Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Valery Zalozny: Bir kaynağa göre, savaşla ilgili anlaşmazlıklar arttıkça Zelensky birkaç gün içinde Ukrayna'nın dini liderinin görevden alınacağını duyurmaya hazırlanıyor

Valery Zalozny: Bir kaynağa göre, savaşla ilgili anlaşmazlıklar arttıkça Zelensky birkaç gün içinde Ukrayna'nın dini liderinin görevden alınacağını duyurmaya hazırlanıyor


Kiev, Ukrayna
CNN

Konuya yakın iki kaynağın CNN'e verdiği bilgiye göre, Volodymyr Zelensky ile üst düzey liderleri arasındaki gerilime ilişkin haftalardır artan spekülasyonların ardından, Ukrayna Halk Ordusu komutanı Valery Zalozny Pazartesi günü cumhurbaşkanının ofisinde bir toplantıya çağrıldı ve görevden alınacağı konusunda bilgilendirildi. komutan.

Resmi bir açıklama yapılmadı, bu da Zalozny'nin Çarşamba akşamı itibarıyla hâlâ görevde olduğu anlamına geliyor. Ancak CNN'e konuşan bir kaynak, Zelensky'nin en büyük askeri sarsıntısı olacak bir başkanlık kararnamesinin hafta sonuna kadar beklendiğini söyledi. Başlangıçtan beri Rus işgali yaygınlaşıyor Neredeyse iki yıl önce.

Toplantıya ve Zalozny'nin görevden alınmasına ilişkin söylentiler Pazartesi akşamı Kiev'in her yerine yayıldı ve bu durum, Ukrayna'nın geçen yılki karşı saldırısının başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından cumhurbaşkanı ile başkomutanı arasında meydana geldiği yaygın olarak anlaşılan anlaşmazlığı güçlendirdi.

01:26- Kaynak: CNN

Ukrayna ve Rus orduları artık savaş alanında böyle karşılaştırılıyor

Zalozny'nin bir röportajında ​​ve makalesinde Rusya ile savaşı bir çıkmaz olarak tanımlamasıyla gerilimlerin özellikle arttığı söyleniyor. Ekonomist dergisi Kasım'da.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Serhiy Nikiforov Pazartesi günü CNN ve diğerlerine, genelkurmay başkanının görevden alındığına ilişkin söylentilerin doğru olmadığını söyledi. Milli Savunma Bakanlığı da sosyal medya kanallarından şu mesajı yayınladı: “Sayın gazeteciler, herkese anında yanıt: Hayır, bu doğru değil.”

Zelensky, Pazartesi günkü günlük akşam konuşmasında genelkurmay başkanından hiç bahsetmedi.

Ancak bir kaynağa göre cumhurbaşkanı, Pazartesi günü ofisinde Savunma Bakanı Rustam Umarov'un da katıldığı küçük bir toplantıda “Silahlı Kuvvetler Yüksek Komutanı'nı görevden alma kararı aldığını” duyurdu. Hesaplama diğer raporlarla tutarlıdır, bunlar arasında… Washington Post Ve Financial Times.

“Sakin” olarak nitelendirilen bir görüşmede Zelenskyy, Zalozny'ye farklı bir pozisyon teklif etti ancak Zalozny bunu reddetti.

READ  Lee Anderson, Ruanda Tasarısını protesto etmek amacıyla Muhafazakar Parti Lider Yardımcılığından istifa etti

Ukrayna cumhurbaşkanı daha sonra kararını doğruladı ve Zalozhny'nin yeni pozisyonu reddetmesinin mevcut görevinden alındığı gerçeğini değiştirmediğini söyledi.

CNN daha fazla yorum istemek için Çarşamba günü başkanın ofisine ulaştı ancak bir yanıt alamadı.

Üst düzey bir askeri komutan olan bir kaynak, CNN'e özellikle iki ismin potansiyel halefler olarak tartışıldığını söyledi.

Bunlardan biri, Zelensky ile güçlü bağları ile tanınan ve yeni nesil askeri liderleri temsil ettiği düşünülen 38 yaşındaki general, Savunma İstihbarat Müdürlüğü'nün şu anki başkanı Kirilo Budanov.

Salı günü yapılan bir röportajda CNN'in Ukrayna'nın yeni dini lideri olmaya hazır olup olmadığı sorusuna Budanov, atama yeni yapılmışsa o anda CNN ile konuşmasının pek olası olmadığını öne sürerek reddetti.

Askeri istihbarat başkanı şunları ekledi: “Bir savaşın içindeyiz ve tüm taraflar, bilgi savaşı da dahil olmak üzere mevcut tüm araçları kullanıyor.”

CNN'e konuşan üst düzey askeri komutan, en muhtemel adayın şu anda Ukrayna Kara Kuvvetleri komutanı olan Oleksandr Sirsky olduğunu söyledi.

Sirsky'nin ofisi, CNN'in kendisine ulaşma çabasına yanıt vermedi.

Ukrayna'nın karşı saldırısı ülkenin güney ve doğusundaki Rus güçlerini yenme konusunda somut bir ilerleme sağlayamasa da Zalozny ülkenin en popüler liderlerinden biri olmaya devam ediyor.

Kiev Sosyoloji Enstitüsü tarafından Aralık ayında yayınlanan bir anket, Ukraynalıların %88'inin dini lideri desteklediğini gösterdi. Zelensky'nin onay oranı da yüksek olmasına rağmen %62 ile çok daha düşüktü.

Anket, iki lider arasındaki savaşın devam edip etmeyeceği konusundaki görüş ayrılıklarının ortaya çıkmasının ardından yapıldı.

Zalozny Kasım ayında The Economist'te, Rusya'nın derin mayın tarlalarının ve ezici ağır topçu ateşinin Rusya'yı büyük ölçüde etkilediği açıkça ortaya çıktığında, “Tıpkı Birinci Dünya Savaşı'nda olduğu gibi, bizi çıkmaza sokan bir teknoloji düzeyine ulaştık” diye yazmıştı. Ukrayna'nın karşı saldırıda önemli bir başarı elde etmesini engelledi.

READ  Macron seçim sonrası turda domatesleri atlattı | Fransa

Ordu komutanı şunları ekledi: “Büyük olasılıkla derin ve güzel bir nüfuz olmayacak”, bunun yerine yıkıcı kayıplar ile yıkım arasında bir denge olacak.

Bu yorumlar cumhurbaşkanının ofisinden anında eleştirilere yol açtı.

“Orduda olsaydım yapacağım son şey basına ve kamuoyuna cephede olup bitenler hakkında yorum yapmak olurdu.” [and] Cumhurbaşkanlığı ofisinin başkan yardımcısı Ihor Zhovkva, o dönemde Ukrayna televizyonuna verdiği demeçte, “Cephede ne olabilir ki… çünkü saldırganın işini kolaylaştıracağız” dedi.

Zelensky, Zalozny'yi açıkça eleştirmedi ancak Aralık ayında canlı bir basın toplantısında şunları söyledi: “Savaş alanında çok somut şeyler bekliyorum. Strateji açık: Eylemlerimize dair bir anlayışa sahibiz. Ayrıntıları görmek istiyorum.”

Bu etkileşimli içeriği CNN.com'da izleyin

Ukrayna'nın Haziran ayındaki karşı saldırısı, Rus kuvvetlerini 2022'den beri işgal ettiği topraklardan, özellikle de ülkenin güneyinden çıkarmaya yönelik ana girişimiydi. Ukrayna, Rus kuvvetlerini ikiye bölecek ve Kırım Yarımadası'na olan kara köprüsünü kesecek olan Orikiv kasabasından güneye, Azak Denizi'ne doğru ilerlemeyi hedefliyordu.

Ancak Ukrayna'nın kazanımları mütevazı oldu. Kuvvetleri Orekov'dan Tokmak'a doğru ilerlemeye çalıştı, ancak yalnızca 20 kilometre (12,4 mil) güneydeki Robotyn'e ulaştı.

Ukrayna'da ilerleme kaydedilmemesi, silahlı kuvvetlerinin Aralık ayı sonunda yarım milyona kadar yeni askeri harekete geçirmek için büyük bir çaba harcaması yönünde çağrıda bulunmasına yol açtı. Talep şu anda Meclis'te.

CNN'in temasa geçtiği ve şu anda doğuda Avdiivka civarında savaşan bir asker, Zalozny'nin görevden alınması kararının bir hata olduğunu söyledi.

Asker, “O değerli bir general. Hükümetimiz kendilerine uygun olmadığı için onu devirmek istiyor” dedi ve ekledi: “Zelensky'nin adamları uzun zaman önce bize satılmış gibi görünüyor.”