Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Unilever, Ben & Jerry's'i ayırdı ve 7.500 kişiyi işten çıkardı

Unilever, Ben & Jerry's'i ayırdı ve 7.500 kişiyi işten çıkardı

Tüketim ürünleri devi Unilever Salı günü dedi Maliyetleri düşürmek ve marka portföyünü basitleştirmek için 7.500 kişiyi işten çıkaracak ve Ben & Jerry's'in de dahil olduğu dondurma birimini devre dışı bırakacak.

Londra merkezli şirketin başkanı Ian McInnes yaptığı açıklamada, hamlelerin “Unilever'i daha basit, daha odaklı ve daha yüksek performanslı” hale getireceğini söyledi. Grubun dondurma birimi geçen yıl 7,9 milyar avroluk (8,6 milyar dolar) satış elde etti; bu da grubun toplam satışlarının yaklaşık yüzde 13'ünü oluşturuyor.

Bu bölüm, Unilever'in 2000 yılında satın aldığı Ben & Jerry's'in yanı sıra Cornetto, Magnum, Talenti ve Wall's gibi markalara da ev sahipliği yapıyor. Teklifin 2025 yılı sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Temmuz ayında Unilever'in CEO'luğunu devralan Hein Schumacher, Bir plan duyurun Geçen yılın sonlarında, kısmen grubun yüzlerce markasından sadece 30'una daha fazla odaklanarak “büyümeyi teşvik etmek ve potansiyeli ortaya çıkarmak” için.

Salı günü yaptığı açıklamada, işten çıkarmalar ve dondurmanın bölünmesinin planı “hızlandıracağını” ve önümüzdeki üç yıl içinde yaklaşık 870 milyon dolar maliyet tasarrufu sağlayacağını söyledi. Dünya genelinde “ağırlıklı olarak ofis bazlı rollerdeki” işten çıkarmaların oranı, Unilever'in işgücünün yaklaşık yüzde 6'sına tekabül ediyor.

Wall Street'in en önde gelen aktivist yatırımcılarından biri olan Nelson Peltz, 2022'nin başlarında Unilever'de hisse oluşturmaya başladı. Şirketleri kurumsal yapılarını basitleştirmeye itmesiyle tanınan Bay Peltz, aynı yılın ilerleyen dönemlerinde Unilever'in yönetim kurulunda bir sandalye kazandı ve halen orada bulunuyor.

Önerilen bölünmenin ardından Unilever'in geri kalan birimlerinde Dove sabunları gibi sağlık ve güzellik markaları, Surf deterjanları gibi tüketim ürünleri ve Hellmann's mayonezi gibi gıda markaları yer alacak.

Unilever'in rakibi Nestlé, 2016 yılında Avrupa'daki birçok dondurma markasını özel bir sermaye şirketiyle ortak girişime dönüştürdü ve 2019'da Dreyer's ve Häagen-Dazs dahil ABD markalarını bu girişime sattı.

READ  Enflasyon geçen yıla göre yüzde 7,1 arttı

Unilever son yıllarda keskin fiyat artışları ve düşen satış hacimleri nedeniyle gelir artışında zorluk yaşadı. Enflasyon nedeniyle tüketiciler bunun yerine Unilever'in ana kategorilerinin çoğunda daha ucuz markalara, özellikle de dondurma gibi daha az önemli ürünlere yöneldi.

Şirketin geçen ayki kazanç raporunda, dondurma bölümünün geçen yıl Unilever'in portföyünde en yüksek girdi maliyeti enflasyonuyla karşı karşıya kaldığı belirtildi. Şirket, bu maliyetlerin bir kısmının tüketicilere yansıdığını, onların daha az satın almalarına veya daha ucuz markalara yönelmelerine neden olduğunu, bunun da “pazar payı ve kârlılığın azaldığı hayal kırıklığı yaratan bir yıl”la sonuçlandığını söyledi.

Bernstein'daki analistler bir araştırma notunda “Şirket en az on yıldır daha hızlı büyüme için maliyet düşürmeyi hızlandırmaya çalışıyor” diye yazdı. “Aynı planı uygulamak için elimizden gelenin en iyisini yapacağımız veya deneyim umuduyla planımız devam ediyor” diye eklediler. Unilever hisseleri Salı günü %3 arttı ancak geçtiğimiz yıl kabaca aynı seviyede kaldı.

Unilever tarafından devralınmasından bu yana bağımsız bir kurul tarafından yönetilen Ben & Jerry's, çok uluslu bir şirketin portföyünde her zaman rahat bir şekilde yer alamadı. Vermont merkezli markanın kurucuları, acil sosyal ve politik konular hakkında açık sözlü. 2021 yılında İsrail'in işgal ettiği topraklarda satışlara son vereceklerini söylediler.

Bu durum, bazı ABD emeklilik fonlarının yatırımlarını Unilever'den çekmesine ve hissedarların dava açmasına neden oldu. Ben & Jerry's, dağıtım haklarını İsrail'deki bir lisans sahibine satmasını engellemek için 2022'de Unilever'e dava açtı. Sonunda Unilever haklarını, biraz farklı markalar altında dondurma satmaya devam eden eski yerel ortağına sattı.