Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Vision Pro’nun en büyük avantajı Apple donanımı değil

Vision Pro’nun en büyük avantajı Apple donanımı değil

Apple, kulaklığa rekabette her avantajı sağlamak için Vision Pro’nun 3.499 $ fiyat etiketini kullandı. İki adet 4K ekran içerir, sektördeki en iyi dizüstü bilgisayar yongalarından birini çalıştırır ve gelişmiş göz ve el izleme teknolojileriyle birlikte gelir. Ancak paranın satın alamayacağı bir avantajı da var: Apple’ın geliştirici ekosistemi. Kulaklığın belki de en büyük avantajı, iPhone ve iPad geliştiricilerinin tanıdık araçlar ve çerçeveler kullanarak mevcut uygulamalarını cihazın işletim sistemine kolayca bağlayabilmesidir.

Sistem, sanal ve artırılmış gerçeklik deneyimlerini güçlendirmek için genellikle Unity veya OpenXR’de yapılan uygulama ve oyunlara dayanan Meta, Valve, PlayStation ve HTC kulaklıklarıyla şimdiden taban tabana zıt duruyor. Meta Quest gibi bazı rakiplerin Microsoft Office, Xbox ve NetflixBunun dışındaki teklifler sınırlıdır. Meta kulaklığın çıktığı uzun yıllarda, Meta Quest Store yalnızca yaklaşık 400 oyun ve uygulama yayınladı. Bu mutlaka kötü bir şey değildir, ancak VR için optimize edilmiş ciddi bir içerik eksikliğinin işaretidir.

Diğer kulaklık ekosistemlerinden farklı olarak Apple, ilk gün yüzbinlerce uygulama vaat ediyor ve bu, diğer platformlarda çalışarak elde edebileceği bir başarı. Apple, iPad ve iPhone uygulamalarını otomatik olarak Apple Vision Pro’da çalışan “tek bir ölçeklenebilir 2B pencereye” dönüştürecek – herhangi bir değişiklik yapmak istemedikçe geliştiricilerin herhangi bir çalışması gerekmiyor. Kulaklıkları için yeni bir şey yaratmak isteyen geliştiriciler için Apple, ekosistemini zaten bilenlerin yeni karma gerçeklik işletim sistemi VisionOS için uygulamalar oluşturmasını kolaylaştırıyor.

“VisionOS, ARKit ile iPadOS’tan pek farklı değil”

Uzun süredir web ve mobil geliştirici olan Maximiliano Firmman şöyle diyor: kenar. iOS ve iPadOS geliştiricileri, VisionOS için klasik UIKit uygulamalarını, Unity uygulamalarını veya en yeni SwiftUI uygulamalarını kullanabilecek.

Geliştiricilerin iOS ve iPadOS – SwiftUI, RealityKit, ARKit – uygulamaları oluşturmak için kullanabilecekleri, tümü “mekansal bilgi işlem için genişletilmiş” çerçeveler. elma diyor, geliştiricilerin Vision Pro için sürükleyici AR ve VR deneyimleri tasarlamasına olanak tanır. Ayrıca uygulamalarını, Xcode ve Unity’nin yanı sıra Apple’ın yakında çıkacak olan geliştiricileri için zaten mevcut olan araçları kullanarak da oluşturabilirler. Reality Composer Pro Bu, geliştiricilerin VisionOS uygulamaları için “3D içeriği önizlemesine ve hazırlamasına” izin vermelidir.

READ  Samsung Galaxy S24 Ultra yerine almanız gereken 5 telefon

Firtman, VisionOS SDK’nın henüz piyasaya sürülmemiş olmasına rağmen, web geliştiricilerinin “VizyonOS üzerinde Safari kullanan sürükleyici web uygulamaları ve web deneyimleri için WebXR’yi kullanmaya devam edebileceğini… çünkü uygulama oluşturmak için gereken bilginin çoğu zaten orada olduğunu” ekliyor.

Bu, orijinal Apple uygulamalarına ek olarak, büyük olasılıkla göreceğimiz anlamına gelir. çok fazla Birçok iOS ve iPadOS uygulaması lansman sırasında Vision Pro’ya doğru ilerliyor.

Apple, sıçrama yapan geliştiricileri uygulamalarının yapabileceklerini genişletmeye teşvik ediyor. Basit bir bağlantı noktası, Vision Pro’daki bir uygulamayı bir “pencere” olarak görüntüleyerek karma gerçeklikte kayan bir sürüm oluşturabilir. 3B öğeleri olan uygulamalar, içeriği her açıdan görüntülenebilen derinlik ekleyerek “hacim” olarak sunabilir. Daha kapsamlı uygulamalar, kullanıcının tüm görüşünü kaplayabilecek bir “alan” oluşturabilir.

iOS geliştiricisi ve The Tape Drive’ın genel yayın yönetmeni Steve Moser, “Apple, yeni Volume and Space uygulama modellerinden yararlanan uygulamaları sergilemek isteyecektir” dedi.Ve Anlatır kenar. “Geliştiricilerin mevcut iOS ve iPadOS uygulamalarını VisionOS için yeniden paketlemek isteyeceklerini, böylece ilk gün VisionOS App Store’da olacaklarını ve potansiyel olarak Apple tarafından öne çıkma şansı elde edeceklerini düşünüyorum.”

Bu, App Store’a kulaklığını kullanışlı hale getiren hizmetler sağlamak isteyen Apple için iyi bir haber. Ancak bu yaklaşım, Apple’ın rakiplerinin güçlü olduğu bir alanda yetersiz kalıyor: oyun. Cihaz gelecek yılın başlarında çıktığında, Apple, Arcade hizmetinden 100’den fazla oyuna sahip olacağını söylüyor, bu güzel, ancak bu oyunların çoğu henüz yaratılmadı. özellikle sanal gerçeklik için. Kullanıcılar, oynamak için tam bir kulaklık takmak yerine iPhone veya iPad’lerini bir Arcade oyunu oynamak için kolayca kullanabildikleri için bu büyük bir fark yaratıyor. Angry Birds Yeniden Yüklendi veya Yapı.

Ne de olsa insanlar Valve Index veya Meta Quest 2’yi sadece VR’a özel oyunların kitaplıklarına erişebilmek için satın alıyorlar. sabre kazandı Ve Yarı ömür: Alex. Ciddi VR başlıklarının olmaması, Vision Pro’yu bir oyun merkezi değil, öncelikle üretkenlik için tasarlanmış bir makine olan Mac ile aynı konuma getirme riski taşır. Apple, oyun geliştiricilerini yeni bir taşıma aracıyla oyunlarını macOS’a koymaya ikna etmeye çalışırken, gerçek şu ki çoğu geliştirici bir platform olarak Mac’e öncelik vermiyor çünkü Oyuncuların çoğu Windows kullanıyorVe şimdiye kadar, Apple diğer işletim sistemlerinden oyunları getirmeyi tam olarak kolaylaştırmadı. (Hala bu yeni taşınan oyunların ne kadar iyi performans göstereceğini görmemiz gerekiyor.)

READ  MacBook Air 2022: Uygulamalı videolar ve izlenimler

“Açıkçası mevcut VR ekosistemine ve benim gibi oyun geliştiricilerine odaklanmıyorlar, ancak bu sonunda doğru hareket olabilir.”

Apple kulaklığı, aşağıdakiler gibi sanal gerçeklik oyunları oynamanın getirdiği ilgi çekici deneyimlerden bazılarına hemen sahip olmayabilir: Arizona Güneşi Ve Bıçak ve Büyü, kulaklığın başarılı veya başarısız olmasına yol açması muhtemel değildir. “Metta’nın bocaladığı tüm noktaları çiviliyor gibiler. [the] IrisVR’nin sanal gerçeklik oyun geliştiricisi ve direktörü Blair Reno, son birkaç yılda, özellikle genel kullanıcı deneyiminde, diyor. kenar. “Açıkçası mevcut VR ekosistemine ve benim gibi oyun geliştiricilerine odaklanmıyorlar, ancak bu nihayetinde doğru hareket olabilir. Sektörün ilerlemesi için bahsettiğiniz her şeye ihtiyacımız var, yalnızca artan donanım iyileştirmelerine değil.”

Apple’ın sanal gerçekliğe yavaş ve temkinli yaklaşımı, cihazın kendisine de yansıyor. Size gerçekliğinizi yutan oldukça gürültülü ve alışılmadık bir kullanıcı arabirimi sunmak yerine Vision Pro, bir video geçişi sayesinde gerçekçi ortamınızın üzerine oturan tanınabilir bir dizi uygulama görüntüler. Elbette, Digital Crown ile tam VR oynatma seçeneği var, ancak Apple bu uygulamayı öncelikle film izlemek veya videoları yeniden oynatmak için bıraktı. Cihazda sadece gözlerinizi ve ellerinizi kullanarak dolaşabileceğiniz için kontrollere alışma konusunda da endişelenmenize gerek yok.

Vision Pro’nun ilk izlenimlerine göre, teknolojinin başarılı olmak için burada olduğu açık. Ancak çoğu cihaz gibi, onu oluşturan uygulamalardır. Neyse ki Apple için, zaten kurulmuş bir temel üzerine inşa etmek, sıfırdan bir temel oluşturmaktan daha kolaydır.