuz kişi öldü.

Rusya’nın, çatışmanın ilk aylarından bu yana hava savunmasından kaçabilen Kinzhal süpersonik füzelerini ateşlemediği bildirildi.

Son bombalama, haftalardır Ukrayna’yı vuran en ağır bombalama oldu.

Daha sonra restore edilmiş olmasına rağmen, Avrupa’nın en büyüğü olan Zaporizhzhia Nükleer Santrali’nin elektriğini kesti.

Rusya Savunma Bakanlığı sözcüsü İgor Konaşenkov Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Kinzhal hipersonik füze sistemi de dahil olmak üzere yüksek hassasiyetli uzun menzilli hava, deniz ve kara silahlarının Ukrayna’nın askeri altyapısının kilit unsurlarını vurduğunu” söyledi.

Bu, Ocak ayının sonundan bu yana Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği en büyük saldırı günüydü.

Ukrayna ordusu, 34 seyir füzesi ve dört İran yapımı Shahed insansız hava aracını başarıyla düşürdüğünü iddia etti.

Ancak aynı zamanda altı Kinzhal balistik füzesini engelleyemediğini ve Kh-22 gemisavar füzeleri ve S-300 uçaksavar füzeleri gibi eski silahları da imha edemediğini söyledi.

Ukrayna Hava Kuvvetleri sözcüsü Reuters haber ajansının aktardığına göre, “Bu, farklı tipte füzelerin kullanıldığı ilk kez büyük bir saldırıydı.” “Daha önce hiç olmadığı gibi.”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın ses hızının beş katından daha hızlı hareket edebilen hipersonik balistik füzelere yaptığı yatırımın altını çizdi.

Saldırılar kuzeyde Kharkiv’den güneyde Odessa’ya ve batıda Zhytomyr’e kadar olan şehirleri vurdu ve birkaç bölgede elektrik kesintileri bildirildi.

Nükleer operatör Energoatom, Zaporizhzhia tesisindeki grevin tesis ile Ukrayna’nın enerji sistemi arasındaki bağlantıyı kopardığını söyledi.

Rusya’nın bir yıl önce ele geçirmesinden bu yana altıncı kez tesis, Perşembe günü yeniden bağlanana kadar dizel jeneratörlerle çalışıyordu.

IAEA genel müdürünü, işgalin başlamasından bu yana art arda gelen grevleri çevreleyen “tembelliğe şaşırdığını” söyleyerek, tesisin bütünlüğünü koruma taahhüdüne çağırdı.

Ve Rafael Grossi, “Her zar attığımızda. Ve bunun tekrar tekrar devam etmesine izin verirsek, bir gün şansımız tükenecek” dedi.

Başkent Kiev’de Belediye Başkanı Vitali Klitschko’nun patlamaların meydana geldiğini söylediği başkentin batı ve güney bölgelerinde patlamaların meydana geldiği olay yerine acil servis ekipleri geldi.

Vali Maxim Marchenko, bir füzenin liman kenti Odessa’daki bir elektrik tesisini de vurarak elektrik kesintisine neden olduğunu söyledi. Yerleşim alanları da vuruldu, ancak herhangi bir yaralanma bildirilmedi.

Öte yandan Ukrayna ordusu, Rus güçlerinin doğu yarısını kontrol altına aldığını iddia etmesine rağmen, kuşatma altındaki doğu kenti Bakhmut’a yönelik yoğunlaştırılmış Rus saldırılarını püskürttüğünü söyledi.

Her iki taraf da şiddetli bir yıpratma savaşında ağır kayıplar verdiğinden, Moskova aylardır Bakhmut’u kontrol etmeye çalışıyor.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı, “Düşman saldırılarına devam etti ve Bakhmut şehrine yapılan saldırıda yavaşlama belirtisi göstermedi” dedi. “Savunmacılarımız Bakhmut ve komşu topluluklara yönelik saldırıları püskürttü.”

Batılı yetkililer, Ukrayna’nın Bakhmut kenti için geçen yaz başladığından bu yana sürdürülen savaşta 20.000 ila 30.000 Rus askerinin öldüğünü veya yaralandığını söylüyor. Sayılar bağımsız olarak doğrulanamaz.

READ  Ukrayna haberleri: Polonya'nın önde gelen şehirlerinde mülteciler için yer tükeniyor