Mayıs 30, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

G7 diplomatları Çin, Kuzey Kore ve Rusya saldırganlığını reddediyor

KARUIZAWA, Japonya (AP) — Yedi zengin demokrasi grubundan üst düzey diplomatlar, Çin’in Tayvan’a yönelik büyüyen tehditlerine ve Kuzey Kore’nin kontrolsüz uzun menzilli füze testlerine karşı sert bir duruş sözü verirken, Ukrayna’ya desteği artırma ve cezalandırma yollarına ivme kazandırdı. Rusya işgal edecek.

Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı, önümüzdeki ay Hiroşima’da bir araya gelecekleri Yediler Grubu liderlerinin çalışmalarının önünü açmayı amaçlayan görüşmeler için bu Japon kaplıca şehrinde toplanan elçiler için Pazartesi günü gündemin çoğunu aldı.

Japonya Dışişleri Bakanı Yoshimasa Hayashi, dünyanın Ukrayna’daki çatışmalar konusunda bir “dönüm noktasında” olduğunu ve “statükoyu güç kullanarak değiştirmeye yönelik tek taraflı girişimleri, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığını ve nükleer silah kullanma tehditlerini” kesinlikle reddetmesi gerektiğini söyledi. meslektaşları, bir Japon özetine göre.

Amerikan delegasyonu için toplantı, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline dünyanın tepkisi açısından çok önemli bir anda gerçekleşti. ve Japonya, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, Kanada, İtalya ve Avrupa Birliği’nden G7 bakanlarının İkinci Dünya Savaşı sonrası güçlü kurallara dayalı zorluklar olarak gördüğü iki konu olan Çin ile ilişki kurma çabaları. uluslararası sistem.

Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile birlikte seyahat eden üst düzey bir ABD’li yetkili gazetecilere verdiği demeçte, Biden yönetiminin müzakerelerdeki amacının, geçen yıl Almanya’da düzenlenen G7 toplantılarında başlatılan Ukrayna’nın enerji altyapısına ilişkin büyük bir girişim de dahil olmak üzere Ukrayna’ya desteği artırmak olduğunu söyledi. devam eden askeri yardım Kiev’e.

Yetkili, özellikle G7’nin işgalden önce Aralık 2021’de tehdit ettiği ekonomik ve mali yaptırımlar yoluyla Rusya’ya karşı cezayı artırmanın da bir öncelik olacağını söyledi.

Mevcut Rus saldırısının büyük ölçüde durdurulması ve Ukrayna’nın bir karşı saldırıya hazırlanmasıyla Ukrayna önümüzdeki haftalarda önemli bir anla karşı karşıya kalacak. Gizli toplantılarda Blinken’in önceliklerini tartışmak için adının açıklanmaması koşuluyla konuşan ABD’li yetkili, Ukrayna’nın uzun vadeli savunma ve caydırıcılık yeteneklerine verilen desteği derinleştirmenin yollarının tartışılacağını söyledi. Ayrıca, Kiev’in çatışmayı kendi şartlarına göre sona erdirebilecek potansiyel müzakereler konusundaki konumunu da iyileştirebilir.

READ  Bir Fransız mahkemesi, Rio Paris kazasında Air France ve Airbus'ı beraat ettirdi

G7’nin tek Asyalı üyesi olan Japonya’nın bu yılki müzakerelere başkanlık etmesi, Çin konusunda koordineli eylemi tartışmak için bir fırsat sunuyor. En son Fransa ve Almanya olmak üzere G7 ülkelerinin liderleri ve dışişleri bakanlarının Çin’e yaptıkları ziyaretleri geçtiğimiz günlerde tamamladı ve Karuizawa’nın diplomatlarının, Ukrayna ve Kuzey’deki savaş da dahil olmak üzere birçok konuda Çin’in duruşuna ilişkin izlenimlerini görüşmesi bekleniyor. ABD-Çin ilişkilerinde özellikle hassas bir nokta olan Kore ve Tayvan.

Diplomatların ilk resmi toplantısı olan Pazar gecesi özel bir çalışma yemeğinde Hayashi, Pekin’in katılımı çok önemli görüldüğünden, Çin ile çeşitli küresel sorunlar hakkında diyalogun sürdürülmesine çağırdı. Zengin demokrasilerin çıkarlarıyla iç içe geçen Çin çıkarları arasında küresel ticaret, finans ve iklim çabaları yer alıyor.

Ancak diplomatlar, Çin’in bölgedeki daha saldırgan duruşuna, özellikle de Pekin’in kendisine ait olduğunu iddia ettiği kendi kendini yöneten demokrasi olan Tayvan’a yönelik tavrına da değinmek istiyor.

Hayashi, bakanlara, dış ülkelerin “endişelerimizi doğrudan dile getirirken ve Çin’i uluslararası toplumun sorumlu bir üyesi olarak hareket etmeye davet ederken, yapıcı ve istikrarlı bir ilişki kurmaya” devam etmesi gerektiğini söyledi.

Çin yakın zamanda Tayvan’ı kuşatmayı simüle etmek için uçaklar ve gemiler gönderdi.. Pekin ayrıca hızla nükleer savaş başlıkları ekliyor, Güney Çin Denizi üzerindeki iddiası konusunda daha sert bir tavır alıyor ve yakın bir çatışma senaryosu tasarlıyordu.

Kaygı, ancak II. Dünya Savaşı’ndan sonra kendini savunma ilkelerinden büyük bir kopuş elde etme çabalarıyla, artan tehditlere karşı önleyici saldırı yetenekleri ve seyir füzeleri edinmeye çalışan Japonya’da görülebilir.

Blinken’in Şubat ayında Pekin’i ziyaret etmesi planlanıyordu, ancak gezi bir Çin casus balonu nedeniyle ertelendi. Olay ABD hava sahası üzerinde ve henüz yeniden planlanmadı.

READ  Xi Jinping'in sıfır Kovid politikasına benzeri görülmemiş bir meydan okumayla Çin genelinde protestolar patlak verdi.

yanıp sönen Münih Güvenlik Forumu oturum aralarında Çin’in üst düzey diplomatı Wang Yi ile kısa bir süre görüştü, ancak Washington ile Pekin arasında üst düzey temaslar nadir hale geldi. Üst düzey ABD’li yetkili, Blinken’in Fransız ve Alman meslektaşlarından Çinlilerle olan etkileşimleri hakkında bilgi isteyeceğini söyledi.

Başta Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron olmak üzere G7’nin Çin konusunda bölünmüş olduğuna dair işaretlere rağmen, yetkili G7 ülkeleri arasında Çin’in eylemleri konusunda ortak bir endişe olduğunu söyledi. Yetkili, dışişleri bakanlarının Çin’e yönelik koordineli bir yaklaşımı nasıl sürdüreceklerini tartışacaklarını da sözlerine ekledi.

Basına kapalı toplantıları açıklamak için adının açıklanmaması koşuluyla gazetecilere konuşan bir başka üst düzey Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, G7’nin Salı günü grubun Rusya’nın Ukrayna, Çin ve Hindistan’daki savaşına ilişkin güçlü birliğini gösteren bir bildiri yayınlayacağını söyledi. – Pasifik, özellikle Kuzey Kore, Tayvan Boğazı’ndaki statükonun korunması ve Pasifik ada ülkeleriyle ilişkilerin geliştirilmesi ihtiyacı.

Yetkili, Çin konusunda bölünmelerin ortaya çıktığı yönündeki önerileri hafife aldı. Yetkili, G7 üyelerinin Çin ile ortak sorunlar üzerinde çalışmak istediğini, ancak Çin’in zorlamasına ve ticaret ve ticaretle ilgili uluslararası kuralları gevşetme veya atlatmaya yönelik girişimlerine karşı “ayağa kalkacaklarını” söyledi.

Yetkili, Çinli yetkililerle son zamanlarda yapılan birkaç diplomatik temasta, G7 üyelerinin Pekin’e Rusya’ya Ukrayna’da kullanılmak üzere herhangi bir silah tedarikinin ve Tayvan’ın statükosunu değiştirme girişimleri gibi ciddi sonuçlarla karşılanacağına dair güvence verdiğini söyledi. Yetkili, Avrupalı ​​üyelerin artık statükonun “bozulmasının” kendi çıkarlarını, özellikle de ekonomilerini nasıl etkileyeceğini daha iyi anladığını söyledi.

Kuzey Kore, Japonya ve bölgedeki diğer komşu ülkeler için de önemli bir endişe alanı.

Geçen yıldan bu yana Pyongyang, kıtalararası balistik füzeler de dahil olmak üzere yaklaşık 100 füzeyi test etti. Bu, ABD anakarasına ve Güney Kore ile Japonya’yı tehdit eden çeşitli diğer kısa menzilli silahlara erişimi gösteriyordu.

READ  Ukrayna güçlerini kaybederken, daha ne kadar savaşmaya devam edebilir?

Hayashi, “Kuzey Kore’nin geçen haftaki fırlatma da dahil olmak üzere benzeri görülmemiş bir sıklıkta ve benzeri görülmemiş şekillerde balistik füze fırlatmasından duyduğu derin endişeyi dile getirdi ve G7 dışişleri bakanları, Kuzey Kore’nin tekrar tekrar balistik füze fırlatmasını şiddetle kınadı.” özet.