Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukrayna’nın karşı saldırısı nihayet başladı mı? – Politika

Ukrayna’nın karşı saldırısı nihayet başladı mı?  – Politika

Geçtiğimiz iki gün, Ukrayna’nın Vladimir Putin’in güçlerini sınır dışı etme çabalarını iki katına çıkardığına dair artan belirtiler gördü.

Rusya Savunma Bakanlığı, Donetsk bölgesindeki büyük bir taarruzu püskürttüğünü, bu süreçte yüzlerce Ukrayna askerini öldürdüğünü, 28 tankı ve yüzden fazla zırhlı aracı imha ettiğini iddia etti.

Telegram kanalında, “Önceki gün ağır kayıplar veren Kiev rejimi, 23. ve 31. Mekanize Tugayların kalıntılarını, saldırı operasyonlarını sürdüren ayrı konsolide birimler halinde yeniden düzenledi.”

Ukrayna, Rusya’nın iddialarını reddetti. Ancak yetkililerinin bazı taarruz operasyonlarının başladığını söylemesinden saatler sonra, Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky Pazartesi günü her gece televizyonda yaptığı konuşmada, çatışmaların aylardır şiddetlendiği doğudaki Bakhmut şehri çevresi de dahil olmak üzere Ukrayna kuvvetlerinin kaydettiği ilerlemeyi memnuniyetle karşıladı. Zelensky, “Bugün bize beklediğimiz haberi veren her askere, tüm savunucularımıza, erkek ve kadınlarımıza minnettarım” dedi.

Ancak Ukraynalı lider, uzun zamandır beklenen – başlangıçta baharda beklenen – karşı taarruzun başladığını duyurmaktan kaçındı. Bunun yerine, Kiev’deki hükümet yetkilileri, cephe hattı boyunca bildirilen çok sayıda saldırıyı “yerel eylemler” olarak tanımlama konusunda dikkatli davrandılar.

24 Şubat 2022’de başlayan savunmaya devam ediyoruz. Savunma harekatı, karşı taarruza kadar her şeyi içeriyor. Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Hanna Malyar, Telegram’da yaptığı açıklamada, “Bu nedenle bazı bölgelerde saldırı eylemlerine gidiyoruz” dedi. “Yerel düzeyde mücadele devam ediyor” diye ekledi.

Açıkçası, son 48 saat içinde Ukraynalılar tarafından yapılan operasyonlarda önemli bir artış oldu. Çok az askeri gözlemci, savaşın artık yeni bir aşamaya girdiğini iddia edebilir. Peki, uzun zamandır beklenen kampanya nihayet başladı mı?

Cevap evet ve hayır gibi görünüyor.

Şimdiye kadarki son saldırılar, henüz başlamamış olan büyük ölçekli bir çalışmanın habercisi gibi görünüyor. Bugüne kadar NATO tarafından eğitilmiş ve donanımlı düzinelerce karşı saldırı tugayının bu son saldırılarda kullanıldığına veya savaş alanına zorla konuşlandırıldığına dair ikna edici hiçbir kanıt sunulmadı. Rusya Savunma Bakanlığı’nın bahsettiği 23. ve 31. mekanize tugaylar, büyük çaplı bir saldırı için eğitim alan yeni ordunun bir parçası değil.

READ  FlixBus: Leipzig yakınlarındaki Alman otobanında ölümcül kaza

Güneydoğu Donetsk’te beş ayrı hatta yapılan saldırılardan bazıları, Rus reflekslerini ve yeteneklerini test eden ve boşluklar arayan keşif baskınları gibi görünüyor. Ancak, Ukraynalılar zaten bir miktar başarı elde ettiklerini iddia ediyorlar.

Ukrayna Kara Kuvvetleri Komutanı General Oleksandr Sersky, Salı günü Bakhmut çevresindeki Rus kuvvetlerinin Ukrayna ordusunun saldırısına dayanamayarak iki kilometreye kadar geri çekildiğini söyledi.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Doğu Komutanlığı Sözcüsü Serhiy Chervaty, “Düşmanın şiddetli direnişine rağmen hava taarruz ve mekanize birliklerimiz cephe hattının farklı noktalarında” 300 metre ile 1 kilometre “arasında ilerlemeyi başardı” dedi. televizyon.

Ve sadece Ukraynalılar Rus savunmasında bir dizi ihlalden söz etmiyorlar. Sosyal medyadaki birçok radikal Rus askeri blog yazarı, Ukrayna kuvvetlerinin Donetsk’in kuzeyindeki Bakhmut çevresinde ve Novodonetsk köyünde kaydettiği ilerlemelerden yakınıyor.

Bunlar arasında, Rusya’nın 2014’te Kırım’ı ilhakında ve Donbass’taki savaşta kilit rol oynayan eski bir Rus istihbarat subayı ve paramiliter komutanı olan Igor Girkin de var. Bir sosyal paylaşım sitesinde, “Düşman mevziimize saldırmayı başardı” dedi. Girkin’e göre nihayet karşı saldırının başladığına şüphe yok.