Eylül 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

FBI, OneCoin’in kurucusu Ruja Ignatova’yı aranan kaçaklar listesine ekledi.

FBI, OneCoin'in kurucusu Ruja Ignatova'yı aranan kaçaklar listesine ekledi.
Makale eylemleri yüklenirken yer tutucu

Londra’daki Wembley Arena’da Alicia Keys hoparlörler üzerinden “Girl on Fire” şarkısını söylerken sahne ışıkları parladı, havai fişekler patladı ve hatta alevler püskürtüldü. İşte o zaman “Kripto Kraliçesi” olarak adlandırılan Ruja Ignatova, uzun, parlak kırmızı bir elbiseyle sahneye çıktı ve kripto para birimi OneCoin’e dünyayı ele geçirip bir “Bitcoin Katili” olacağına söz verdi.

2016 etkinliğindeki seyirciler çılgına döndü. Kripto patlamasının ortasında, OneCoin’in itibarı Amerika Birleşik Devletleri’nde ve tüm dünyada yükseliyor. Ancak şirketin hızla yükselen yükselişi sonunda hızlı bir sonla buluşacak.

Sadece bir yıl sonra, Ignatova iz bırakmadan ortadan kayboldu ve o zamandan beri Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetkililer onu tutuklamaya çalıştı. Perşembe günü, FBI Ignatova’yı listesine ekledi On aranan kaçak Notoriety genellikle şüpheli kartel liderlerine, teröristlere ve katillere verilir. Bu arada, Ignatova bir piramit düzenine öncülük etmekle suçlanıyor 4 milyar dolardan fazla yatırımcıyı dolandırıyorbiri tarihin en büyükleri arasında sayılıyor.

ABD’nin New York Güney Bölgesi Başsavcısı Damian Williams Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında, “Bugünkü duyuru, Ignatova’yı tutuklama, kurbanları için adalet arama ve onu suçlarından sorumlu tutma çabalarımızı iki katına çıkarma taahhüdüdür.” dedi. . .

Williams, yüzünün aranıyor posterine sıçramadan önce, Bulgar bağları olan bir Alman vatandaşı olan Ignatova’nın Oxford Üniversitesi’nden hukuk diploması ve McKinsey & Company’de bir danışmanlık işi sunan “mükemmel bir özgeçmişe” sahip olduğunu söyledi. En çok aranan kaçaklar listesindeki tek kadın olan Ignatova’nın, iddia edilen katiller ve çete liderleri listesine nasıl katıldığı, OneCoin’in doğduğu 2014 yılına kadar uzanan bir hikaye.

READ  Ukrayna, Rusya'ya karşı savaşı savaş alanında bitirmeyecek: Zelensky

Yatırımcılara gösterilen ve pazarlama materyalleri aracılığıyla tanıtılan gösterişli fikir, “herkesin her yerde ödeme yapması, [to] Ignatova, Wembley Arena’da alaylı bir şekilde, “Herkes, küresel” dedi. OneCoin, diğerlerinden daha iyi performans gösterecek ve ilk kullanıcılara, bir suç duyurusuna göre yatırımlarının “beş veya on kat” getiri sağladığını görmelerini sağlayacak bir kripto para birimi sözü verdi.

Ama hikaye Mahkeme belgelerinde görüldüğü gibi, kurucularının tutamadığı abartılı vaatlerden biri değil – örneğin, Elizabeth Holmes ve Tyrannos. Araştırmacılar, bunun yerine, OneCoin’in başından beri bir Ponzi şeması olması gerektiğini iddia ediyor.

Altı Kripto Para Birimi Yatırımı Klasik Ponzi Planıdır

Bir kripto türü olması gerekiyordu, ancak OneCoin’in aslında bir ödeme sistemi veya blok zinciri modeli yoktu. Kripto para birimlerini destekleyen kritik teknoloji Böylece OneCoin jetonlarını esasen değersiz hale getiriyor. Ignatova ve şirketin kurucuları çok şey bilmekle suçlanıyor. (mevcut durumda BBC 2019’da OneCoin herhangi bir yanlış yapmayı reddetti.)

Müfettişler tarafından elde edilen dahili e-postalara göre, OneCoin’in amacı, kripto para birimlerini çevreleyen çılgınlığı çok seviyeli pazarlama ile birleştirecek “önemsiz bir para birimi” yaratmaktı.

Federal müfettişlere göre OneCoin, çeşitli fiyat noktalarında bir dizi bonus, komisyon ve “ticaret paketi” sunarak daha fazla katılımcı getirmek için kullanıcılarına güveniyor. Sonunda, yatırımcı ağı yüzden fazla ülkeye yayıldı. Başsavcı Williams Perşembe günü yaptığı açıklamada, 3 milyondan fazla insanın dolandırıldığına inandığını söyledi.

Williams, Ignatova’nın “insanların insanlığına hitap ettiğini ve OneCoin’in banka hesabı olmayan insanların hayatlarını değiştireceğine söz verdiğini” söyledi. “Ve kriptonun ilk günlerinin çılgın spekülasyonlarından tam olarak yararlanarak planının zamanlamasını belirledi.”

Milyarlarca doları kripto para aklamakla suçlanan ‘Crocodile of Wall Street’ rapçisiyle tanışın

Ancak mahkeme belgelerine göre, Ignatova 2014 yılında kuruculardan birine yazdığı mektupta, planın “parayı alıp kaçmak ve bunun için başkasını suçlamak” olduğunu yazdı.

READ  Timsahlar ağlayan bebeklerin sesine koşuyorlardı. Bebeğin sıkıntı seviyesi ne kadar yüksekse, etoburun tepkisi de o kadar büyük olur.

OneCoin’in etrafındaki çatlaklar 2016 civarında ortaya çıkmaya başladı, Insider adı geçen, OneCoin’in genel merkezinin bulunduğu İsveç, Letonya, Norveç, Hırvatistan, İtalya ve Bulgaristan, OneCoin’i dolandırıcılık uyarıları listelerine eklemeye başladığında. Çok geçmeden davalar yağmaya başladı.

Williams, Ignatova’nın kolluk kuvvetlerinin yetişeceğinden korkmaya başladığını ve hatta ondan şüphelendikten sonra Amerikalı erkek arkadaşının dairesini dinlediğini söyledi. Kayıtların sonunda onu FBI ile işbirliği yaptığı konusunda uyardığını ve kaçma planını hızlandırdığını da sözlerine ekledi.

Williams, “Hemen Bulgaristan’dan Yunanistan’a bir güvenlik görevlisiyle uçağa bindim. Tek bir bagaj parçası bile yok. Güvenlik görevlisi geldi ama Ignatova gelmedi. Hiç görmedim ve duymadım.”

Ekim 2017’de ortadan kaybolmasına rağmen, federal bir büyük jüri o ay Ignatova’yı suçladı ve onun için tutuklama emri çıkardı. İnternet dolandırıcılığı yapmak için komplo kurmak, elektronik dolandırıcılık, kara para aklamak için komplo kurmak, menkul kıymetler dolandırıcılığı ve menkul kıymet dolandırıcılığı yapmak için komplo kurmakla suçlanıyor. İlk dördü 20 yıla kadar, sonuncusu ise beş yıla kadar hapis cezasına çarptırılıyor.

Geçen yıl 1 milyar dolardan fazla tüketen kripto para dolandırıcılığı artıyor

OneCoin’in kaderi, sonunda kurucusunun kaderini yansıtmaya başladı. Ignatova’nın kardeşi Konstantin Ignatov’a bırakılan şirket, 2019’da FBI tarafından tutuklandıktan sonra bocaladı. Bir dizi ağır suçu kabul etti ve yetkililerle işbirliği yapmak için bir savunma anlaşması imzaladı – tanık koruma programına girebileceğini ve muhtemelen Mahkeme belgelerine göre yeni bir kimlik.

FBI şimdi soruşturmaya yardımcı olmak için halka bir teklifte bulunuyor ve Ignatova’nın tutuklanmasına yol açacak bilgiler için 100.000 dolar ödül teklif ediyor.

2016’da Londra’da düzenlenen bir etkinlikte, “Birçok şey tarafından çağrıldım ve muhtemelen basının bana söylediği en iyi şey… ‘Bitcoin katili’ oldu” dedi.

Artık listeye “En Çok Aranan Kaçak”ı ekleyebilir.

READ  Ukrayna savaş haberleri: Moskova yakınlarındaki patlamada Putin müttefikinin kızı öldü