Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Venezuela, Guyana ile ihtilaflı olan petrol zengini bölge için referandum düzenliyor

Venezuela, Guyana ile ihtilaflı olan petrol zengini bölge için referandum düzenliyor

Venezuelalılar Pazar günü bağlayıcı olmayan bir referandumda hükümetin komşu Guyana tarafından kontrol edilen petrol zengini Essequibo bölgesi üzerindeki yüzyıllık iddiasını güçlendireceğini umduğu yönünde oy kullandı.

AFP gazetecilerinin Karakas ve diğer yerlerde ziyaret ettiği bölgelerde katılım düşük görünüyordu, ancak bu uygulama Guyana’da ve bölgede Venezüella’nın nihai niyetine ilişkin endişeleri artırdı.

“Essequibo bizimdir!” Gelecek yıl yeniden seçilmek isteyen Başkan Nicolas Maduro hükümetinin yoğun kampanyasının bir parçası olarak Caracas sokaklarındaki duvarlara yapıştırılan posterler belirtiliyor.

Caracas’ın işçi sınıfı bölgesinde oy kullanan 68 yaşındaki Mariela Camero, “Essequibo’nun bizim olduğuna inanıyoruz. O her zaman bizimdi” dedi.

Ancak Guyana’da, bazıları “Essequibo Guyana’ya aittir” yazan tişörtler giyen binlerce kişi, hükümetleriyle dayanışma içinde insan zincirleri oluşturdu ve başkanları, ülke sınırlarının güvenli olduğuna dair güvence verdi.

Venezuela’da oylamanın saat 18.00’de (2200 GMT) sona ermesi planlanıyor ve sonuçların Pazartesi günü erken saatlerde açıklanması bekleniyor.

Caracas’ın bir banliyösünde öğleden sonra erken saatlerde isminin açıklanmaması kaydıyla konuşan yerel bir seçim yetkilisi, “Katılım biraz yavaş” dedi. Şu ana kadar yüzde 30 civarında bir katılım gördük” dedi.

Maduro hükümeti, eski bir İngiliz kolonisi olan Guyana’daki bazılarının korktuğu gibi geniş bölgeleri işgal etmek veya ilhak etmek için bir gerekçe aramadığını söyledi.

Yaklaşık 20 milyon Venezuelalının yaptığı oylamanın sonucu ne olursa olsun, kısa vadede çok az değişiklik olacak: Essequibo halkı oy kullanmayacak ve referandum bağlayıcı değil.

Ancak Guyana’nın geçen Eylül ayında birkaç açık deniz petrol arama bloğu için teklif vermesi ve Ekim ayında büyük bir yeni keşfin açıklanmasının ardından gerilimler arttı. Petrol rezervleri, dünyada kişi başına en yüksek rezerve sahip olan Kuveyt’inkine benzer.

Aynı zamanda Maduro hükümeti söylemini artırdı ve bölgede askeri tatbikatlar gerçekleştirdi.

READ  Xi ve Putin ortak görüşmelerinden ne elde etmek istiyor?

Guyana Cumhurbaşkanı İrfaan Ali Pazar günü yaptığı açıklamada, hükümetin ülkenin sınırlarını korumak ve insanları güvende tutmak için çalıştığını söyledi.

Ali, Facebook’ta yayınlanan bir mektupta, “Guyanalılara korkulacak hiçbir şey olmadığına dair güvence vermek istiyorum” dedi.

Venezuela, 160.000 kilometrekarelik (62.000 mil kare) Guyana’nın üçte ikisinden fazla olmasına ve 125.000 kişilik nüfusunun Guyana’nın toplamının beşte birini oluşturmasına rağmen, devasa Essequibo eyaletini onlarca yıldır sahipleniyor.

Caracas, bölgenin doğusundaki Essequibo Nehri’nin, 1777’de İspanyol yönetimi altında ilan edildiği gibi, iki ülke arasındaki doğal sınır olduğunu, İngiltere’nin 19. yüzyılda yanlışlıkla Venezüella topraklarına el koyduğunu ileri sürüyor.

Ancak Guyana, sınırın İngiliz sömürge döneminde çizildiğini ve 1899’da bir tahkim mahkemesi tarafından onaylandığını savunuyor. Birleşmiş Milletler’in en yüksek yargı organı olan Uluslararası Adalet Divanı’nın da bu bulguyu onayladığı belirtiliyor.

Guyana, Uluslararası Adalet Divanı’ndan referandumun engellenmesini istedi. Ancak Cuma günü mahkeme Caracas’ı tartışmalı bölgeyi etkileyebilecek herhangi bir eylemde bulunmamaya çağırırken, böyle bir eylemden söz etmedi.

-Beş soru-

Referandum, “Guiana Essequibo” adında bir Venezüella eyaleti kurulması ve sakinlerine Venezüella vatandaşlığı verilmesi önerilerinin yanı sıra Uluslararası Adalet Divanı’nın yargı yetkisini reddetme çağrısı da dahil olmak üzere beş soruyu kapsıyor.

Maduro hükümeti ezici bir “evet” oyu bekliyor.

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, COP28 çevre konferansına katıldığı Dubai’den, referandumun “muhtemelen Maduro’nun arzu ettiği sonuca yol açacağını” söyledi. Ama “Umarım sağduyu galip gelir.”

Venezuela’da gelecek yıl yapılacak seçimlerde Maduro’ya karşı yarışmayı uman muhalif siyasetçi Maria Corina Machado, referandumu “dikkat dağıtma” olarak nitelendirdi.

Guyana’da bazı yerel halk oy vermenin önemini küçümsedi.

Tartışmalı bölgede yaşayan iş adamı Dilip Singh, “Belki referandum onlar için, Venezuela için önemli ama bizim için önemli değil” dedi.

READ  ABD, Suriye'de bir milis tesisini hedef alan bir bölgeye hava saldırısı düzenledi

“Essequibo’da büyüdüm” dedi ve şunu ekledi: “Tarihimizin hiçbir döneminde hiçbir zaman İspanyollar tarafından işgal edilmedi… Artık bağımsız ve her zaman da öyle kalacak.”

jet/pgf/mbj/dw/bbk/mlm