Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çinli Xi Jinping devir teslim yıldönümünü kutlamak için Hong Kong’u ziyaret etti

Çinli Xi Jinping devir teslim yıldönümünü kutlamak için Hong Kong'u ziyaret etti
Makale eylemleri yüklenirken yer tutucu

HONG KONG – Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Perşembe günü, salgının başlamasından bu yana ilk kez anakara Çin dışına çıkarak konferansa katılması bekleniyor. Hong Kong’un Devir Tesliminin 25. Yıldönümü İngiliz yönetiminden Çin yönetimine.

Çin’in Mao Zedong’dan bu yana en güçlü lideri olan ve bu yıl içinde eşi benzeri görülmemiş bir üçüncü dönem göreve başlaması beklenen Xi için önlemler, ulusu daha güçlü ve daha birleşik ilan ederek Çin Komünist Partisi üzerindeki kişisel gücünü pekiştirmek için bir fırsat. onun egemenliği altında.

Ancak Hong Kong’daki birçok kişi için, kentin “yüksek derecede özerkliğinin” “tek ülke, iki sistem” olarak bilinen bir mekanizma altında garanti altına alındığı 50 yıllık dönemin orta noktası, bir yas zamanıdır. özgürlüklerin erozyonu Daha demokratik bir gelecek için umutları yok etti.

Pekin’in Hong Kong için seçtiği aday, daha sıkı kontrole işaret ediyor

Johns Hopkins Üniversitesi’nde ekonomi politiği profesörü olan Ho-fung Hung, “2019 ve 2020’deki ayaklanma ve protestolardan sonra, Pekin hükümeti her şeyin kontrol altında olduğunu – muhalefet ve isyancı unsurların ortadan kaldırıldığını – göstermek istiyor” dedi. “Bu bir zafer turu ve Xi Jinping onu Hong Kong’a sözde ‘ikinci dönüşü’ başaran kişi olarak göstermeye çalışacak.”

Demokrasi yanlısı protestoların bastırılması, Pekin’in şehrin gençliği ve birçok Batılı hükümetle ilişkisini gerdi. Ancak, siyasi kontrolüne ve ulusun toprak bütünlüğüne her şeyden önce değer veren Çin Komünist Partisi için, Hong Kong için on yıllardır süren eylemsizliği ve ulusal güvenlik mevzuatının geçişine karşı direnişi kırmak önemli bir başarıdır.

Çinli bilim adamları, Hong Kong’un “ikinci dönüşü” hakkında konuşmaya başlıyor. Zheng Yongnian, Hong Kong Çin Üniversitesi’nde etkili bir siyaset bilimcidir. hükümet medyası 1997’den sonra Çin yönetiminin ilk yılları “yönetim gücü olmadan egemenlik” idi. Ama başka bir şey.

READ  Donald Trump, Putin'e 'akıllı' demeyi savunuyor ve 2024 cumhurbaşkanlığı adaylığını ima ediyor | Donald Trump

Cheng, Ulusal Güvenlik Yasasının iyi bir başlangıç ​​olduğunu, ancak Hong Kong’un siyasi sisteminin “radikal demokrasiden Hong Kong’un kültürüne, sınıfına ve sosyal yapısına daha uygun bir demokrasi biçimine doğru ilerlerken geçmesi gereken “yeniden yapılanmanın” yalnızca başlangıcı olduğunu söyledi. “

Yeni CEO’nun gündeminde üst sıralarda John LeeProtestoların bastırılmasını denetleyen siyaset başkanı, kentin mini anayasası olan ve vatana ihanet, ayrılık, ayaklanma ve yıkımı yasaklayan yasaları yürürlüğe koymasını gerektiren Temel Yasa’nın 23. maddesini yerine getirmek zorunda kalacak. Bu tür yasalar, kitlesel protestoların ardından 2003 yılında askıya alındı.

Ancak Xi’nin hırsları, polislik ve yasal reformların ötesinde, ülkedeki kapsamlı değişikliklere kadar uzanıyor. Eğitim ÇKP tabanı için destek oluşturmak üzere tasarlanmış topluluk.

Pekin tarafından tasarlanmış bir geleceği kabul etmek, daha demokratik özgürlükler bekleyen ve Pekin’in tekliflerine karşı protestolar yoluyla yerel siyasete dahil edilen iade çevresinde doğan nesil arasında en zoru olabilir.

Fotoğraflarla Çin’in Hong Kong’u ele geçirmesinin 25. yılı

Hukuk yüksek lisans öğrencisi 25 yaşındaki Coco O, 2014’e atıfta bulunarak, “Gençken genel oy hakkının ne olduğunu bilmiyordum, ancak daha sonra Şemsiye Devrimi’ni yaşadıktan sonra fikrimi değiştirdim” dedi. Değişiklikleri hedefleyen protestolar Hong Kong’un Pekin’in siyasi adayları önceden taramasını sağlayan seçim sistemi.

1997 doğumlu birçok insan kendini ihanete uğramış hissediyor. 25 yaşındaki Jeff Yao, teslimatın mutlu bir olay olduğunu hissederek büyüdü, ancak son zamanlarda şehrin geleceği için korkmaya başladı. Biraz boğulmuş hissediyorum ve Hong Kong’un Batı ülkelerinden daha az açık olduğunu hissediyorum” dedi.

Cuma günkü şenlikler öncesinde Çin devlet medyasının sevinçli havasına rağmen, Xi’nin Pekin’in Hong Kong üzerindeki hakimiyeti konusunda tedirginliğini koruduğuna dair işaretler var. Yerel basın, kimliği belirsiz hükümet kaynaklarına dayandırarak, Xi’nin geceyi şehirde geçirmeyeceğini ve bunun yerine, görevi sona eren CEO Carrie Lam ile bir akşam yemeğinden sonra anakara sınırını geçerek Shenzhen’e gideceğini ve Cuma sabahı Hong Kong’a döneceğini bildirdi. Yerine geçecek eski polis şefi Lee’yi atama töreni.

READ  Dmitriy Muratov: Rus Nobel Barış Ödülü sahibi Ukraynalı mülteciler için açık artırma madalyası

Hong Kong’un çoğu, ziyaretin sorunsuz geçmesini sağlamak için kapalı. Festivallerin yapılacağı sergi merkezinin yakınındaki sokaklarda uzun, içi su dolu korkuluklar sıralanıyor. Yasama meclisi, milletvekillerinin karantinaya alabilmeleri ve festivallerdeki katı koronavirüs kısıtlamalarını karşılayabilmeleri için haftalık toplantısını iptal etti. Polis, ziyaret sırasında Hong Kong genelinde insansız hava araçlarını yasakladı.

Yerli ve yabancı medyadan en az 10 gazeteci South China Morning Post’a göre, oturumları kapsaması yasaklandı. Demokrasi yanlısı bir siyasi örgüt olan Sosyal Demokratlar Birliği, Salı günü Ulusal Güvenlik Polisi gönüllülerini çağırdıktan sonra 1 Temmuz’da protesto etmeyeceğini söyledi. Grup, destekçilerine yaptığı açıklamada, “Durum çok zor, lütfen anlayın” dedi.

Hong Kong’daki eski nesil için 1997 de çok gizemli bir zamandı. 59 yaşındaki Claudia Tang, göç etmeyi umarak Avustralya’ya gitmek için şehirden ayrıldı, ancak daha sonra geri döndü. Pekin’in egemenliğine rağmen, şimdi Hong Kong’un geleceği konusunda oldukça iyimser.

“Vatanseverlik eğitiminin iyi bir şey olduğunu hissediyorum. Birçok genç ‘tek ülke, iki sistem’in ne anlama geldiğini anlamıyor” dedi.

Bu karışıklık kısmen Çin’in yorumlarının zaman içinde değişmesinden kaynaklanıyor olabilir. 1997’den önce enerjik, eski Çin lideri Deng Xiaoping, devir tesliminden sonra “Hong Kong’un atları yarışmaya ve dans etmeye devam edecek” dedi. Devir teslimin yirminci yıldönümünde belirtildiği gibi, bu görüşlerin yerini Xi’nin, “tek ülkenin”, her şeyden önce ulusal birliği sağlamak ve korumak için “gelişmiş” hükümet sisteminin derin köklerini oluşturduğuna dair görüşleri aldı.

Pekin muhalefeti sıkılaştırdığı için Hong Kong kiliseleri artık yasaklanmıyor

1997’de Hong Kong’un devrini destekleyen “bir ülke, iki sistem” formülünün oluşturulması, Deng’in liderliğinin belirleyici başarılarından biridir. Bugüne kadar Çin devlet medyası Özellikler düzenli olarak Deng’in, Hong Kong’un egemenliğinin tartışmaya açık olmadığını ilan ederken, zamanın İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher’a parmağını salladığı videolar.

READ  Kraliçe Elizabeth, Prens Philip'in anma törenine katıldı

Xi, Hong Kong’un geleceği hakkında Deng’in yanıtsız bıraktığı pek çok soruyu, genellikle Çin Komünist Partisi’nin tarih yorumlarını bölgeye empoze ederek yanıtladı. Son zamanlarda, Hong Kong yetkilileri, partinin bölgenin aslında bir İngiliz kolonisi olmadığı konusundaki tutumunu öğretmek için lise ders kitaplarını revize etti; Sadece yasadışı olarak işgal edildi.

Pazartesi günkü etkinlikte, Hong Kong’un son İngiliz valisi Chris Patten, İngiltere’nin 1997’ye giden yolda Hong Kong’un son baskıcı dönüşünden kaçınmak için yapabileceği çok az şey olduğunu savundu, “çünkü Hong Kong hakkındaki gerçek hikaye bugün yaklaşık Xi Jinping’in seçimi.” Çin’in lideri olarak.

Patten, o sırada Hong Kong’un devrinin, Çin rejiminin uluslararası ilişkilerde vahşice çıkarcı mı yoksa güvenilir mi olduğunu test etmek için “madenden aşağı bir kanarya” olarak görüldüğünü ekledi, ancak bu soru şimdi cevaplandı. “Kanaryalar becerebildikleri kadar boğuldular,” dedi.

1997’de bile, lojistikte çalışan 50 yaşındaki Ken Lamm, daha fazla baskının geleceğini tahmin etti, ancak o sırada ayrılamadı ve şehrin kaderine boyun eğdi. “Artık gitme olanağım var ama bir parçam da kalıp Hong Kong’un ne kadar kötü olabileceğini izlemek istiyor. Ne de olsa burası benim büyüdüğüm yer.”

Taipei, Tayvan’dan sponsor olduğu bildirildi. Seul’den Lyric Lee bu rapora katkıda bulundu.