Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukrayna’da bol miktarda ucuz tahıl, doğu Avrupa’da çiftçilerin protestolarına yol açtı

Ukrayna’da bol miktarda ucuz tahıl, doğu Avrupa’da çiftçilerin protestolarına yol açtı

(CNN) Orta ve doğu Avrupa’daki çiftçiler bu hafta ucuz fiyatların etkisini protesto etti Ukraynalı tahıl yerel fiyatları baltalayan ve yerli üreticilerin satışlarına zarar veren ithalat.

Yerel haber kaynaklarına göre protestocular, Ukraynalı kamyonların ülkelerine girmesini engellemek amacıyla Romanya ile Bulgaristan arasındaki sınır boyunca traktörlerle trafiği ve sınır kontrol noktalarını kapattı.

Yerel üreticiler, Ukrayna tahıl fiyatıyla rekabet edemeyeceklerini söyleyerek Avrupa Komisyonu’ndan tazminat talep ettiler.

Ürettiği çok miktarda tahıl nedeniyle genellikle “Avrupa’nın ekmek sepeti” olarak anılan Ukrayna’nın Karadeniz’de kendi limanları vardı. Rusya tarafından kuşatılmış Şubat 2022’deki işgalden sonra.

Durumun “küresel gıda güvenliğini tehdit etmesinden” korkan Avrupa Komisyonu, kanıtlamak Mayıs ayında ihracatı kolaylaştırmak için “dayanışma koridorları” dediği şey.

Komisyon ayrıca Ukrayna ihracatı üzerindeki tüm vergileri ve kotaları geçici olarak kaldırarak büyük miktarlarda ucuz Ukrayna tahılının Avrupa’ya akmasına izin verdi.

Bükreş’teki protesto sırasında bir pankartta “Coğrafi olarak Avrupalı, pratikte yalnız Rumen çiftçi” yazıyordu.

Avrupa Çiftçiler Birliği’ne göre bu, komşu ülkelerde “önemli pazar bozulmalarına” neden oldu Küba Kojica.

Cuba-Kojica Genel Sekreteri Pekka Bissonen CNN’e verdiği demeçte, “AB’nin, sınırların açılması ve bazı tarımsal emtiaların komşu AB üye ülkelerine yönetilmeyen ithalatının neden olduğu ciddi sonuçları ele alması gerekiyor.”

Avrupa Birliği’ndeki mal akışını emme yeteneğimizle orantılı olarak ithalat hacminde istikrar çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Avrupa Komisyonu’nun Ukrayna’dan gümrüksüz ve kotasız tahıl ithalatını Haziran 2024’e kadar uzatmaya yönelik bir karar taslağını duyurmasının ve Polonya Tarım Bakanı Henryk Kowalczek’i harekete geçirmesinin ardından öfke arttı. İstifa Çarşamba.

Kowalczyk istifa açıklamasında, Polonya hükümetinin – Slovakya, Romanya, Macaristan ve Bulgaristan hükümetleriyle birlikte – gümrüksüz ve kota alanında koruma maddesini etkinleştirmek için Avrupa Komisyonu’na başvuruda bulunduğunu söyledi. -Ukrayna’dan ücretsiz tahıl ithalatı”.

READ  Guizhou: Çin'de bir vadide bir koronavirüs karantina otobüsünün devrilmesi sonucu 27 ölü ve 20 yaralı.

Bulgaristan Tarım Bakanı Yavor Geçev, “Bulgaristan, Ukrayna ile dayanışma içindedir, ancak tarım pazarında yerel bir bolluk var, çünkü ülkemiz ihracat koridorları yerine depolar haline geldi” dedi. dedi.

Ulusal Bulgar Tahıl Üreticileri Birliği, “Bulgar çiftçilerin depoları durgun ürünlerle dolu. Bulgar tahılı için pazar yok” dedi.

Verilerine göre, geçen yılın tahıl ve ayçiçeği hasadının %40’ı satılmadan kaldı.

Rumen çiftçiler de baskıyı hissediyor. Cuma günü Bükreş’te düzenlenen protestolarda, Romanya Tarım Üreticileri Dernekleri Birliği’nin yönetici direktörü Liliana Peron, çiftçilerin “Ukrayna’dan gelen “haksız rekabeti” “artık kaldıramayacaklarını düşündükleri bir noktaya” ulaştıklarını söyledi.

Perron, “Yeni hasat sezonuna üç aydan daha az bir süre kaldı ve tehlike gerçek, bu sezon hazırlayacağımız mallar üretim maliyetlerinin üzerindeki fiyatlarla satılamayacak” dedi. Radyosuz Avrupa.

“Romen çiftçilerin bir dizi iflasına tanık olacağız.”

Büyüyen huzursuzluğa yanıt olarak, Avrupa Komisyonu geçen ay teklif verdi destek önlemleri “artan ithalatın neden olduğu ekonomik kayıplardan etkilenen çiftçileri tazmin etmek için” Bulgar, Polonyalı ve Rumen çiftçilere 56,3 milyon € (yaklaşık 61,3 milyon $) tutarında bir ödeme.

Komisyon yaptığı açıklamada, “Rus saldırganlığının neden olduğu ticaret kesintileri, komşu ülkelerdeki çiftçilerin pahasına yapılmamalıdır.”

CNN’den Alex Hardy ve Antonia Mortensen bu rapora katkıda bulundu.