Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Uluslararası Uzay İstasyonunda NASA “Holoported” doktoru

sanal taşıyıcı -1

NASA Uçuş Cerrahı Dr. Joseph Schmid, 8 Ekim 2021’de Uluslararası Uzay İstasyonuna uçarken bir uzay selamı veriyor.

Avrupa Uzay Ajansı astronotu Thomas Bisquet

Kelime dağarcığınız için yeni bir ismim var: Holoportation.

Bu, “hologram” ve “ışınlanma”nın bir karışımı ve kulağa kulağa öyle gelse de, Isaac Asimov’un romanlarında ve Uzay Yolu bölümlerinde bir yere gömülü niş bir bilimkurgu terimi değil.

Ekim ayında NASA bu akıllara durgunluk veren fütüristik mekanizmayı kullandı NASA Uçuş Cerrahı Dr. Joseph Schmid, gezegenimizde güvenli bir şekilde yetiştirirken Uluslararası Uzay İstasyonuna getirildi. Füze gerekli değil.

Bu boyutlar arası yolculukta Schmid’e katılmak, Holoportation ekipmanının geliştirilmesine yardımcı olan bir kuruluş olan AEXA Aerospace’in CEO’su Fernando de la Pena Laca ve diğer birkaç ekip üyesi.

Schmid yaptığı açıklamada, “Bu, insanımızın gezegenden çok uzaklara seyahat edebildiği tamamen yeni bir insan keşfi yolu” dedi. “Fiziksel bedenimiz orada değil, ama insanımız kesinlikle orada.”

sanal taşıyıcı -2

Holoportation ekip üyelerinin 8 Ekim 2021’de Uluslararası Uzay İstasyonuna sanal olarak bırakıldığı görülüyor. Soldan Andrew Madrid, Dr.

Avrupa Uzay Ajansı astronotu Thomas Bisquet

Neredeyse inanılmaz olsa da, Holoportation tam olarak yeni bir teknoloji değil. Microsoft bu fikri birkaç yıl önce ortaya attı, ancak asıl amacı şuydu: Reklamcılık, yer hastanesi bakımı ve eğitim gibi devrim yaratan sektörler ve o zamandan beri Konsept sürekli gelişiyor. Ancak NASA’nın son çabaları, başarıyı bir sonraki seviyeye taşıdı.

Böyle bir sanal ulaşım ilk kez insanları başarılı bir şekilde dünya gezegeninin ötesinde.

İşte her şey böyle oldu.

Esasen, Holoporter’ların yüksek kaliteli 3D modelleri, uzaydaki laboratuvarda geliştirilir, dijital olarak sıkıştırılır, iletilir ve yeniden oluşturulur – hepsi gerçek zamanlı olarak.

Bu arada, Microsoft’un HoloLens adlı Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki karma gerçeklik ekranı, hem Holoportörlerin hem de astronotların aynı fiziksel alandaymış gibi birbirlerini görmelerine, duymalarına ve etkileşime girmelerine izin verdi. Örneğin Astronot Thomas Bisquet, Holoporter’lardan kilometrelerce uzakta olmasına rağmen Uluslararası Uzay İstasyonunun ortasında Schmid ve de la Pena ile iki yönlü bir görüşme yaptı.

Böylece üçlü el sıkıştı.

NASA yaptığı açıklamada, “Bunu özel tıbbi konferanslarımızda, özel psikiyatri konferanslarımızda, özel aile konferanslarımızda ve VIP’leri astronotlarla ziyaretleri için uzay istasyonuna getirmek için kullanacağız.” Dedi.

Hololens lensi 2

Geçen yıl Microsoft’tan HoloLens 2.

Scott Stein/CNET

Ajans, ileriye dönük olarak, holoporters’a uzay istasyonunda gerçekten hareket etme ve nesneleri gerçekten oradaymış gibi gözlemleme seçeneği verecek bir artırılmış gerçeklik işlevi ekleyerek sisteminin kapsamını genişletmeyi planlıyor. Fiziksel dokunuş dışında her şeyi söyleyebilirsin.

Bu, astronotlar için dünya dışı teletıbba, Uluslararası Uzay İstasyonu inşaat projelerine yardımcı olabilir ve hatta gelecekteki derin uzay araştırmalarından büyük ölçüde faydalanabilir. Son bit anahtardır, çünkü standart kablosuz iletişim, sistemlerle bir şekilde (bir şekilde) boşluğa konuşurken tipik olarak 20 dakikaya kadar gecikmeler yaşar. Holoportation ile, Holoporters kullanıcıları gerçek zamanlı olarak iletişim kurmak için gemide kalabilirler.

Schmid, “Uzay istasyonunun saatte 17.500 mil seyahat etmesi ve sürekli olarak Dünya’nın 250 mil üzerindeki bir yörüngede hareket etmesi önemli değil.” Dedi. “Astronot üç dakika veya üç hafta içinde geri gelebilir ve sistem çalışır durumdayken, biz de tam o noktada, uzay istasyonunda yaşıyor olacağız.”

Ayrıca NASA, bunun aşırı ortamlarda çalışan araştırmacılar veya askeri operasyonlardaki uzmanlar gibi Dünya üzerinde doğrudan uygulamaları olabileceğini söylüyor.

Schmid, “Üzerinde çalıştığınız her yerde, özellikle karmaşık bir teknolojinin en iyi eğitmenini veya gerçek tasarımcısını yanınızda getirebileceğinizi hayal edin” dedi. “Cihaz üzerinde birlikte çalışabilirsiniz, tıpkı prosedür sırasında çalışan en iyi iki cerrah gibi. Bu, en iyi ekibin önemli bir donanım parçası üzerinde birlikte çalıştığını bilmek herkesi rahatlatacaktır.”

READ  NASA ve SpaceX, hidrazin sorununu incelemek için Dragon'un fırlatılmasını durdurdu