Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ursa Major, Hadley motorunun dikey başlatma ve hipersonik uygulamaları desteklediğini söylüyor

Ursa Major, Hadley motorunun dikey başlatma ve hipersonik uygulamaları desteklediğini söylüyor
yakınlaştır / Şirketin Berthoud, Colorado’daki merkezinde, Ursa Major listesinde yer alan, oksijen açısından zengin bir Hadley yanmalı motor için sıcak bir yangın.

Startup Ursa Major Çarşamba günü yaptığı açıklamada, bir uzay fırlatma aracı ve bir hipersonik fırlatma sistemi tarafından kullanılmak üzere Hadley roket motorunun rehabilitasyonunu tamamladığını duyurdu. Colorado merkezli şirket, Phantom Space ve Stratolaunch adlı iki müşteriye uçmaya hazır Hadley motorları sunmaya başladığını ve bu yıl toplam 30 motor üretmeyi planladığını söyledi.

Hadley motoru, roket motorlarına kıyasla nispeten küçüktür ve yaklaşık 5.000 poundluk bir kuvvete sahiptir. Bu performans seviyesinde Hadley, dokuz tanesi Rocket Lab’ın Elektron roketinin ilk aşamasına güç sağlayan Rutherford’un Rocket Lab’deki motoruyla karşılaştırılabilir.

Ursa Major, reklamında Hadley Engine’i iki çok farklı ortamda kullanma becerisini anlattı. Phantom Space, ilk aşamasında 450 kg’a kadar yükleri düşük Dünya yörüngesine kaldırmak için yedi Hadley motorunu kullanarak Daytona roketini küçük bir asansör olarak geliştiriyor. Vakumla geliştirilmiş tek bir Hadley motoru üst aşamaya güç sağlayacak. Phantom, 2023 için lansman rezervasyonu yaptığını söyledi.

Buna karşılık, Stratolaunch, 385 fit (117 metre) kanat açıklığına sahip dünyanın en büyük uçağını yaptı. Roc olarak bilinen uçak, yakın zamanda dördüncü test uçuşunu tamamladı ve 15.000 fit (4,6 km) yüksekliğe ulaştı. Bu devasa taşıyıcı uçak, hipersonik araştırma için bir test platformu olarak hizmet edecek hipersonik füzeyle çalışan Talon A araçlarını fırlatmak için kullanılacak. Stratolaunch, bu yıl test uçuşlarına başlamayı ve 2023’te ticari ve devlet hizmetleri sunmayı planlıyor.

Çoklu kullanım

Ursa Major’ın kurucusu ve CEO’su Joe Llorente, çok yönlü bir roket motoru geliştirme konusunda Ars ile yaptığı röportajda, “Bu çok zor oldu” dedi. “Bir göreve odaklandığınızda, tek bir uygulamaya odaklanırsınız. Gerçekten motorda ters gidebilecek ve üzerinde çalışmanız gereken şeyleri tam olarak tasarlıyorsunuz.”

READ  Bugün Dünya'nın yakınında bir otobüs büyüklüğünde bir asteroid uçuyor ve onu canlı olarak izleyebilirsiniz.

Birden fazla kullanıcıya hizmet verecek şekilde tasarlanan Hadley motoru, şu ana kadar yaklaşık 40 bin saniye gibi önemli ölçüde daha uzun bir test süresinden geçti. Çoklu tekrar yeteneği, derin kısma ve daha fazlası için havadan fırlatma simülasyonlarında test edilmiştir. Llorente, “Motorun geçmesi ve hayatta kalması gereken sorunların çoğunu simüle etmeye çalışıyorsunuz, ardından bir görev veya bir başlatma uygulaması” dedi.

Daha önce SpaceX’te bir Merlin roket motoru ve Blue Origin’de BE-3 üzerinde çalıştıktan sonra Laurienti, 2015’te Ursa Major’ı kurdu. Çok sayıda startup gördü, ancak yalnızca itme gücüne odaklanan bir şirket için bir niş olduğunu hissetti. Şirketi daha küçük bir motorla başlamaya karar verdi (çünkü daha küçük motorlar ekonomik olarak uygundu) ve ardından oradan büyümeye karar verdi. Hadley motorunun artık birkaç müşterisi var – başka bir Hava Kuvvetleri X-60A uçağı – ve Llorente, ilginin güçlü olduğunu söyledi.

Llorente, potansiyel müşterilerle tanıştığında yaptığı satış konuşmasının basit olduğunu söyledi. “Rafta bir motora sahip olmak sizi beş yıldan fazla kurtaracak” dedi. “Ayrıca muhtemelen 100 milyon dolar tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Yani bu genellikle hızlı ve hızlı bir konuşmadır.”

Ripley de

Ursa Major ile Laurienti, toplu pazardaki 3D yazıcıları kullanarak ve nispeten düşük bir çalışan sayısını koruyarak motor maliyetlerini düşük tutmaya çalıştı. Şirketteki toplam çalışan sayısı ancak son zamanlarda 200’den fazla çalışana yükseldi. Ursa Major bugüne kadar 140 milyon dolar topladı.

Ve Ursa Major küçük bir başlangıç ​​yaparken, şirket şimdiden çok daha büyük Ripley Engine’i geliştirmek için çalışıyor. 50.000 pound itme gücü ile Ripley, orta menzilli fırlatma pazarını hedefliyor.

Llorente, “Ripley’in önümüzdeki birkaç yıl içinde iki ortakla bu pazara girdiğini görüyoruz” dedi. “Ve sonra kesinlikle henüz bahsetmediğimiz ama umarım çok yakında yolda olan başka bir motor programı var.”

READ  Grönland kıyılarında donma önleyici proteinle dolu parlayan salyangozu keşfedin

Bu noktada Laurienti’nin, pazarın gerçekten sadece sıvı roket motorlarına adanmış ticari bir havacılık şirketini desteklemeye hazır olup olmadığı konusunda bir fikri olması gerekiyor.