Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kakhovka Barajı yıkılıp Ukrayna’da bir savaş bölgesini sular altında bıraktıktan sonra köylüler kaçıyor

Kakhovka Barajı yıkılıp Ukrayna’da bir savaş bölgesini sular altında bıraktıktan sonra köylüler kaçıyor
  • Büyük bir Sovyet dönemi barajı, Kırım nükleer santraline su sağlıyor
  • Rusya ve Ukrayna barajı aşmakla suçladı
  • Birleşmiş Milletler Atom Ajansı: Nükleer güvenliğe yönelik doğrudan bir tehdit yok
  • Rusya, Kiev’e bir gecede yeni hava saldırıları düzenledi

KHERSON, Ukrayna (Reuters) – Salı günü Ukrayna’nın güneyinde Rus ve Ukrayna kuvvetlerini ayıran Dnipro Nehri üzerindeki devasa bir barajdan sel suları akarak savaş bölgesinin bir bölgesini sular altında bıraktı ve köylüleri kaçmaya zorladı.

Ukrayna ve Batılı müttefikleri, Rusya’yı kasıtlı bir savaş suçu olan barajı havaya uçurmakla suçladı. Kremlin, dikkatleri Moskova’nın sendelediğini iddia ettiği bir karşı saldırıdan başka yöne çekmek için barajı sabote edenin Ukrayna olduğunu söyledi. Rusya’da görev yapan bazı yetkililer barajın kendi kendine patladığını söyledi.

Taraflardan hiçbiri kimin suçlanacağına dair kamuya açık kanıt sunmadı. Cenevre Sözleşmeleri açıkça yasak Savaşta barajların hedef alınması, “tehlikeli güçleri içeren bu tür iş ve tesislerin” yok edilmesinden siviller için oluşturduğu tehlike nedeniyle.

Ukrayna’nın kontrolündeki Herson şehrinde sabahın ortasına kadar, Dnipro’nun bir kolundaki rıhtım, kıyılardaki yükselmelerle çoktan sular altında kalmıştı.

67 yaşındaki Lydia Zubova, insanları tahliye etmek için tren beklerken Reuters’e “Sular altında kalan Antonivka köyünden tahliye edildim. Şehir merkezindeki yerel okulumuzu ve oyun parkımızı su bastı… tüm yolu su bastı,” dedi. ve otobüsümüz bozuldu.” Herson’dan.

Ukrayna polisi, yaşlı bir kadını güvenli bir yere taşıyan ve su seviyeleri yükseldikçe köylerdeki köpekleri kurtaran polis memurlarının videolarını yayınladı.

Rusya’nın Tass haber ajansının bildirdiğine göre, Moskova’nın barajın altına kurduğu Nova Kakhovka belediye başkanı, Rus kontrolündeki kıyıda su seviyesinin şimdi 11 metreye (36 fit) yükseldiğini söyledi.

Baraj, Rus işgali altındaki Kırım da dahil olmak üzere güney Ukrayna’daki geniş bir tarım arazisi için su ve Rus kontrolündeki Zaporizhia nükleer santrali için soğutma sağlıyor. Ötesindeki engin rezervuar, 240 km (150 mil) uzunluğunda ve 23 km (14 mil) genişliğe ulaşan güney Ukrayna’nın ana coğrafi özelliklerinden biridir.

READ  Bu haftanın nadir hibrit güneş tutulması nasıl izlenir

Aşağıdaki sel ovasında geniş bir kırsal alan uzanıyor ve Rus kontrolündeki güney yakadaki köylerin özellikle savunmasız olduğu görülüyor.

“terörizm”

yıkım baraj Savaş bölgesinin ortasında yeni bir insani ve çevresel felaket yaratır ve tam da Ukrayna, Rus güçlerini topraklarından sürmek için uzun zamandır beklenen bir karşı saldırı başlatırken cephe hatlarını değiştirir. Uzmanlar, barajın muhtemelen onarılamayacak durumda olduğunu söyledi.

Sular yükselirken bile Ukrayna İçişleri Bakanı Ihor Klimenko, Rusya’yı insanların tahliye edildiği bölgeleri bombalamakla suçladı ve iki polis memurunun yaralandığını söyledi.

Ukrayna kuvvetleri geçen yıl nehrin kuzey yakasını geri almasına rağmen, Rusya savaşın başlangıcından bu yana barajı kontrol ediyor. Her iki taraf da uzun süredir diğerini onu yok etmeyi planlamakla suçladı.

Başkan Volodymyr Zelensky, Telegram mesajlaşma uygulamasında “Rus teröristler. Kakhovka hidroelektrik santral barajının yıkılması, tüm dünyaya yalnızca Ukrayna topraklarının her köşesinden kovulmaları gerektiğini doğruluyor.”

Reuters/via Reuters tarafından alınan videodan alınan bu ekran görüntüsünde 6 Haziran 2023’te Ukrayna’nın Herson bölgesinde ihlal edilen Nova Kakhovka Barajı’nın genel görünümü

Ruslar, barajın “yapılarını içten patlattı”. Telegram’da “Yaklaşık 80 yerleşim sel bölgesinde” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, olayı “Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının vahşetini bir kez daha gösteren bir rezalet” olarak nitelendirdi.

Ukrayna ve Rusya, 6 Haziran’da birbirlerini bir barajı havaya uçurmak ve güney Ukrayna’da yaygın sellere neden olmakla suçladılar.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, düzenli bir haber brifinginde, “Ukrayna tarafından sabotajdan bahsettiğimizi kesin olarak söyleyebiliriz.”

Bu sabotajın, Ukrayna silahlı kuvvetlerinin iki gün önce büyük çaplı taarruz operasyonları başlatmasının ardından şu anda hedeflerine ulaşamaması ve bu taarruz operasyonlarının sekteye uğramasıyla da ilgili olduğu açıktır.”

Bazıları barajın bir gecede Ukrayna füzeleri tarafından vurulduğunu söylerken, diğerleri daha önceki hasar nedeniyle kendi kendine patladığını söyledi.

ZAPORIZHZHIA NÜKLEER SANTRALİ

BM’nin Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, rezervuarın Rus kontrolündeki kıyısında nehrin yukarısında bulunan Zaporizhia elektrik santralinin, reaktörlerini “birkaç ay” soğutmak için yeterli suya sahip olması gerektiğini söyledi. boşaltıldı. . Nimetin korunması için çağrıda bulundu.

READ  "Başka bir tsunami olacak mı?": Patlamadan bir yıl sonra Tonga belirsizlik içinde | Tonga

Bir video, 30 metre (yard) yüksekliğinde ve 3,2 kilometre (iki mil) uzunluğundaki barajın kalıntılarından akan suyu gösterdi.

RIA haber ajansı, Moskova’nın atadığı bölge başkanının, Herson bölgesindeki 14 yerleşim yerinde yaşayan yaklaşık 22 bin kişinin sel tehlikesi altında olduğunu söylediğini aktardı. Herson, Moskova’nın hak iddia ettiği beş Ukrayna bölgesinden biridir.

Kırım’ın Rusya tarafından görevlendirilen valisi Sergei Aksionov, Dnipro Nehri’nden yarımadaya tatlı su taşıyan Kuzey Kırım Kanalı’ndaki su seviyesinin düşme riski olduğunu söyledi. Rusya’nın 2014 yılından bu yana elinde tuttuğu Kırım’ın su rezervlerinin şimdilik yeterli olduğunu, risk seviyesinin önümüzdeki günlerde netleşeceğini söyledi.

Barajın yarılması, Ukrayna’nın yeni tedarik edilen Batı tanklarını ve zırhlı araçlarını kullanarak Rus güçlerini topraklarından sürmek için uzun zamandır beklenen karşı saldırısına hazırlanırken geldi.

Moskova, Ukrayna saldırısının Pazar günü başladığını söyledi. Rusya, Ukrayna ilerlemesini püskürttüğünü iddia etti.

Kiev, bu konuda çoğunlukla sert bir sessizliği korusa da, Zelensky başarıları ima etti. Barajın çökmesinden önceki akşam yaptığı bir konuşmada, Rusya’nın bu ayın başlarında yaklaşık bir yıldaki ilk büyük zaferiyle ele geçirdiği harap şehir Bakhmut çevresinde ilerlediğini iddia ederek “beklediğimiz haberleri” selamladı.

Rusya ayrıca Kiev’e yeni bir gece hava saldırısı dalgası başlattı. Ukrayna, hava savunma sistemlerinin başkente yaklaşırken 20’den fazla seyir füzesi düşürdüğünü söyledi.

Yerel makamlar, Rusya’nın Ukrayna sınırına yakın Belgorod bölgesindeki Shchebykino mahallesinin Salı günü yenilenen bombardımana maruz kaldığını söyledi. Ukrayna merkezli Rus hükümet karşıtı savaşçılar bölgeye sızdıklarını ve köyleri ele geçirdiklerini iddia ediyor.

Lydia Kelly ve Ron Popesky’nin Reuters ofislerinden bildiriyor; Stephen Coates ve Gareth Jones tarafından yazılan; Kurgu: Rosalba O’Brien, Michael Berry, Peter Graf

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.