Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Venüs’teki tek görevimiz yeni gelmiş olabilir

Venüs’teki tek görevimiz yeni gelmiş olabilir
Yakınlaştır / Akatsuki uzay aracı tarafından çekilen Venüs’ün işlenmiş görüntüsü.

JAXA/ISAS/DARTS/Kevin M. Gill

Japon uzay ajansı JAXA, Çarşamba onaylandı Venüs çevresindeki yörüngede bulunan Akatsuki uzay aracıyla bağlantısı kesildi.

Uzay ajansı, güncellemesinde, uzay aracının tutumunu sürdürmekte zorluk çekmesi nedeniyle Nisan ayı sonlarında iletişim kuramadığını söyledi. Bu muhtemelen uzay aracının kendisini Dünya’ya doğrultmasını engelleyen bir tür itiş sorunu olduğu anlamına geliyor.

Ajans şunları ekledi: “O zamandan beri hizmeti yeniden sağlamak için çeşitli önlemler uyguladık ancak henüz iletişim kurulmadı.” “Şu anda iletişimi yeniden sağlamak için çalışıyoruz.” Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı, karar alındıktan sonra varsa ilave önlemleri açıklayacağını da sözlerine ekledi.

Nispeten küçük, 320 kg’lık bir sonda olan ve tüketici bulaşık makinesinden biraz daha büyük bir kütleye sahip olan Akatsuki uzay aracının potansiyel kaybı, birkaç nedenden dolayı dikkate değer olacaktır. Birincisi, bu, on yıl önce Venüs’ün yörüngesine girme konusundaki büyük başarısızlığın üstesinden gelen cesur bir misyonun sonunu işaret edecek. İkincisi, şu anda Venüs’ün yörüngesinde dönen tek insanlı uzay aracını kaybetmek anlamına gelir.

Yörüngede başarısızlık

Akatsuki misyonu, 2010 yılında bir H2-A roketiyle fırlatıldı ve Nozomi’nin Mars’a yaptığı başarısız misyonun ardından on yıldan fazla bir süre sonra Japonya’nın ilk gezegenler arası misyonuydu. Ancak yörüngeye ulaştıktan sonra uzay aracının ana motoru yörüngeyi başarıyla indirmeyi başaramadı. Motor 12 dakika yerine yaklaşık üç dakika yandı ve uzay aracı Venüs yerine Güneş’in yörüngesinde kaldı.

Zamanla Japon görev planlayıcıları gezegenin etrafındaki yörüngeye girmek için yeni bir seçenek geliştirdiler. Ana motor çalışmadı ve uzay aracının kütlesini azaltmak için denize 65 kg oksitleyici attılar. Aracın kütlesinin azalmasıyla birlikte operatörler, aracı Venüs çevresinde eliptik bir yörüngeye yerleştirmek için Akatsuki’nin dört hidrazinle çalışan kontrol motorunu kullanmayı planladı.

READ  James Webb, yıldızları olmayan birkaç gezegen çiftini gözlemliyor

Sonunda plan işe yaradı. Uzay aracı, en yakın yaklaşımı yaklaşık 400 kilometre olacak şekilde gezegenin etrafında 10 günlük bir yörüngeye yerleştirildi. Bu, bilim adamlarının 2016 yılında gezegen ve atmosferi hakkında veri toplamaya başlamasına olanak sağladı. 2018 yılında misyonun ömrü uzatıldı ve bu yılın baharına kadar veri toplamaya devam etti.

Gözler sadece Venüs’te

Akatsuki şu anda Venüs’te çalışan tek uzay aracıdır. Biri NASA ve diğeri Avrupa Uzay Ajansı tarafından inşa edilen iki güneş sondası, yerçekimine yardımcı olmak için aralıklı olarak Venüs’ün etrafında uçuyor, ancak gezegeni anlamlı bir şekilde incelemiyorlar. Bunun dışında güneş sistemimizde Dünya’ya en yakın gezegende yaşanan olaylardan habersiziz.

Geliştirme aşamasında olan altı görev var, ancak bu on yılın sonlarına doğru belirli bir lansman tarihi belirlenmedi.

Ayrıca Venüs’e giden bir uzay aracı da var; iddialı Avrupa uzay aracı BepiColombo. 2018 yılında 2 milyar dolarlık bir görev maliyetiyle fırlatılan uzay aracında pek çok şey bulunuyor. Ancak BepiColombo’nun güneş enerjili elektrik tahrik sisteminin tam kapasiteyle çalışamaması nedeniyle hakkında soru işaretleri var. İki hafta önce, uzay aracının yöneticilerinden biri Ars’a, bu azaltılmış itme kuvvetiyle Venüs’ün etrafındaki yörüngeye ulaşmanın fizibilitesini hala araştırdıklarını söyledi.

Umarız bu sorunun yanıtları ve Akatsuki’nin nihai kaderi yakında gelecektir.