Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Uluslararası Para Fonu, finansal sistemdeki sarsıntıların ortasında büyüme tahminlerini düşürdü

Uluslararası Para Fonu, finansal sistemdeki sarsıntıların ortasında büyüme tahminlerini düşürdü

Uluslararası Para Fonu Salı günü yaptığı açıklamada, küresel ekonominin, küresel bankacılık sistemiyle ilgili endişeler ve yüksek faiz oranlarının bankaları borç vermeyi azaltmaya zorlayacağına dair korkular arasında artan sancılı bir yavaşlama riskleriyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Uyarı, ABD’deki iki bankanın başarısızlığı ve UBS’nin İsviçre hükümeti tarafından aracılık edilen Credit Suisse’i satın alması dahil olmak üzere küresel bankacılık sektöründe haftalarca süren kargaşanın ardından geldi. Finansal sisteme sıçrayan banka sızıntılarına ilişkin endişeler son haftalarda hafifledi, ancak daha fazla banka iflası ve sıkılaşan kredi verme standartlarının dünya çapında ekonomik üretimi yavaşlatabileceğine dair korkular var.

Uluslararası Para Fonu, en son Dünya Ekonomik Görünüm raporunda, 2023 için büyüme tahminini Ocak ayındaki %2,9’dan %2,8’e indirerek hafif bir düşüş kaydetti. Bu yılki büyümenin, IMF’nin bir yıl önce üretimi yüzde 3,4 olarak öngördüğü tahmininden çok daha yavaş olması bekleniyor.

Japonya, Almanya ve Hindistan için büyüme tahminleri, Uluslararası Para Fonu’nun küresel bir durgunluğun muhtemelen önlenebileceğini söylediği yılın başından bu yana düşürüldü.

Hem Uluslararası Para Fonu hem de Dünya Bankası son haftalarda küresel ekonominin uzun süreli bir durgunluk dönemiyle karşı karşıya olduğu konusunda alarma geçti. IMF, büyümenin kendi etrafında dönmesini bekliyor önümüzdeki beş yıl için %31990’dan bu yana en zayıf orta vadeli büyüme tahmini.

Salı günü Uluslararası Para Fonu, bir mali krizin önlenebileceğine dair iyimserliğini dile getirdi, ancak enflasyonun yüksek kalmaya devam etmesinden ve küresel ekonominin kırılgan olmaya devam etmesinden ve önünde “engebeli” bir yolla karşı karşıya olmasından yakındı. Dünyanın dört bir yanındaki ekonomileri durgunluğa sürükleyebilecek sözde sert inişin giderek daha makul hale geldiğini kaydetti.

IMF raporunda, “Özellikle gelişmiş ekonomiler için sert bir iniş çok daha büyük bir risk haline geldi” denilirken, “küresel ekonomik görünümü çevreleyen pus yoğunlaştı.”

READ  Baltık ülkelerinden Rusya'nın deniz sınırlarını taşıma planına ilişkin uyarı

Sessiz görünüm, dünyanın dört bir yanından üst düzey ekonomi yetkililerinin bu hafta Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası Bahar Toplantıları için Washington’da bir araya gelmesiyle geldi. Toplantı, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının sürdüğü, dünya çapında fiyatların inatla yüksek kaldığı ve gelişmekte olan ülkelerdeki borç yüklerinin temerrüde düşme olasılığına ilişkin endişeleri körüklediği, yüksek bir belirsizlik döneminde gerçekleşiyor.

Hazine Bakanı Janet L. Yellen’ın küresel mali sistemin durumunu değerlendirmek üzere bu hafta diğer uluslararası düzenleyici kurumlarla bir araya gelmesi bekleniyor. Salı günü, ABD bankacılık sistemine ve ekonominin sağlığına olan güvenini dile getirerek, görünümün geçen sonbaharda birçok ekonomistin tahmin ettiğinden daha parlak olduğuna inandığını açıkça belirtti.

Yellen düzenlediği basın toplantısında, “Burada, ABD bankacılık sistemi, güçlü sermaye ve likidite pozisyonlarıyla bozulmamış durumda” dedi. “Küresel finansal sistem, ülkelerin mali krizden sonra gerçekleştirdiği büyük reformlar nedeniyle dirençli olmaya devam ediyor.”

Yellen, ABD ve Avrupa’daki bankacılık sistemleri üzerindeki son baskılara ve Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının daha fazla serpinti potansiyeline işaret ederek, ekonominin karşı karşıya olduğu riskler konusunda “tetikte” olduğunu söyledi. Şu anda kredi sözleşmesi olduğuna dair kanıt görmediğini, ancak bunun bir olasılık olduğunu kabul ettiğini ekledi.

READ  Çin'deki yerel yönetimler borç endişeleri arasında para toplamak için yeni yollar buluyor

Yellen, “Ekonomide bir gerileme görmüyorum, ancak bu hala bir risk olmaya devam ediyor” dedi.

Uluslararası Para Fonu, şimdi 2023 için yüzde 1,6 olması beklenen ABD üretimi tahminini biraz güncelledi.

Ekonomistler hala banka iflaslarının daha geniş ABD ekonomisi üzerindeki potansiyel etkilerini değerlendirmek için çalışıyorlar. Goldman Sachs’taki analistler bu hafta bir araştırma notunda, banka baskılarının kredi vermeyi yüzde 6’ya kadar azaltabileceğini ve ağırlıklı olarak küçük ve orta ölçekli bankalara dayanan küçük işletmelerin daha sıkı kredi vermenin yükünü kaldırabileceğini yazdı.

Uluslararası Para Fonu, finans sektörü üzerindeki baskıyı, ağırlıklı olarak devam eden düşük faiz oranlarına dayanan ve geçen yılki hızlı artış hızına uyum sağlayamayan iş modellerine sahip bankalara bağladı. IMF, bankacılık sektöründeki çalkantının kontrol altına alınabileceği görünse de, yatırımcıların ve mudilerin bankacılık sektöründeki gelişmelere karşı çok hassas olduklarını kaydetti.

Bankalardaki gerçekleşmemiş zararlar, kredi koşullarının daha da sıkılaşması ve işletmelerin ve hanehalkının borç almakta zorlanması durumunda “küresel ekonomi üzerinde potansiyel olarak önemli bir etkiye” sahip olabilecek ek şokların “makul bir senaryosuna” yol açabilir.

IMF baş ekonomisti Pierre-Olivier Gournchas, raporun yayınlanmasından önce düzenlediği basın toplantısında, “Riskler, büyük ölçüde geçen bir buçuk aydaki mali çalkantı nedeniyle bir kez daha ağır bir şekilde aşağı yönlü olarak ağırlıklandırılıyor” dedi. .

Uluslararası Para Fonu, küresel kredi koşullarının keskin bir şekilde sıkılaştığı en kötü durum senaryosunda, küresel büyümenin bu yıl %1’e yavaşlayacağını tahmin ediyor.

Bay Gourinchas, finansal sistemin küresel ekonominin üzerinde asılı duran tek bulut olmadığına dikkat çekti. Daha güçlü büyüme umutlarının Çin’in katı pandemi düzenlemelerinin ardından yeniden açılmasına bağlı olduğunu ve bu politikadaki değişikliklerin üretimi yavaşlatabileceğini ve uluslararası ticareti bozabileceğini söyledi. Aynı zamanda Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı, gıda ve enerji tedarik zincirlerinin güvenilirliğini tehdit etmeye devam ediyor.

READ  Brooks, Trump eleştirisinin ortasında McConnell'i lider olarak desteklememe sözü verdi

Uluslararası Para Fonu, Ukrayna ekonomisini istikrara kavuşturma çabalarında öncü bir rol oynuyor ve geçen ay, büyük bir savaşa bulaşmış bir ülke için türünün ilk finansman programı olan Ukrayna için 15,6 milyar dolarlık bir kredi paketini onayladı. Ancak Batılı ülkelerin Ukrayna’yı destekleme ve Rusya’yı zayıflatma çabalarına rağmen Uluslararası Para Fonu, Rusya ekonomisinin bu yıl yüzde 0,7 ve 2024’te yüzde 1,3 büyümesini bekleyerek tahminini yükseltti.

Uluslararası Para Fonu, Rusya’nın enerji ihracatının güçlü olmaya devam ettiğini ve bunun da devlet harcamaları yoluyla ekonomisini desteklemesine izin verdiğini kaydetti. ABD ve Avrupa’nın Rus petrol fiyatını varil başına 60 Dolar’da sınırlama çabalarının etkisi belirsizliğini koruyor çünkü küresel petrol fiyatları resesyon korkuları arasında düşüyor. IMF yetkilileri, petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle Rus petrolünün artık aynı iskontoyla işlem görmediğini ve Rusya’nın fiyat tavanını aşmanın yollarını bulmayı başardığını söyledi.

IMF, küresel ekonomiye yönelik riskleri vurgulasa da, enflasyonun hedefleri için çok yüksek olduğunu belirterek, merkez bankalarını finansal sistemi istikrara kavuşturmak için beklemede kalırken fiyatları kontrol altına alma çabalarını sürdürmeye çağırdı.

Uluslararası Para Fonu’nun sert inişle ilgili uyarılarına rağmen, Bayan Yellen bu haftaki toplantıları iyimserlikle açmaya çalıştı. Enflasyonun düştüğüne dair işaretleri ve finansal sistemin dayanıklılığını umut nedenleri olarak gösterdi.

Bayan Yellen, “Küresel ekonomi hakkında aşırı derecede olumsuz olmayacağım” dedi. “Daha pozitif olmamız gerektiğini düşünüyorum.”

“Görünümün oldukça parlak olduğunu düşünüyorum” diye ekledi.