Eylül 26, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Enver İbrahim: Eski Malezya Başbakanı Najib Razak için hapis cezası ağır olur

Enver İbrahim: Eski Malezya Başbakanı Najib Razak için hapis cezası ağır olur

Malezyalı muhalefet lideri Enver İbrahim, Malezya’nın yıllardır ülkeyi sarsan skandala “kapanma”ya başlamasıyla birlikte hapishanenin yedi yıldızlı eski Malezya Başbakanı Najib Razak’ın yaşam tarzına tam bir tezat teşkil edeceğini söyledi.

Malezya’nın egemen varlık fonu 1MDB’den milyarlarca doları zimmetine geçirmekle suçlanan Najib, Pazartesi günü hapis cezasına karşı temyiz başvurusunu kaybetti..

Malezya’nın en yüksek mahkemesi Salı günü, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’un güneyindeki Kajang Hapishanesinde başlayan 12 yıllık cezasını onadı.

Anwar CNBC’ye verdiği demeçte, “Bence bu iyi bir başlangıç. Reform yapıyor ve Malezya güçlü kurumlara sahip canlı bir demokrasi olarak olgunlaşıyor.”Squawk Kutusu Asya” Salı günü.

“Onlar olmadan mücadele etmeye devam eden siyasi liderler ve siyasi seçkinler [sic] dokunulmazlık, yenilmez ve yasaların üstünde olduklarını düşünürler, [but] Şimdi, dedi, mesaj çok açık. ‘Rakyat’a kredi verilmeli [the people]kim karar verdi ve bu nedenle devam etmeliyiz.”

Rort, hileli veya dürüst olmayan bir eylem veya şemayı ifade eder.

Eski Malezya Başbakanı Najib Razak, 15 Ağustos 2022’de Putrajaya’daki Federal Mahkeme’ye geldi. Ülkenin en yüksek mahkemesi, Salı günü Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’un güneyindeki Kajang Hapishanesinde başlayan 12 yıllık hapis cezasını onadı.

Muhammed Rasfan | AP | Getty Resimleri

Malezyalıları “yolsuzluğa” oy vermeye çağırdı. Bir dahaki sefere sandık başına gittiklerinde liderler. Malezya, Eylül 2023’e kadar seçime gitmeli.

Najib, dolandırıcılık beyni olduğu iddia edilen Malezyalı işadamı Joe Low ve Goldman Sachs bankacısı ile birlikte – dünyanın en büyük hırsızlık kararı davası olarak adlandırılan – skandalın merkezindeydi.

Najib’in hesaplarına yaklaşık 700 milyon doların aktarıldığı ve 1MDB’den gelen kayıpların 4 milyar doları aştığı iddia ediliyor. Najib, herhangi bir yanlış yapmayı reddetmeye devam ediyor.

Enver’in kendisi çeşitli siyasi tartışmaların merkezindeydi.. 1990’larda ülkenin başbakan yardımcısıydı ve eşcinsellik ve yolsuzluk suçlamalarıyla hapse atılmadan önce Başbakan Mahathir Mohamad tarafından tartışmalı bir şekilde görevden alındı.

READ  İspanyol savcılar vergi kaçakçılığı davasında Shakira için 8 yıl hapis istedi

Mahkumiyeti bozuldu ve 2004’te serbest bırakıldı. 2018’de kraliyet affı verip serbest bırakılmadan önce 2014’te sodomi nedeniyle tekrar hapsedildi.

Anwar, Najib’in kitaplardan veya aile ziyaretlerinden mahrum bırakıldığı 1990’larda olduğundan daha iyi hapishane koşullarına sahip olacağını, ancak ülkede hapsedilen ilk kişi olan eski başbakan için hapishanenin zor olacağını söyledi.

CNBC’ye verdiği demeçte, “Eski meslektaşlarımdan, hapishane memurlarından anladığım kadarıyla, ona biraz daha iyi davranılacak ve bazı konaklama yerleri verilecek” dedi.

“Ama yine de hapishane güllük gülistanlık değil, zor, özellikle yedi yıldızlı bir oteldeki şu anki yaşam tarzına kıyasla, zor ve zor bir şey yaşamanız gerekecek.”

Najeeb ve eşi Rosma Mansour, 1MDB’de lüks bir yaşam tarzı yaşamakla suçlanıyor. Mahkeme duruşmaları, pahalı otellere ve mücevherlere binlerce dolar harcadıklarını ortaya çıkardı.

Anwar, önceki başarısız girişimlerine atıfta bulunarak, Najib’in cezasına daha fazla inceleme yoluyla itiraz etme girişimlerinin zor olacağını söyledi.

Anwar, Najib’in Malezya kralından bir af almaya çalışabileceğini de sözlerine ekledi, ancak 1MDB skandalının mali büyüklüğü göz önüne alındığında, yolun zor olabileceğini ekledi.

İşadamı Lu ve Najib Rosma’nın karısı gibi davada başkalarıyla yüzleşmesi gerekip gerekmediği sorulan Enver, Malezyalı yetkililerin kamu hazinesinden çalınan fonların geri alınması da dahil olmak üzere bu skandalda adalet aramaya devam etmesinin önemli olduğunu söyledi.

2018’de Malezya polisi, 1MDB soruşturmasının bir parçası olarak Najib ve Rosma’daki evlere baskın düzenledi ve içinde lüks el çantaları bulunan 284 kutu ve mücevher, nakit, saat ve diğer değerli eşyalarla dolu 72 çanta buldu.

Anwar ayrıca, Najib’in parmaklıklar ardında yapılacak seçimlerin sonucunu etkilemesinin veya destek toplamasının olası olmadığını da söyledi.

Anwar, Pazartesi günü mahkemede görüldüğü gibi, mahkemeye çıkışı sırasında şimdiye kadar kendisini destekleyenlerin çoğunlukla kendi seçmenlerinden olduğunu söyledi.

READ  William, Galler Prensi seçildi - Kate, Diana'yı Galler Prensesi olmak için takip etti | İngiltere haberleri