Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hong Konglu demokrasi yanlısı aktivist Agnes Chow kefaletten vazgeçip Kanada’ya taşındı

Hong Konglu demokrasi yanlısı aktivist Agnes Chow kefaletten vazgeçip Kanada’ya taşındı

HONG KONG (AP) — Daha fazla eğitim almak üzere Kanada’ya taşınan Hong Kong’un en tanınmış demokrasi yanlısı aktivistlerinden biri, kefalet şartlarını yerine getirmek için şehre dönmeyeceğini söyleyerek, Hong Kong’tan kaçan son politikacı oldu. Hukuk Kuralı. Pekin’in muhaliflere yönelik baskısı.

Agnes ChowŞehrin bir zamanlar canlı demokrasi yanlısı hareketinde popüler bir genç simaydı 2020’de tutuklandı 2019’daki hükümet karşıtı protestoların ardından Pekin’in dayattığı ulusal güvenlik yasası uyarınca kefaletle serbest bırakıldı ancak protestolardaki rolüyle ilgili ayrı bir davada altı aydan fazla hapis yattı.

Chow Kan’dan sonra Hapishaneden serbest bırakıldı 2021 yılında bu durumda düzenli olarak polise ihbarda bulunmak zorunda kaldı. Pazar akşamı Instagram’da yaptığı bir paylaşımda, baskının “akıl hastalıklarına” yol açtığını ve şehre dönmeme kararını etkilediğini söyledi.

2020’de güvenlik yasasının uygulanmasının ardından akranlarının çoğu hapsedildi, tutuklandı, sürgüne zorlandı veya susturuldu.

Kentteki demokrasi yanlısı hareketin bastırılması, eski İngiliz kolonisinin 1997’de Çin’e döndüğünde vaat ettiği özgürlüklerin önemli ölçüde aşındığını gösteriyor. Ancak Pekin ve Hong Kong, güvenlik yasasını yarı özerk Çin şehrine istikrar getirdiği için övdü.

Zhao, Temmuz ayında yetkililerin, Çin ana karasına kendileriyle birlikte seyahat etmesi koşuluyla Kanada’da eğitimine devam etmesi için pasaportunu iade etmeyi teklif ettiğini söyledi. Kendisi de kabul ettiğini söyledi ve Ağustos ayındaki gezisinde Çin’in başarılarını ve teknoloji devi Tencent’in genel merkezini konu alan bir sergiyi de ziyaret etti. Yetkililer daha sonra pasaportunu kendisine iade etti.

Hong Kong’daki durumu, güvenliğini ve sağlığını değerlendirdikten sonra Chow, şehre bir daha “muhtemelen dönmeyeceğini” söyledi.

“Artık yapmak istemediğim şeyleri yapmaya ve Çin ana karasını tekrar ziyaret etmeye zorlanmak istemiyorum. Bu devam ederse, güvende olmama rağmen bedenim ve zihnim çökecek” diye yazdı.

READ  Nijerya, dijital para birimine ödeme yapmak için ATM'den para çekme işlemlerini günde 45 ABD Doları ile sınırlıyor

Zhao, Pazartesi günü Tokyo TV’de yayınlanan bir röportajda, Kanada’ya sığınma talebinde bulunma seçeneği de dahil olmak üzere sonraki adımlarını hâlâ düşündüğünü söyledi. Orada siyasi olarak aktif olup olmayacağı sorulduğunda Hong Kong için bir şeyler yapmak istediğini söyledi.

Hong Kong polisi Pazartesi günü Chow’un hareketini, ismini vermeden “şiddetle” kınadı ve bunun “hukukun üstünlüğüne aykırı olduğunu ve meydan okuduğunu” söyledi.

“Polis, kadını çok geç olmadan hemen geri dönmeye ve geri dönüşü olmayan yolu seçmemeye çağırıyor. Polis yaptığı açıklamada, “Aksi takdirde hayatının geri kalanında kaçak olma damgasını taşıyacak” dedi.

Polis Associated Press’in Zhao’nun Çin ana karasına yaptığı geziyle ilgili sorularına yanıt vermedi.

Chow, 2014’teki demokrasi yanlısı protestolar da dahil olmak üzere 2000’li yıllardaki aktivizmleriyle öğrenci lideri olarak diğer önde gelen gençlik aktivistleri Joshua Wong ve Nathan Law ile birlikte ün kazandı.

Artık feshedilmiş demokrasi yanlısı parti Demosisto’yu Wong ve Lu ile birlikte kurdu, ancak parti Çözüldü 30 Haziran 2020’de aynı gün güvenlik kanunu çıktı.

Wong şu anda gözaltında, suçlu bulunması halinde ömür boyu hapisle sonuçlanabilecek vandalizm suçlamasıyla karşı karşıya. Low, Temmuz ayında İngiltere’ye kaçtı ve polis, tutuklanmasını sağlayacak bilgi için 1 milyon HK $ (127.600 $) ödül teklif etti.