Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA, yaşanabilir Dünya boyutunda bir dış gezegen olan Gliese 12 b’yi buldu

NASA, yaşanabilir Dünya boyutunda bir dış gezegen olan Gliese 12 b’yi buldu


NASA, yaklaşık 40 ışıkyılı uzaklıktaki Gliese 12 b gezegeninin araştırmacıların galaksideki diğer gezegenlerin yaşanabilirliğini anlamalarına yardımcı olabileceğini söylüyor.

NASA, Dünya’dan 40 ışıkyılı uzaklıkta, her 12,8 günde bir dönen ve yaşanabilir olabilecek bir gezegenin keşfedildiğini duyurdu.

Gliss 12b A’ya göre bu, kabaca Dünya ile aynı büyüklükte veya biraz daha küçük olan bir “süper Dünya ötegezegenidir”. NASA’nın basın açıklaması. Dış gezegenler güneş sistemimizin dışındaki gezegenlerdir. NASA web sitesi o diyor.

Tokyo Astrobiyoloji Merkezi’nde yardımcı doçent olan Masayuki Kuzuhara yaptığı açıklamada, “Bugüne kadar en yakın, geçiş yapan, ılıman, Dünya boyutunda gezegeni bulduk” dedi. Henüz bir atmosferi olup olmadığını bilmesek de, onu güneş sistemindeki gezegen komşumuzla aynı boyut ve yıldızdan aldığı enerjiye sahip bir ötegezegen olarak düşünüyorduk.”

NASA’ya göre gezegen, Gliese 12 adı verilen soğuk kırmızı cüce yıldızın etrafında dönüyor. NASA, Gliese 12’nin Güneş’in boyutunun yalnızca %27’si kadar olduğunu ve Güneş’in yüzey sıcaklığının yaklaşık %60’ı kadar olduğunu söyledi.

Gezegenin atmosferi olmadığını varsayarsak, NASA gökbilimcileri yüzey sıcaklığının yaklaşık 107 Fahrenheit olduğuna inanıyorlar.

Kırmızı cüce yıldızlar Dünya büyüklüğünde gezegenleri bulmanın anahtarı olabilir

NASA’ya göre kırmızı cüce yıldızların son derece küçük boyutları ve kütleleri, onları Dünya boyutunda gezegenleri bulmak için ideal kılıyor.

Ajans, “Daha küçük bir yıldız, geçiş başına daha fazla kararma anlamına gelir ve daha düşük bir kütle, yörüngesinde döndüğü gezegenin, yıldızın ‘tersine dönme hareketi’ olarak bilinen daha büyük bir yalpalama üretebileceği anlamına gelir” dedi. “Bu etkiler küçük gezegenlerin tespit edilmesini kolaylaştırıyor.”

NASA’ya göre kırmızı cüce yıldızların düşük parlaklıkları, yörüngelerinde döndükleri gezegenlerin yaşanabilir olup olmadığının ve yüzeylerinde sıvı su bulunup bulunmadığının belirlenmesini de kolaylaştırıyor.

NASA araştırmacılarının ‘Gliese 12 b gibi daha fazla örneğe ihtiyacı var’

NASA, Gliese 12 ile Gliese 12b arasındaki mesafenin, Dünya ile Güneş arasındaki mesafenin yalnızca %7’si olduğunu söyledi. Gezegen, yıldızından Dünya’nın Güneş’ten aldığından 1,6 kat daha fazla enerji alıyor.

READ  Hubble Uzay Teleskobu beklenmedik bir keşifte bulunuyor

Doktora öğrencisi Shishir Dholakia, “Gliese 12 b, soğuk yıldızların etrafında dönen Dünya büyüklüğündeki gezegenlerin atmosferlerini koruyup koruyamayacaklarını incelemek için en iyi hedeflerden birini temsil ediyor; bu, galaksimizdeki gezegenlerin yaşanabilirliğine ilişkin anlayışımızı ilerletmek için çok önemli bir adım” dedi. Merkez. Avustralya’daki Southern Queensland Üniversitesi Astrofizik Bölümü bir açıklamada bulundu.

NASA’ya göre araştırmacılar, Gliese 12 b ve diğer benzer gezegenleri incelemeyi planlıyor çünkü bunlar, güneş sistemimizin evriminin “bazı yönlerinin ortaya çıkarılmasına” yardımcı olabilirler.

NASA’nın Goddard Uzayı’ndan astrofizikçi Michael McElwain, “Mevcut tesisleri kullanarak iletim spektroskopisi adı verilen bu tür bir çalışma için gereken diğer kriterleri karşılayacak kadar bize yeterince yakın olan yalnızca birkaç ılıman Dünya benzeri gezegen biliyoruz” dedi. Merkez. Greenbelt, Maryland’deki uçuş merkezi bir açıklamada söyledi. “Atmosfer çeşitliliğini ve bu gezegenlerin evrimsel sonuçlarını daha iyi anlamak için Gliese 12 b gibi daha fazla örneğe ihtiyacımız var.”