Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ülke: Suudi Arabistan’da turizm endüstrisinin başladığı yer

Ülke: Suudi Arabistan’da turizm endüstrisinin başladığı yer

Editörün Notu: (Bu CNN Seyahat dizisi, onu vurgulayan ülke tarafından desteklenmiştir veya desteklenmiştir. CNN, sponsorluk dahilinde konu, raporlama ve makalelerin ve videoların sıklığı üzerinde tam editoryal kontrolü elinde tutar; Politikamız.)

(CNN) Bu günlerde Cidde diğer pek çok modern şehre benziyor: lüks uluslararası markalarla dolu hareketli alışveriş merkezleri, gelişen bir kafe ve kafe kültürü ve ailelerin hafta sonları sosyalleştiği, yürünebilir bir okyanus kıyısı bölgesi.

Ancak bu şehrin atan kalbi, ülke bin yıldan daha eski ve Suudi Arabistan tarihinin, özellikle de dini hacılar için önemli bir giriş noktası olarak Cidde’nin rolünün bir hatırlatıcısı olarak kusursuz bir şekilde korunmuştur.

Middle Tennessee Eyalet Üniversitesi’nde Orta Doğu ve İslam tarihi profesörü Sean Foley diyor

“Biraz Singapur veya Hong Kong gibi benzersiz bir kültürel kesişme yeri. Bir liman kenti.”

Çevrimiçi seyahat rezervasyonu web sitelerinin ve selfie çeken tatilcilerle dolup taşan tur otobüslerinin ortaya çıkmasından yüzyıllar önce, Suudi Arabistan’ın en büyük ikinci şehri bir turizm merkeziydi.

şehirden şehre

Arapça’da basitçe “şehir” anlamına gelen Balad’daki binaların en dikkat çekici özelliklerinden biri, ravaşin olarak bilinen girift bir ahşap kafes biçimidir.

Bu ahşap pencere kaplamaları ve sundurmalar sadece estetik nedenlerle popüler değildi – yine de birçoğu güzel, karmaşık daire, ay, ok veya yıldız tasarımlarıyla ve genellikle mavi veya yeşil tonlarında boyanmıştı.

Oldukça basit, çöl yaşamı için pratikti. Roachin (tekil olarak Roshan), öğle güneşinin en kötüsünü engellerken, tasarımlar ve çıtalar rüzgarın süzülmesine izin verdi.

Güzel olmalarının yanı sıra, genellikle bölgeye özgü olmayan kaliteli malzemelerden yapılan bu çavuşlar, Cidde’nin dinamik kültürünün örnekleridir.

Kitabın yazarı James Barry, “Cidde’yi bu kadar zengin yapan şey, Kızıldeniz üzerinden çok büyük bir pazar olan Mısır’a yapılan ticaretti” diye açıklıyor.Cidde ülkesi. “

READ  Hong Kong, Nisan ayından itibaren katı koronavirüs önlemlerini hafifletti, uçuş yasağını kaldırdı

“Bu nedenle, Djidda tüccarları komisyoncu gibiydiler ve çok zengin oldular ve kendilerine pahalı malzemelerle ve Güney Asya ve Hindistan’ın yanı sıra Doğu Afrika’dan ithal edilen çok sayıda tik ve maunla süslenmiş muhteşem evler inşa ettiler.”

Uzun bir süre şehir surlarla çevriliydi. Giderek daha fazla insan Cidde’ye taşındıkça, alan hızla bir sorun haline geldi. Bir çözüm, yukarı doğru inşa etmeye devam etmekti, bu yüzden sekiz veya dokuz katlı evler vardı.

Bir zamanlar Nassif adlı bir aileye ait olan ve şimdi Suudi hükümetine ait olan ve bir müzeye dönüştürülen en eski ve en ünlü evlerden biri, sadece yüksek değildi – iç merdiveni, bir devenin yukarıya su taşıyabileceği kadar genişti. üst katlar.

Ardından, yedinci yüzyılda, binaları birden çok eve veya odaya bölmenin nedeni geldi: turistler.

Halife Osman bin Affan, İslam’ın en kutsal yeri olan Mekke’ye hac ziyareti yapanlar için Cidde’nin resmi liman olması gerektiğine karar verdiği zamandı. En kutsal ikinci şehir olan Medine de yakındadır.

Foley, “Genel olarak Balad ve Cidde ve krallığın batı bölgesi, Mekke, Medine ve Hac’ın varlığı nedeniyle benzersizdir” diyor. “Dünyanın geri kalanıyla harici bir bağlantıları var ve çok çeşitli topluluk anlayışına sahipler.”

Tipik bir Rawashin penceresi bir kır binasını kaplar.

Ne görüyorsun

Nassif ailesinin eski evi – güzel geniş merdivenli ev – Nassif Evi adlı bir müzedir. Binanın önünde – ve kısmen içinde – büyüyen büyük ağaç sayesinde çekimler için favori bir yer.

Cidde’deki en eski cami olan ve 13. yüzyıldan kalma El-Şafii Camii ve Bab Mekke veya Bab Mekke gibi civarda bir gezginin yapılacaklar listesinde olması gereken başka önemli binalar da var. dünyanın en büyük camilerinden biridir. Eski şehir surlarından geriye kalan tek parça.

READ  İngiltere mafya yönetimine giriyor, Başbakan polisi uyardı

Ama belki de ülkede yapılacak en iyi şey en basit olanıdır: sadece dar sokaklarında dolaşın.

Birçok işletme günün en sıcak saatlerinde kapalı olduğu için ziyaret etmek için ideal zamanlar sabah ve akşamın erken saatleridir.

Keşfe ara vermeye ihtiyacınız varsa, civardaki çok sayıdaki kafeden birine uğrayın. Temiz karo zeminler ve tavan boyunca parıldayan parlak peri ışıkları ile Medd Café & Roastery, İngilizce konuşan personele sahiptir ve yerel yapım fincanlarda çay servis edilmektedir.

Oradan, ön tarafında kırmızı, mavi ve siyah renkli Arap kaligrafisi ve Rawashin’in tasarımlarından ilham alan mavi kapısıyla kolayca fark edilebilen Beit Al Hudhaif Sanat Galerisi ve Sanatçılar Stüdyoları’na kısa bir yürüyüş mesafesindedir.

Yeni taşra hayatı

Pek çok yerel halk, 1972’den 1986’ya kadar Cidde belediye başkanı olan Muhammed Saeed Farsi’yi ülkeyi gençleştirdiği için övüyor.

Seçildiği zaman, antik bölge artık yüzyıllardır olduğu gibi ışıltılı bir mücevher değildi.

Evler bakımsız ve terk edilmiş durumda. Binalar güvensizdi ve çoğunda elektrik veya su yoktu. Yerel aileler, klimalı ve otoparklı modern mahallelere taşınmayı tercih etti.

20. yüzyılın bir döneminde, birkaç büyük tekstil üreticisi ülkedeki binaları devraldı. Bazıları, bütün gün zaten ince olan duvarları sarsan ve yapısal sorunları daha da kötüleştiren devasa endüstriyel dikiş makineleri kurdu.

Al-Farsiyya, eski Al-Jeddawi ailesinden geliyor ve hevesli bir Batılı sanat koleksiyoncusuydu. Barry, şehrin kaynaklarını ülkenin geri kalan binalarına ayırdığını ve bazılarının yıkılmasını engellediğini söyledi.

Pers liderliği karşılığını verdi.

El-Balad bölgesi, 2014 yılında Tarihi Cidde, Mekke’nin Kapısı olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edildi.

Bu günlerde, daha iyi korunmuş binaların bazıları, zemin katlarda faaliyet gösteren dükkanlar, kafeler ve diğer işletmeler içermektedir.

READ  Florida üçlüsünün, Rolex'i çalınan bir adam için üzücü bir sonu var.

Sahiplerin artık akıllı telefonları ve Apple Watch’ları olabilir, ancak dar sokaklarda hala halıcılar ve baharatçılar var.

Bu uçuk mavi, antik kentin en ünlü kapı ve pencerelerinden biridir.

Ülke, Suudiler için önemli bir buluşma yeri olmaya devam ediyor, ancak farklı şekillerde. Bir müzik eğlence şirketi olan MDLBEAST, adında bir müzik festivali düzenledi. taşra canavarı Aralık 2022’de.

İki gece boyunca, Arap dünyasının en büyük müzisyenlerinden bazılarının yanında Busta Rhymes, Exciting ve Lobby Fiasco gibi performanslar sergilenirken ülkenin eski binaları aydınlatıldı.

Tarihçi ve yazar Barry, Cidde’yi on iki kez ziyaret etti ama her seferinde kendisini ülkeye dönerken bulduğunu söylüyor.

“Mekke gibi diğer şehirlerde çok yüksek binalar varken, şimdi hemen hemen götürüldüler. Ve sanırım ülkede sadece Cidde’de durduğunuzda kendinizi tarihi bir yerde hissediyorsunuz.”