Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Utah Stadı’nda kalabalığa havai fişek atılması sonucu çok sayıda kişi yaralandı

Utah Stadı’nda kalabalığa havai fişek atılması sonucu çok sayıda kişi yaralandı

PROVO, Utah (AP) — Yetkililere ve etkinliğin organizatörüne göre, 4 Temmuz kutlamaları sırasında arızalı bir havai fişek Utah’taki kalabalık bir futbol stadyumundaki tribünlere sıçradı ve seyircileri yaraladı; altı kişi hastaneye kaldırıldı.

Olay, Provo’nun Brigham Young Üniversitesi’nin Lavelle Edwards Stadyumu’nda düzenlenen yıllık Özgürlük Festivali’nin ana etkinliği olan “Field of Fire”ın açılış töreni sırasında meydana geldi.

Özgürlük Festivali sözcüsü Emory Cook, yaralı izleyicilere tıbbi müdahale yapılırken organizatörlerin gösteriyi yaklaşık 15 dakika süreyle durdurduğunu söyledi.

Cook, 6 kişinin hastaneye kaldırıldığını ancak havai fişek nedeniyle yaralanan kişi sayısı ve yaralanmaların ciddiyeti hakkında anında bilgi edinmenin mümkün olmadığını söyledi.

Çok sayıda uçağın gökyüzünden geçişi sırasında stadyum içerisine havai fişek atılması sonucu meydana gelen kazanın nedenleri konusunda yerel yetkililer soruşturma yürütüyor.

Sosyal medyada yayınlanan video kliplerde, stadyumun üzerinde gökyüzüne gönderilen ve açık hava sahasındaki tribünlerdeki seyirci sıralarının arasına düşen havai fişeklerin gruptan saptığı görülüyor. Cook, biletleri tükenen gösteriye yaklaşık 45.000 kişinin katıldığını söyledi.

Cook, “Havai fişekler kesinlikle arızalandı ancak bunun nasıl olduğunu hâlâ çözmeye çalışıyoruz” dedi.

Provo İtfaiye ve Kurtarma Departmanı sözcüsü Jenny Atherton, gösteri başladığında İtfaiye personeli ve sağlık görevlilerinin olay yerinde olduğunu ve yaralı seyircilere bir dakika içinde ulaşabildiklerini söyledi.

Departmanının hastaneye yalnızca bir kişiyi naklettiğini ancak diğer kurbanların kendi araçlarıyla nakledilmiş olabileceğini söyledi.

Cook, stadyumun içinde arızalanan havai fişeklerin, gösterinin finalinde kullanılan büyük havai fişeklere kıyasla nispeten küçük olduğunu söyledi. Daha büyük havai fişeklerin stadyumun dışında tutulduğunu da sözlerine ekledi.

Olayın ardından Brigham Young Üniversitesi Polis Departmanı organizatörlerin etkinliğe devam etmesine izin verdi. Jonas KardeşlerKUTV bildirdi.