Şubat 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

‘Vanilyalı kız’ estetiği, beyaz etkisi ve rengi: öğrenciler tartışıyor

2022 sona ererken, sosyal medya kullanıcıları “vanilyalı kız” estetiği, deri gevşekliği, İskandinav modası … ve içerik oluşturucu gibi yaşam tarzı trendlerinin ve etkileyicilerinin gelişini gördü. Alix Earle.

22 yaşındaki Miami Üniversitesi öğrencisi, geçtiğimiz Aralık ayında “Benimle Hazırlan” videolarıyla TikTok’ta 1,2 milyon takipçi topladı. Ocak 2023 itibarıyla TikTok’ta 3,9 milyon takipçisi ve 1,7 milyon takipçisi var. Instagram.

Ancak bazı öğrenciler, rengin etkileyicilerinin genellikle bir gecede aynı deneyimi yaşamadığını fark eder. şöhret

Gazeteci Kendall Turk, “Birkaç ayda bir, beyaz bir TikTok kızının birdenbire ortaya çıkması tuhaf,” dedi. “Birkaç hafta öncesine kadar onun adını hiç duymamıştım… ki bu garip çünkü (ben) en sevdiğim siyahi ve POC yaşam tarzı içerik oluşturucularımdan bazılarının gönderilerini görüyorum. Algoritma.”

Turk, TikTok’un Earle gibi beyaz, sarışın içerik oluşturucuları çoğaltma eğiliminde olduğunu söyledi. KADIN.

Earle daha yeni popülerlik kazanmış olsa da, Tarte gibi şirketlerle ve Hailey Bieber ve Miley gibi ünlülerle bağlantıları olan çok sayıda marka anlaşmaları ve PR paketleri var. Cyrus.

Gazetecilik ikinci sınıf öğrencisi Karina Prieto, renkli içerik yaratıcılarına eşit muamele edilmediğini söyledi fırsatlar.

Brito, “Alix ile aynı şeyi yapan yaratıcılar, beyaz olmayan insanlardır ve bunu sonsuza kadar yapıyorlar ve aynı takdiri almıyorlar,” dedi. “İnsanların sarışın beyaz kadınlara o kadar maruz kaldıklarını ve yaratıcı renkli insanları görmezden geldiklerini hissediyorum. Rahatsız edici.”

Benzer şekilde Turk, beyaz içerik oluşturuculardan daha fazla siyah içerik oluşturucunun doğrulama çekleri ve ücretli ortaklıklar gördüğünü söyledi. Siyah etkileyicilerle, özellikle de çoğunlukla peruk şirketleri ile marka anlaşmaları yaptığını söyledi. Turk, son zamanlarda alıcıların peruk şirketlerinin kendilerini dolandırdığından şikayet ettiğini söyledi. onlar.

Earle gibi yaratıcılar da “Vanilla Girl” ve “temiz kız“Sosyal medyada popüler hale gelen bir estetik. Bu estetik tipik olarak açık ten, düzgün ve sarı saç stilleri, açık renk paletleri ve pahalı Kıyafetler.

READ  Genç Türkler, Kong'un RSS için eski muhafızı seçmesine üzüldüler.

Bilgisayar bilimi ikinci sınıf öğrencisi Jennifer Lee, bu eğilimlerin azınlık gruplarını marjinalleştirdiğini ve renkçiliği sürdürdüğünü düşünüyor çünkü bu estetik niteliklere insanlar kolayca erişemez. Renk.

“Tik Tok’un trendine bakarsanız, çoğunlukla bu tarzda giyinmiş beyaz insanlar var.” dedi.

Turk, bu trendin siyahi kadınları marjinalleştirebileceğini çünkü saçlarının her zaman doğal haliyle pürüzsüz olamayabileceğini söyledi. Tekrar.

Turk, “Kesinlikle buna ‘vanilyalı kız trendi’ denmesinin bir nedeni olduğunu düşünüyorum” dedi. “Tüm genç kadınlara zarar veriyor çünkü onlara belli bir şekilde görünmeleri, iyi görünmek için hafif makyaj yapmaları, belli bir tarza sahip olmaları gerektiğini öğretiyor. Doğru.”

Prieto, internetin Earl’e olan takıntısının bu eğilimle bağlantılı olabileceğini çünkü “tüm kutuları işaretlediğini” söyledi. estetik.

Brito, Earl’ün popüler hale getirdiği ürünlerin çoğunun özellikle insanlar için yapıldığını söyledi. Renk.

Brito, “Kadınlar dışarıda daha koyu tonlarda kapatıcı kullanma eğilimindedir ve gerçekten daha koyu bir gölgeye ihtiyaç duyan insanlar için hiçbir şey kalmamıştır” dedi. “Ve bu biraz duyarsız hissettiriyor. Alix’i suçlamıyorum… ama daha çok putperestler üzerinde. (O).”

Earle, kapatıcıya ek olarak, siyah kadınların kaba saçları için ürünler satan bir şirket olan Miele Organics’in saç yağını kullandığını paylaştı. Daha sonra yağ – ve benzeri saç ürünleri – birçok sektörde satıldı. Mağazalar

Türk, “Özellikle siyahi kadınlarda, ne zaman bir şeyimiz olsa, beyazlar gelip onu alıyormuş gibi hissediyorum” dedi. “Şimdi yağın tükendiğini görüyorsunuz ve sonra yağı küçük, sınırlı siyah (saç) bölümünden beyaz saç bölümüne taşıyorlar. meli.”

Turk, insanların bu tür olayları bir sosyal medya çılgınlığı olarak göstermeye çalıştığını düşündüğünü, ancak yalnızca sırasıyla Alix Earle ve vanilya kız estetiği gibi etkileyiciler ve trendlerin yayıldığını söyledi. sorunlu.

READ  Turks ve Caicos Adaları kurtarma ekipleri bir uçak kazasının ardından yolcuları arıyor

Turk, “İnsanların şunu hissetmesini istemiyorum … bunu ırksal bir şey yapmaya ya da havadan çekmeye çalışıyoruz” dedi. “Ama bir saniye arkanıza yaslanıp işlerin nasıl gittiğine baktığınızda, bu meselelerin nasıl derinden ırkçılık ve beyazlıktan kaynaklandığını görebilirsiniz. üstünlük.”

Lee kendini temsil edilmiş hissetmediğini söyledi TikTok.

Lee, “Daha yapılacak çok şey var” dedi. “Bir tane vardı Bu Asyalılarla (biletçiler) en son (ırkçı çatışma). Bir videoları vardı ve adamın biri sert şeyler söyledi. onlar.”

Lee gibi Brito da TikTok’un diğer içerik platformlarını büyütmesi gerektiğini söyledi yaratıcılar

Brito, “Algoritmanın, sıfır takipçiden birkaç yüksek profilli kişiye kadar herkese aynı miktarda çıkış fırsatı vermesi gerektiğini düşünüyorum” dedi. “Bütün ‘temiz kızlar’ herkese ayak uydurur, onlar beyaz, güzel kızlardır çünkü toplum böyledir. İşler.”

Tartışma

Paylaşın ve tartışın “Vanilla Girl’ Estetiği, Beyaz Etkisi ve Rengi: Öğrenciler Tartışıyor” Sosyal medyada.