Eylül 26, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukrayna savaşında önümüzdeki altı ay için beş tahmin | Ukrayna

1. Savaşın en az bir yıl sürmesi muhtemeldir, ancak temelde bir çıkmaza girmiştir ve savaşın yoğunluğu azalmaktadır.

Altı aylık savaş geçmiş olabilir, ama ikisi de geçmedi Ukrayna Rusya, uğradığı kayıplara rağmen savaşı durdurmaya da hazır değil. Ukrayna işgal ettiği toprakları geri almak istiyor ve Rusya sadece rakibine değil, vekaleten Batı’ya da acı vermeye devam etmek istiyor. Kremlin, kışın lehinde oynayacağına inanıyor.

Bucha, Irpin ve Kiev’in kuzeyindeki Rus işgali altındaki toprakların başka yerlerinde katliam kanıtlarının ortaya çıkmasından bu yana iki taraf arasında hiçbir müzakere olmadı. Ancak Haziran sonunda Lysechhansk’ın düşmesinden bu yana cephelerde hareket minimum düzeyde. Her iki taraf da ivme için mücadele ediyor ve mücadeleden bitkin görünüyor.

2. Ukrayna etkili bir konvansiyonel karşı saldırı aracına sahip değilken, gerilla baskınları Rusya’nın çöküşünü hızlandırmanın iyimser bir yolu

Ukrayna, Dinyeper Nehri’nin batısında bulunan Kherson’u geri almak istiyor, ancak üst düzey bir yönetim yetkilisi, “onları uzaklaştırmak için yeterli kapasiteye sahip olmadığımızı” özel olarak itiraf etti. Kiev, stratejisini uzun menzilli füze saldırıları ve cephe hatlarının derinliklerindeki Rus üslerine özel kuvvetlerin cesur baskınlarını başlatma yönünde değiştirdi.

Başkanın baş danışmanı Mikhailo Podolak, amacın “Rus güçleri içinde kaos yaratmak” olduğunu söyledi, ancak bu işgalcilerin etkinliğini azaltacak olsa da, işgalcilerin kendi üzerlerine çökmesi ve Kherson gibi gönüllü olarak Kherson’dan vazgeçmesi pek olası değildi. Bazı Ukraynalılar. Yetkililer umut ediyor.

Rus askerleri, Rus kontrolündeki Donetsk bölgesindeki Mariupol'daki Metalurji Kombin Azovstal bölgesinde devriye geziyor.
Rus askerleri, Rus kontrolündeki Donetsk bölgesindeki Mariupol’daki Metalurji Kombin Azovstal bölgesinde devriye geziyor. Fotoğraf: AP

3. Rusya hala ilerlemek istiyor, ancak dikkatini, kazanımlarını sürdürmeye ve Ukrayna topraklarını ilhak etmeye çevirmesi muhtemel.

Rusya’nın kitlesel topçu kullanmak, kasabaları ve şehirleri yok etmek ve ilerlemek için çalışmaktan başka yeni bir saldırı planı yok. Bunu kısmen etkili olduğu için ve kısmen de bazı Batılı tahminlere göre şimdiye kadar 15.000 ölü kaybettiği için kayıpları azaltmak için yapıyor. Donbass’taki Bakhmut çevresinde bu stratejiyi benimsemeye devam ediyor, ancak ilerleme yavaş, çünkü kısmen Kherson’u güçlendirmek için bazı kuvvetleri yeniden konuşlandırmak zorunda kaldı.

Kremlin savaşın başında umduğunu başaramamış olabilir, ancak Rusya şimdi doğuda ve güneyde geniş Ukrayna topraklarına sahip ve aktif olarak bundan bahsediyor. ilhak referandumları. Soğuk hava hızla yaklaşırken, muhtemelen sahip olduklarını artırmaya odaklanacaktır.

4. Kış, yeni bir mülteci krizini hızlandıracak ve Daha iyi hazırlanabilenler için bir fırsat yaratın

Kış, her iki taraf için de stratejik düşünmede en önemli dönemdir. Ukrayna, Donetsk eyaletinde ve diğer çatışma alanlarındaki apartmanlar için gazlı ısıtma olmadığı için insani konulardan zaten endişe duyuyor. Bir insani yardım yetkilisi, kışın 2 milyon kadar insanın muhtemelen sınırı geçerek Polonya’ya geçeceği yeni bir göç dalgası olacağını öngördü.

Ruslar kışı bir fırsat olarak görüyor. Ukrayna, Rusya’nın kendi elektrik şebekesini hedef alacağından, bu da ısıtma ikilemini daha da vahim hale getireceğinden ve devasa şebekenin basitçe kapatılabileceğinden korkuyor. Zaporizhzhia nükleer santral. Moskova ayrıca Batı’nın enerji maliyetleri konusundaki acısını uzatmak istiyor ve baskıyı artırmak için her türlü teşvike sahip.

Buna rağmen, bahar yenilenen bir saldırının zamanı olabilir – her iki taraf da yenilenmek ve başka bir savaş mevsimi olabilecek olana hazırlanmak isteyecektir.

Nella Zelenska, Mayıs ayında Ukrayna'nın Kiev kentindeki Potashnya'da yıkılan evinin önünde torununa ait bir oyuncak bebek tutuyor.
Nella Zelenska, Mayıs ayında Ukrayna’nın Kiev kentindeki Potashnya’da yıkılan evinin önünde torununa ait bir oyuncak bebek tutuyor. Fotoğraf: Natacha Pisarenko / AP

5 Batı’nın Ukrayna’nın kazanmasını mı yoksa devam etmesini mi istediğine karar vermesi gerekiyor – ve insani yardımla eşleşmesi gerekiyor. büyük ihtiyaç

Ukrayna, Batı’nın askeri yardımı olmasaydı yenilirdi. Ancak Batı hiçbir zaman yeterli topçu veya diğer silahları sağlamadı. savaş uçakları, bu Kiev’in işgalcileri geri itmesine izin verecekti. Politikacılar, Rusya’yı savaş öncesi sınırlarına zorlamanın gerekliliğinden bahsediyorlar, ancak bunun için yeterli ekipmanı sağlamıyorlar.

Aynı zamanda, Ukrayna’nın insani ihtiyacı da artıyor. Örneğin, yeniden yapılanma için yeterli paranın yakınında hiçbir yerde yok – Kiev’in kuzeydoğu ve kuzeybatısındaki birçok ev, Ruslar gittikten beş ay sonra hala yıkılıyor, çoğu zaman çaresiz sakinler garajlarda veya sitede derme çatma binalarda yaşıyor.

ÜİYOK’ler genellikle insanların uzun bir süre hayatta kalmak için mücadele ettiği geçici konaklama yerleri olan okullarda veya anaokullarında yaşamak zorundadır. Ukrayna’nın savaş nedeniyle ayda 5 milyar dolar (4,2 milyar sterlin) bütçe açığı var. Yardım ve yeniden yapılanma, bu miktarın birçok katına mal olacak.

READ  Sievierodonetsk, savaşın en kanlı muharebelerinden birinin ardından Rusya'nın eline geçti.