Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

‘Fare madencileri’ kurtarıldı: Hindistan’da mahsur kalan tünel işçileri nasıl kurtarıldı

‘Fare madencileri’ kurtarıldı: Hindistan’da mahsur kalan tünel işçileri nasıl kurtarıldı

SILKYARA, Hindistan (Reuters) – Hindistan Himalayaları’ndaki bir tünelde 41 işçinin mahsur kaldığı enkazı kırmaya çalışırken ağır makineler arızalanınca yetkililer, mesleği ülkede fiilen yasaklanmış olan bir grup insanı çağırdı: “fare çukuru madenciliği” “

Kazı makineleri enkazın neredeyse dörtte üçünü yatay olarak kazmayı başarırken, Salı günü mahsur kalan işçilere ulaşmak için dar alanlarda kazma becerisine sahip altı madenciye düştü.

Kurtarma ekipleri, 17 gün süren zorlu çalışmanın ardından işçileri tekerlekli sedyeler üzerinde geniş bir tüp yardımıyla enkazdan başarıyla çıkardı.

Gece kazı yaptıktan sonra yüzleri beyaz tozla kaplanmış halde tünelin dışında meslektaşlarıyla birlikte duran madencilerden Firoz Kureyşi, “Zor bir işti ama bizim için hiçbir şey zor değil” dedi.

“Fare madencileri”, ikinci bir sondaj makinesinin arızalanması ve mahsur kalan adamlara ulaşmak için 60 metrelik yolun sadece 15 metrelik kısmını bırakmasının ardından Pazartesi günü geç saatlerde çalışmaya başladı.

Her biri üç kişiden oluşan iki ekip halinde çalıştılar; biri kazıyordu, ikincisi enkazı topluyor ve üçüncüsü de onu borudan dışarı itiyordu.

24 saatten fazla çalıştıklarını söylediler.

Altı madenciden biri olan Nasser Hussein şunları söyledi: “İhlalden sonra onları tünelde gördüğümüzde, sanki aynı ailenin üyeleriymiş gibi onlara sarıldık.”

Fare deliği madenciliği, kuzeydoğudaki Meghalaya eyaletinde ince kömür katmanları çıkarmak için yaygın olarak kullanılan tehlikeli ve tartışmalı bir yöntem olup, 2014 yılında bir çevre mahkemesi çevreye verilen zarar ve çok sayıda ölüm nedeniyle bu uygulamayı yasaklamıştı.

Kurtarma operasyonuna katılan madencilerden bazıları, kömür madenciliğiyle ilgilenmediklerini ve eğitimlerini Delhi’de aldıklarını söyledi.

READ  Ülkeler, 2020'de İran'ın Boeing 737-800 uçağını düşürmesiyle ilgili olarak Birleşmiş Milletler'e şikayette bulundu | Havacılık haberleri

Adını yere delik açan farelere benzemesinden dolayı almıştır. Çukurların büyüklüğü, çoğu çocuk olan işçilerin, genellikle uygun güvenlik ve havalandırma önlemleri olmaksızın, kömür çıkarmak için halat veya merdiven kullanarak aşağıya inmelerine olanak tanıyor.

Ocak 2019’a kadar bir aydan fazla bir süre mahsur kaldıktan sonra Meghalaya’daki bir ‘fare çukuru’ madeninde en az 15 madenci öldürüldü. Hak gruplarının 10.000 ila 15.000 arasında kişinin öldüğünü söylediği eyaletteki birçok trajediden biri… Bu madenler 2007 ile 2014 arasında.

Hindistan’ın kömür madenlerini kamulaştırdığı ve devlet tarafından işletilen Coal India Corporation’ı tekeline aldığı 1970’lerde bu uygulama yasa dışı hale geldi.

Bununla birlikte, birçok küçük maden sahibi yasa dışı olarak kömür çıkarmak için kısa boylu kişileri veya çocukları çalıştırmaya devam etti ve eyaletin uzak konumu ve düşük kömür kalitesi göz önüne alındığında federal hükümet müdahale etmedi.

(Raporlayan: Silkyara’dan Saurabh Sharma ve Yeni Delhi’den Shivam Patel), Düzenleyen: Angus MacSwan

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar