Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Venedik 10 € turist giriş ücretinin ayrıntılarını açıkladı

Venedik 10 € turist giriş ücretinin ayrıntılarını açıkladı
Editörün Notu – Abone Ol CNN Travel İtalya bültenini açın Nihai seyahatinizi planlamak için İtalya’nın en sevilen destinasyonları ve daha az bilinen bölgeleri hakkında içeriden bilgi almak için. Ayrıca film önerileri, okuma listeleri ve Stanley Tucci’nin tariflerine gitmeden önce sizi havaya sokacağız.

(CNN) – Geri sayım. 16 Ocak 2023’ten itibaren, İtalya’nın turizm tacındaki o mücevher olan Venedik’e gelen ziyaretçiler ayrıcalığın bedelini ödemek zorunda kalacaklar.

Dünyada giriş ücreti talep eden ilk şehir olmaya hazırlanıyor. Lansman tarihi, Venedik Turizm Kurulu üyesi Simon Venturini tarafından Cuma günü düzenlediği basın toplantısında açıklandı.

Venturini, yeni önlemi “büyük bir devrim” ve göl kentinin on yıllardır mücadele ettiği giden turizm sorununa bir çözüm olarak nitelendirdi.

Biletin maliyeti en az üç Euro ile 10 Euro arasında değişmektedir. Fiyat sabit olmayacak, ancak ziyaretçi sayısına göre değişecektir: giriş için ne kadar çok talep olursa, maliyet de o kadar yüksek olur.

Venturini, amacın “şehri kapatmak” değil, “turist zirvelerini” azaltmak için insanların katılımlarını rezerve etmelerini sağlamak olduğunu açıkladı. Venedik yaşayan bir şehir ve öyle kalmalı” dedi.

istisnalar

Karmaşık biletleme sistemi ve çevrimiçi platform bu sonbaharda açıklanacak. Bütçe Konseyi üyesi Michelle Zwain, giriş biletinin yetkilendirilmesinde birçok istisna olduğunu açıkladı.

Şehir sakinleri ve altı yaşından küçük çocuklar ile engelliler, ev sahipleri, şehre sağlık veya akraba ziyareti için gelenler ile spor veya kültürel bir etkinliğe katılmak için gelenler muaf tutulacak.

Otel misafirleri ayrıca zaten otel üzerinden turist vergisi ödedikleri için giriş ücreti ödemekten de kaçınacaklardır.

Zwain, “Bu para kazanmak için değil, turist akışlarını yönetmek için bir sistem” dedi. Giriş ücretinden elde edilen gelir, ağırlanması gereken çok sayıda turist nedeniyle zaten çok yüksek olan Venedik vergilerinde bir indirime gidecek.

READ  Sidney sel Avustralya'nın en büyük şehri çevresinde 50.000 yük

Venedik’in tarihi merkezi ve aşağıdaki adalar için giriş ücretleri geçerli olacaktır:

Lido di Venezia, Pellestrina, Murano, Burano, Torcello, Sant’Erasmo, Mazzorbo, Mazzorbetto, Vignole, S. Andrea, La Certosa, S. Servolo, S. Clemente, Poveglia.

Bilet ihlalleri için cezalar 50 € ile 300 € arasında değişmektedir.

Pandemi sonrası zihniyet

“Covid, Covid’den önce günlük olarak yaşananların artık kabul edilemez olduğunu fark etmemizi sağladı – duyarlılık ve zihniyet değişti. [towards crowds]”dedi.

Rezervasyon sisteminin “o gün için kaç kişinin beklendiğini görme ve hizmetleri sayıya göre kalibre etme fırsatı verdiğini” açıkladı.

Venturini ayrıca Nisan ayında portalın fikrini değiştirmek isteyebilecek insanları bilgilendireceğini söyledi.

“Diyebiliriz ki sayın ziyaretçimiz bu tarihte gelmenizi tavsiye etmiyoruz çünkü burası Viragosto. [August public holiday] Veya Paskalya – bir sürü insan olacak, bu yüzden huzurlu bir ziyaret yapmanıza engel olacak ve bir hafta sonra yaparsanız ziyaretinizden daha fazla keyif alabilirsiniz.”

Venturini ayrıca Venedik’in ücret talep eden son ülke olmayacağını da öngördü.

“Bence çok sayıda günübirlik yürüyüşçülerle yaşayan diğer birçok Avrupa şehri, nasıl sunabileceklerini görmek için bizi izliyor. [a similar scheme]”dedi.

Venedik ücret alan ilk şehir olabilir, ancak İtalya’da günübirlik gidenlerden ücret alan yalnızca bir köy var. Civita di Bagnoregio, 2013 yılında 1,50 Euro’luk (1,67 $) “nominal” bir ücret getirdi. Belediye Başkanı Francesco Bigiotti, “ölmekte olan şehir” olarak bilinen, çökmekte olan bir uçurumun üzerindeki köyüne turist çekmeyi planladı.

Ücret, ziyaretçilerin ilgisini o kadar çekti ki, ziyaretçi sayısı 2009’da 40.000’den 2018’de 1 milyona yükseldi.

Özellik resmi: Venedik’teki Piazza San Marco’da pandemi öncesi kalabalıklar. (Miguel Medina/AFP/Getty Images)