Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Virüs vakaları 1’den 24.000’e yükselirken, Yeni Zelanda rotasını değiştiriyor

Virüs vakaları 1'den 24.000'e yükselirken, Yeni Zelanda rotasını değiştiriyor

Wellington, Yeni Zelanda (AFP) – Geçen Ağustos ayında, Yeni Zelanda hükümeti Bütün bir ulus karantinada Corona virüsü ile bir topluluk enfeksiyonunun keşfinden sonra.

Salı günü, yeni günlük vakalar yaklaşık 24.000 ile rekor seviyeye ulaştığında, yetkililer hastane personeline, sadece hafif derecede hasta olsalar bile, yetersiz COVID-19 koğuşlarına yardım edebileceklerini söyledi.

Bu, Yeni Zelanda’nın virüse yaklaşımının nasıl radikal bir şekilde değiştiğinin, ortadan kaldırmadan bastırmaya ve şimdi de omikron varyantı tutunurken kabule yaklaşan bir şeye doğru nasıl değiştiğinin en son işaretiydi.

Uzmanlar, Yeni Zelanda’nın bazen sezgisel olmayan önlemlerinin, çoğu zaman ulusun daha ölümcül erken varyantlardan kaçınmasına ve insanları aşılamak için zaman kazanmasına izin vererek binlerce hayat kurtardığını söylüyor. 5 milyonluk ülke, pandeminin başlamasından bu yana virüsten yalnızca 65 ölüm bildirdi.

Ancak virüsten hastaneye yatışlar hızla artarak Salı günü 750’den fazla rekor seviyeye ulaştı ve sistem üzerindeki baskıyı artırdı.

Ülke genelinde vakaların patlaması insanları şaşkına çevirdi. Sadece bir ay önce günlük vaka sayısı 200 civarındaydı. Şimdi, salgın ön saflardaki işçilerden milletvekillerine kadar herkesi etkiliyor.

Muhalefet lideri Christopher Luxon, kendisini iyi hissettiğini ve evden çalışmaya devam edeceğini söyleyerek enfeksiyonunu Pazartesi günü henüz duyurmamış olan en yüksek profilli politikacı oldu.

Salgını hızlandıran bir faktör, geçen ay binlerce üniversite öğrencisinin ülke genelindeki üniversitelere geri dönmesiydi.

Wellington Victoria Üniversitesi’ndeki öğrenci başkanı Ralph Zambrano, virüsün yüzlerce öğrenci arasında hızla yayılarak akıl sağlığını ve esenliğini etkilediğini söyledi.

“Kampüs genellikle yılın bu zamanında kalabalık olur, ancak çok garip bir his uyandırır” diyerek çoğu öğrencinin uzaktan eğitimi tercih ettiğini de sözlerine ekledi. “Çok fazla endişe ve stres var.”

Salgının, bazı öğrencilere kahvaltıda sadece bir protein içeceği veya akşam yemeğinde bir parça soğuk et ve biraz bezelye teklif edilmesiyle, salonlardaki gıda tedarik sistemini zorladığını söyledi.

READ  Canlı güncellemeler: Rusya Ukrayna'yı işgal etti

Üniversite, öğrencilerin iyileşmesiyle birlikte salonlardaki vaka sayısının azaldığını söyledi.

Otago Üniversitesi’nde epidemiyolog olan Profesör Michael Baker, alternatifin gösterildiğini söyledi. Şiddetli enfeksiyon gibi Yeni Zelanda’da diğer ülkelerde olduğu gibi.

En büyük şehir olan Auckland’da vakaların düştüğünü veya azalmaya başladığını, ancak başka yerlerde hala arttığını söyledi.

Dünyanın çoğu varken derin bir nefes alma Baker, iki yıllık korkunç sorunlardan sonra Yeni Zelanda’nın pandeminin henüz en kötü aşamasında olduğunu ve virüsün ülkede kalıcı olarak kalacağı gerçeğiyle uğraştığını söyledi.

Sağlık yetkililerinin, bazı vakaları dikkatle izledikleri bir sistemden hızlı antijen testlerinden kendileri tarafından bildirilen binlerce sonuçla uğraşmaya geçiş yapmakta zorlandıkları için, salgını düzgün bir şekilde takip etme yeteneğini kaybettiğinden endişe duyduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı halk sağlığı direktörü Dr. Carolyn McKelney gazetecilere verdiği demeçte, hastaneye yatış sayısı artacak, ancak genel olarak oomicronlu hastaların hastalığı delta varyantı olan önceki hastalara göre daha az şiddetlidir.

Hem hasta hem de enfekte sağlık çalışanlarının artan sayısının, sağlık çalışanlarının hastanelere ne zaman dönebilecekleri ile ilgili kuralların gevşemesine yol açtığını söyledi.

Enfekte çalışanların yalnızca zaten virüse sahip olan hastalarla ve başka seçenek yoksa çalışmasına izin verileceğini söyledi.

“Sağlık sistemimizin çalışmaya devam etmesini sağlayan ek bir araçtır” dedi.