Nisan 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukrayna’nın sadık bir destekçisi olan Estonya Başbakanı’nın partisi büyük bir zafer kazandı

Ukrayna’nın sadık bir destekçisi olan Estonya Başbakanı’nın partisi büyük bir zafer kazandı

TALLINN, Estonya (AP) – Estonya’daki seçmenler Pazar günü, Başbakan Kaja Kalas liderliğindeki merkez sağ Reform Partisi’ni öne süren ön sonuçlarla yeni bir parlamento seçildi.. Avrupa’nın en sesli destekçilerinden biri olan Ukrayna, neredeyse tüm oyların sayılmasının ardından ezici bir farkla kazandı.

Klass, Baltık devletinin Ukrayna krizine karşı savunmasızlığını azaltmaya çalışan ve Estonya’daki yüksek enflasyondan mevcut hükümeti sorumlu tutan aşırı sağ popülist parti EKRE’nin meydan okumasıyla karşı karşıya kaldı.

Tüm sahalardan dokuz siyasi parti, Estonya’nın 101 sandalyeli Parlamentosuna veya Riigikogu’ya üyelik için aday gösterdi. Genel seçimlerde 900.000’den fazla kişi oy kullanma hakkına sahipti ve bunların yaklaşık yarısı önceden oy kullandı.

Oyların %99’u sayıldığında, Reform Partisi %31,4 oy alırken, onu %16,1 ile EKRE ve %15 ile Estonya’daki büyük etnik Rus azınlığın tercih ettiği Merkez Partisi izledi.

Başkent Tallinn’deki bir otelde parti arkadaşlarına ve destekçilerine tezahürat yapan Klass, “Henüz nihai olmayan bu sonuç, bize iyi bir hükümet kurma konusunda güçlü bir yetki verecektir.”

“Böylesine güçlü bir yetkiyle (Ukrayna’ya yardım) değişmeyeceğini düşünüyorum çünkü EKRE ve belki de Merkez dışındaki diğer taraflar aynı çizgiyi seçti” dedi.

Ön sonuçlar, merkezci bir liberal parti olan yeni gelen Eesti 200 de dahil olmak üzere altı partinin parlamentoda olmak için gereken %5’lik destek barajını aştığını gösterdi. Ön bilgilere göre seçmen katılımı %63,7 oldu.

Ön sonuçlar, Reform Partisinin Estonya’nın bir sonraki hükümetini şekillendirmede liderlik rolü üstlenmek için oldukça güçlü bir konumda olduğu anlamına geliyor; Desteği, yasama meclisinde 37 sandalyeye dönüşüyor. Ancak yönetecek rahat bir çoğunluğa sahip bir koalisyon oluşturmak için küçük ortaklara ihtiyacı olacak.

Klass, ideolojik farklılıklar nedeniyle EKRE ile hükümette olmayı reddetti ve bir anlaşma için eski koalisyon ortağı Merkez Partisi’ne ve giden koalisyon ortaklarına – küçük muhafazakar Ev Partisi ve Sosyal Demokratlara – dönmesi muhtemel.

READ  İsveç, Kuzey Akım boru hatlarındaki patlamalarla ilgili soruşturmayı kapattı

Yeni gelen Eesti 200’ün de hükümetin reform görüşmelerine dahil edilmesi muhtemel.

Komşu Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından ulusal güvenlik ve sosyal ve ekonomik sorunlar, özellikle artan yaşam maliyeti, kampanyanın ana temalarıydı.

45 yaşındaki Klass, 2021’de başbakan oldu ve Avrupa’nın Ukrayna’nın en sesli destekçilerinden biri olarak ortaya çıktı. Bir yıl süren savaş sırasında. Moskova’ya karşı uluslararası yaptırımlar için yaptığı çağrılarla konumunu güçlendirirken, ikinci bir dönem arayışında.

Doğusunda Rusya ile sınır komşusu olan 1,3 milyon nüfuslu bir Baltık ülkesi olan Estonya, 1991 yılında Sovyetler Birliği’nden ayrıldı ve açık bir batı yolunu izleyerek NATO’ya katıldı. ve Avrupa Birliği.

1990’ların ortalarından beri Estonya siyasetinde önemli bir oyuncu olan Klass’ın merkez sağ Reform Partisi, 2005-2016 döneminde sürekli olarak Başbakanlık görevini üstlendi ve 2021’de yeniden kazandı.

Başbakanın ana rakibi olan EKRE lideri Martin Helme, Klaas’ı ülkenin %18,6’lık enflasyon oranı nedeniyle eleştirdi ve onu Ukrayna’ya silah vererek Estonya’nın savunmasını baltalamakla suçladı.

Ukrayna’nın desteğini hiçbir zaman sorgulamadık. Associated Press’e verdiği röportajda Helme, “Estonya’nın NATO üyeliğini hiçbir zaman sorgulamadık.” dedi. “Bu sadece çılgınca bir konuşma. Ancak hükümeti Estonya ve Estonya güvenlik ve savunması için riskleri değerlendirmediği için ciddi şekilde eleştirdik.”

“Temelde tüm ağır silahlarımızı Ukrayna’ya devrettik ve yenisi iki veya üç yıl içinde geliyor. Temelde bu, saldırganlığa bir davet.

Açık sözlü ve kutuplaştırıcı EKRE, 2019 seçimlerinde oyların yaklaşık %18’ini alarak üçüncü en büyük parti olarak ortaya çıktığında Estonya siyasetinin ana akımına girdi. Eurosceptics Partisi, Martin Helm’in babası Mart Helm tarafından ortaklaşa kuruldu ve 2019-21 döneminde Merkez Partisi liderliğindeki bir hükümetin parçasıydı.

Kallas, Kiev’e yardım etmenin ülkesinin çıkarına olduğunu söylüyor. Ukrayna’nın topyekûn işgali, Tallinn’de, bir Rus zaferinin Moskova’yı dikkatini Baltık ülkeleri Estonya, Letonya ve Litvanya da dahil olmak üzere Sovyet döneminde kontrol ettiği diğer ülkelere çevirmeye cesaretlendirebileceğine dair korkuları artırdı..

READ  İran'ın İsrail'e drone saldırısı başlatmasıyla Orta Doğu'daki hava sahalarının kapatılması uçuşların yönünü değiştirdi

ABD ve diğer NATO müttefikleri Ukrayna ve Estonya’ya HIMARS füze sistemi gibi birinci sınıf silahlar sağladığı için Estonya’nın savunmasının güçlü kaldığını söylüyor.

____

Estonya, Tallinn’den Kostya Maninkov bu rapora katkıda bulunmuştur.