Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Wall Street ve Pekin, Çin’in en büyük bankasına yapılan fidye yazılımı saldırısının yansımalarıyla boğuşuyor

Wall Street ve Pekin, Çin’in en büyük bankasına yapılan fidye yazılımı saldırısının yansımalarıyla boğuşuyor

Editörün Digest’ini ücretsiz açın

Wall Street tüccarları ve komisyoncuları, Çin’in en büyük bankasına yapılan ve 25 trilyon dolarlık ABD Hazine tahvili piyasasında ticareti kesintiye uğratan fidye yazılımı saldırısının etkilerini en aza indirmek için çabalıyor.

İlk olarak Financial Times’ın Perşembe günü bildirdiği, Çin Sanayi ve Ticaret Bankası’nın New York birimine yapılan saldırı, dünya çapında varlık fiyatlarını destekleyen, dünyanın en büyük ve en likit piyasası olan Hazine piyasasındaki kırılganlıkları ortaya çıkardı.

Durumu bilen kaynaklara göre, sistemleri tehlikeye giren finansal hizmetler firması ICBC, işlemleri çözmesine yardımcı olmak için BNY Mellon’a alım satım verilerini içeren bir USB çubuğu göndermek zorunda kaldı.

Tüccarlar ve bankalara göre saldırı, Çin Sanayi ve Ticaret Bankası’nın diğer piyasa katılımcıları adına hazine işlemlerini gerçekleştirmesini engelledi. Ticaret kaynaklarına göre hedge fonları ve varlık yöneticileri kesinti nedeniyle işlemleri yeniden yönlendirdiler ve saldırının Hazine piyasası likiditesinde bir miktar etkisi oldu.

Bazı tüccarlar, Çin Sanayi ve Ticaret Bankası’ndaki saldırının, Perşembe günü ilerleyen saatlerde 24 milyar dolarlık 30 yıllık tahvil müzayedesinin ardından uzun vadeli Hazine tahvillerindeki keskin satışlara katkıda bulunmuş olabileceğini belirtti.

Çin Sanayi ve Ticaret Bankası’nın hacklenmesi nedeniyle Perşembe günü Bank of New York, ABD Merkez Bankası tarafından işletilen gerçek zamanlı ödeme platformu Fedwire’ın daha fazla satın almak için çalışma saatlerinin birden fazla uzatılmasını talep etti. Hazine işlemlerini çözmenin zamanı geldi.

New York Bankası yorum yapmaktan kaçındı. Çin Sanayi ve Ticaret Bankası (ICBC) yorum talebine yanıt vermedi. Çin Sanayi ve Ticaret Bankası (ICBC) daha önce bazı hizmetlerin kesintiye uğramasına yol açan bir fidye yazılımı saldırısına maruz kaldığını doğrulamıştı. [financial services] Sistemler.”

READ  ABD resesyondan kaçıyor gibi görünüyor. Ne yanlış gidebilir?

Konuya aşina olan kişiler, dünyanın en büyük saklama bankası olan BNY’nin ICBC’nin platformuyla olan bağlantısını kestiğini ve üçüncü bir taraf bunu yapmanın güvenli olduğunu onaylayana kadar yeniden bağlamayı planlamadığını söyledi.

Sektörün yanıtına yakın bir siber uzman, “Hiçbir BT ekibi, kapsamlı bir şekilde incelenmeden veya incelenmeden ABD’deki Çin Sanayi ve Ticaret Bankası’ndan (ICBC) gelen hiçbir şeye güvenmez” dedi.

İlgili başka bir kişi, “BNY yeniden bağlanana kadar yavaş ve acı verici olacak” dedi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Cuma günü yaptığı açıklamada, hack konusunda Çin Başbakan Yardımcısı He Lifeng ile temas halinde olduğunu ancak Hazine piyasası üzerinde bir etki görmediğini söyledi.

“Çinlilerle, şirketle ve ABD’deki düzenleyicilerle çok yakın çalıştık” diyen Bakan, Hazine Bakanlığı’nın konuyla ilgili olarak Çin Sanayi ve Ticaret Bankası’na “mümkün olduğunca fazla yardım” sağladığını da sözlerine ekledi. .

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Cuma günü yaptığı açıklamada, “piyasaların adil ve düzenli tutulmasına odaklanarak izlemeye devam ettiğini” söyledi. Bankaları ve varlık yöneticilerini temsil eden Menkul Kıymetler Endüstrisi ve Finansal Piyasalar Birliği, olaya verilecek tepkiyi görüşmek üzere üyelerle telefon görüşmeleri yaptı.

Cuma günü düzenlenen bir basın toplantısında Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin Sanayi ve Ticaret Bankası’nın ABD finansal hizmetler koluna yönelik saldırıyı yönetmede iyi bir iş çıkardığını söyledi.

Bakanlık sözcüsü Wang Wenbin şunları söyledi: “Çin Sanayi ve Ticaret Bankası konuyu yakından izliyor ve acil müdahale ve denetleyici iletişim konusunda her türlü çabayı gösterdi.”

ICBC, Amerika Birleşik Devletleri’nde menkul kıymet takas lisansına sahip tek Çinli komisyoncudur. 2010 yılında Fortis Securities’in ana bayi hizmetleri birimini satın alarak şirketi kurdu.

Nomura Bank’ta çoklu varlık stratejisti Charlie McElligott, “Çin Sanayi ve Ticaret Bankası büyük bir Çin bankası ve yönettiği akışlar önemli” dedi. “Açık artırmaya katılma olanağını engelleyen herhangi bir şeyin, bunu takip eden yüksek getiriye katkıda bulunacağını söylemek doğru olur.”

READ  Twitter, milyarder Musk'ın yönetim kuruluna katılmayacağını ve 'önümüzdeki dikkat dağınıklığı' konusunda uyardığını söyledi

Fidye yazılımı saldırısı haberinin ortaya çıkmasının ardından ICBC Bank’ın Pekin genel merkezindeki çalışanlar, bu toplantılara katılan bir çalışanın ifadesine göre ABD birimleriyle acil toplantılar düzenledi.

Fidye yazılımı saldırıları, kısmen uzaktan çalışmanın şirketleri daha savunmasız hale getirmesi ve siber suç gruplarının daha organize hale gelmesi nedeniyle, koronavirüs pandemisinden bu yana çoğaldı.

İngiliz siber güvenlik ve veri analizi şirketi CybSafe’in kurucusu Oz Alashi, “Siber saldırıların daha tehlikeli, karmaşık ve sık hale gelmesi ve çoğunlukla insan hatasını içermesi nedeniyle şirketlerin fidye yazılımı savunmasına yönelik yaklaşımlarını acilen yeniden düşünmeleri gerekiyor” dedi.

(New York’tan Joshua Franklin ve Kate Duguid, Londra’dan Kostas Morselas ve George Steer, Washington’dan Colby Smith, Hong Kong’dan Cheng Ling ve San Francisco’dan Ryan McMorrow tarafından ek raporlar)