Mayıs 26, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Uzaydaki görünmez duvarlar, bilim adamlarını şaşırtan bir sorunu açıklayabilir

Uzaydaki görünmez duvarlar, bilim adamlarını şaşırtan bir sorunu açıklayabilir

Geleneksel evren anlayışımızın önündeki en büyük zorluklardan biri, “uydu disk sorunu” olarak adlandırılan sorundur. Özünde, bilim adamlarının kafası karışıyor, daha küçük galaksilerin, lambda soğuk karanlık madde modeli (ΛCDM) altında beklenen kaotik yörüngeler yerine ince, düz düzlemlerde daha büyük galaksilerin yörüngesinde dolanıyor – uzayı nasıl gözlemlediğimizi belirleyen “son derece başarılı model” .

Bu sorunu aşmak için bilim adamları artık “simetri” adı verilen parçacıkların uzayda görünmez duvarlar oluşturduğunu ve buna gökbilimcilerin “alan duvarları” adını verdiklerini varsayıyorlar. Bu da, Nottingham Üniversitesi’nden gökbilimciler Aneesh Naik ve Clare Burrage’ın fizikte potansiyel bir “beşinci kuvvet” olarak tanımladıkları şeyi yaratır.

Bilim adamları, daha küçük gökadaların neden daha büyük gökadaları bir şey üzerinde, düz düzlemlerde yörüngede döndüklerine dair bir açıklamaları olabileceğini düşünüyorlar. Resim Kredisi: NASA Fotoğraf ve Video Kitaplığı

de Yeni makale burada bulunduönceden belirtildiği üzere BGR, çift, “nokta benzeri uydular ve sonsuz bir alan duvarı içeren bir oyun modelinin basit bir simülasyonunu” kullanarak etkiyi gösterebildiklerini söyledi. Yeni teori dikkat çekici çünkü uydunun disk sorununu karanlık maddeyi ortadan kaldırmadan açıklıyor.

Karanlık madde, evrendeki maddenin yaklaşık yüzde 85’ini oluşturan ışıksız maddedir. Zayıf etkileşen parçacıklardan Büyük Patlama sonrasında oluşan rastgele hareket eden yüksek enerjili parçacıklara kadar birçok biçim alabilir.

Karanlık madde, bilim adamları tarafından hala iyi anlaşılmış değil. Son zamanlarda, bilim adamları, karanlık maddeden yoksun görünen dağınık bir galaksi tarafından şaşkına döndüler. Evrenin geri kalanının çoğu gibi, gerçek doğası bir sır olarak kalır.

Bu arada bilim adamları, daha detaylı simülasyonlarla “simetri”nin potansiyelini araştırmaya devam edecekler. Daha fazla bilim haberi için NASA’nın astronotları Mars’a hazırlamak için Unreal Engine 5’i nasıl kullanmayı planladığını ve ayrıca yeni keşfedilen fosillerin eski köpeklerin sadık dostlarımızdan ne kadar farklı olduğunu nasıl ortaya çıkardığını görün.

READ  DNA, 100.000 yıl öncesine dayanan şimdiye kadarki en büyük insan soy ağacını ortaya koyuyor

Blog Resmi Kredisi: NASA’nın Fotoğraf ve Video Kitaplığı

Kat Bailey, IGN’nin Kıdemli Haber Editörü ve aynı zamanda Nintendo Voice Chat’in ortak sunucusudur. Bir ipucunuz var mı? Ona doğrudan the_katbot’tan bir mesaj gönderin.