Mayıs 30, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Wall Street zikzaklar çiziyor, Fed Mayıs’ta faiz oranlarını yükseltirken dolar kazanıyor

NEW YORK (Reuters) – Wall Street, geçen hafta güçlü istihdam verilerinin Federal Rezerv’in Mayıs’ta faiz oranlarını artıracağını göstermesinin ardından Pazartesi günü yatay işlem gördü ve dolar yükseldi. Çok gevşek bir politika.

Altın fiyatları, güçlenen dolarla 2.000$ seviyesinin altına düşerken, Hazine getirileri, Federal Rezerv’in politika yapıcıların 3 Mayıs’taki iki günlük toplantısını tamamladığında faiz oranlarını artıracağına dair artan piyasa beklentileri arasında yükseldi.

Bannockburn Global baş piyasa analisti Mark Chandler, Çarşamba günkü TÜFE verilerinin piyasayı gelecek ay bir oran artışı görmeye teşvik edeceğini, ancak en önemli verilerin bankaların acil durum fonlarının boyutunu gösteren raporların Perşembe ve Cuma günleri olacağını söyledi. New York’ta döviz.

Chandler, “İşgücü piyasası ve tüketici fiyat endeksinin başka bir Fed zammı lehine olacağını düşünüyorum. Ancak, piyasayı asıl akla getiren şey, borç vermenin ne kadar sıkı olması gerektiğiydi” diye ekledi.

Chandler, “Geçtiğimiz iki hafta içinde ticari ve endüstriyel kredilerde rekor bir düşüş gördük” dedi.

CME Group’un FedWatch aracı, vadeli işlemlerin Federal Rezerv’in faiz oranlarını 25 baz puan artırarak gelecek ay %5.0-%5.25 aralığına yükseltmesi olasılığının %71.7 olduğunu gösteriyor.

Bir Silikon Vadisi bankasının 10 Mart’ta ani çöküşünün ardından ABD bankaları arasında kredi koşullarının sıkılaşmasına yol açan ticari kredilerin azalmasıyla resesyon korkuları arttı. Federal Rezerv’in acil borç verme programı birçok endişeyi hafifletti.

New York’taki SMBC Nikko Securities baş ABD ekonomisti Joe LaVorgna, Fed’in son dört hafta içinde bankalara verdiği kredilerin 400 milyar dolardan fazla arttığını ve bir yıl önce başlayan niceliksel sıkılaştırmanın yaklaşık üçte ikisini dengelediğini söyledi.

LaVorgna, “Bütün bu likidite piyasaya aktığı ölçüde, insanlar Fed’in bizi bir ölçüde kurtarmak için orada olacağına daha fazla güveniyor” dedi. “Piyasa teklif vermeye devam edecek ve aşağı inmeyecek.”

READ  Grand Central'a LIRR hizmeti sonunda başlıyor

LaVorgna, tacirler ayrıca Fed’in ikinci yarıda ekonomik gerilemeyi önlemek için faiz oranlarını düşüreceğine inanıyor, ancak iki yıllık %4’lük bir oran ve muhtemelen Fed’in %5’lik hedef oranı, sürdürülemeyecek kadar “tutarsız”, LaVorgna söz konusu.

Fed’in Mart ayı politika toplantısı tutanakları da Çarşamba günü açıklanacak.

Paskalya nedeniyle Avrupa, Avustralya ve Hong Kong’da piyasalar kapalı olduğu için ticaret hafifti.

Dolar endeksi %0,539 yükselirken, faiz beklentileri ile uyumlu iki yıllık Hazine tahvil getirisi 3,4 baz puan artarak %4,006 oldu.

Wall Street’te Dow Jones Sanayi Ortalaması (.DJI) %0,17 yükseldi, S&P 500 (.SPX) %0,04 ve Nasdaq Composite (.IXIC) %0,14 düştü.

Dolar, Japonya’nın aşırı gevşek para politikasına kısa vadeli bir uyum sağlama beklentileri azalırken, yen karşısında kazancını 15 Mart’tan bu yana en yüksek seviye olan 133.87’ye çıkardı.

BoJ’un yeni başkanı Kazuo Ueda, enflasyonun henüz bir trend olarak %2’ye ulaşmaması nedeniyle bankanın politikasını şimdilik sürdürmenin uygun olduğunu söyleyerek, büyük teşvik paketini geri almak için acele etmeyeceğini belirtti.

Yen %1.07 düşerek dolar karşısında 133.57 oldu.

Asya hisse senetleri çok az değişti. MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisse endeksi (.MIAPJ0000PUS) %0.04 yükseldi.

Çin’de hisse senetleri, Tayvan Boğazı üzerinde artan jeopolitik gerilimler arasında lider CSI300 (.CSI300) %0,32 ve Şanghay Bileşik (.SSEC) %0,16 düşüşle düşüş yaşadı.

Çin, Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen’in ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy ile Los Angeles’ta yaptığı görüşmenin ardından Cumartesi günü Taipei’ye dönmesinin ardından üç günlük manevralar yapacağını duyurdu.

ABD altın kontratları %1,1 düşüşle ons başına 1.989,10 dolardan kapandı.

ABD ham petrolü 96 sent düşerek varili 79.74 dolardan kapattı ve Brent ham petrolü 94 sent düşerek 84.18 dolardan kapandı.

READ  Disney CEO'su Bob Iger, 7.000 çalışanı işten çıkarmaya başladığını duyurdu

Ankur Banerjee tarafından bildiriliyor. Kurgu: Kirsten Donovan ve Will Dunham

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.