Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

US Osprey: Japonya kıyılarındaki uçak kazasında en az bir kişi öldü

US Osprey: Japonya kıyılarındaki uçak kazasında en az bir kişi öldü

Kyodo/Reuters

Bir Japon Sahil Güvenlik gemisi ve helikopteri, 29 Kasım 2023’te ABD askeri uçağı MV-22 Osprey’in batı Japonya’nın Kagoshima Eyaleti, Yakushima Adası açıklarında denize düştüğü yerde arama kurtarma operasyonu yürütüyor. Kyodo tarafından çekilen bu fotoğrafta .


Tokyo
CNN

Japon Sahil Güvenlik sözcüsüne göre, Çarşamba günü ABD askeri Osprey uçağının güney Kagoshima Eyaletindeki Japon Yakushima adasının kıyısı açıklarında düşmesinin ardından en az bir kişi öldü.

Sahil Güvenlik, uçakta 6 kişinin bulunduğunu söyledi. Yetkililer daha önce uçakta sekiz kişinin bulunduğunu açıklamıştı.

Sözcü, uçakta bulunan diğer kişiler ve kazanın nedeni hakkında başka bilgi bulunmadığını da sözlerine ekledi.

Amerikalı bir yetkili, Hava Kuvvetlerine ait Osprey uçağının Japonya’nın Yakushima adası açıklarında düştüğünü doğruladı. ABD’li bir askeri yetkili Çarşamba günü yaptığı açıklamada, arama kurtarma operasyonunun devam ettiğini ve mürettebatın durumunun bilinmediğini söyledi.

Yetkili, olayla ilgili aileye bildirimlerin devam ettiğini söyledi.

Sözcü, Sahil Güvenliğin kaza hakkında yerel saatle 14.47 civarında bilgi aldığını ifade ederek, Sahil Güvenlik 10. Bölge Karargahının kaza alanına bir devriye botu ve bir uçak gönderdiğini söyledi.

Japonya Savunma Bakan Yardımcısı’na göre ABD Ordusu, Osprey askeri uçağının “suya acil iniş” yaptığını söyledi.

Kagoshima Eyaletinden bir yetkili CNN’e, Kagoshima Eyaletindeki Yakushima Havaalanı Yönetim Ofisinin Çarşamba öğleden sonra ABD ordusundan Kagoshima Havaalanına acil iniş talebinde bulunan bir telefon aldığını söyledi.

Kagoshima Valiliği yetkilisi, talebin ABD Deniz Piyadeleri’nden mi, yoksa Hava Kuvvetleri’nden mi geldiğini belirtmedi.

Japonya’nın Okinawa Valiliği hükümeti, ada zincirinde konuşlanmış ABD ordusundan kazadan sonra tüm Osprey uçaklarının yere indirilmesini istedi.

Okinawa Valisi Denny Tamaki Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında gazetecilere verdiği demeçte, “Böylesine beklenmedik bir olayın gerçeğe dönüştüğü Osprey tehdidiyle ilgili endişeler göz önüne alındığında, söyleyebileceğim tek şey bu konuda çok üzgün olduğumdur.” dedi.

READ  Meksika'da otobüs kazası: Yetkililer, çarpışmada 16 kişinin öldüğünü, 36 kişinin yaralandığını söyledi

Bu en sonuncusu Osprey askeri uçağı düştüYıllar boyunca çok sayıda olay rapor edildi.

Bu yılın ağustos ayında, askeri tatbikatlar sırasında bir Osprey uçağının düşmesi sonucu üç ABD Deniz Piyadesi öldü ve çok sayıda kişi de ciddi şekilde yaralandı. Avustralya.

2022 yılında Beş ABD Deniz Piyadesi MV-22B Osprey’lerinin Glamis, Kaliforniya yakınlarında bir eğitim görevi sırasında düşmesinin ardından öldüler. Aynı yıl, Norveç’teki NATO eğitim tatbikatları sırasında Osprey uçağının düşmesi sonucu dört ABD askeri öldürüldü.

Osprey, bir helikopter gibi dikey olarak havalanabilen, aynı zamanda kanatlı daha geleneksel bir turboprop uçak gibi yüksek hızda seyredebilen çok çevik bir uçaktır.

Genel olarak Osprey’lerin uçması güvenli ancak CNN askeri analisti ve emekli ABD Hava Kuvvetleri Albayı Cedric Layton’a göre uçağın 1980’lerdeki başlangıcına kadar uzanan mekanik ve operasyonel sorunlar geçmişi var.

Bu hikaye kırıktır ve güncellenecektir.