Kasım 27, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Xbox Cloud Gaming, fare ve klavye desteği ve gecikme iyileştirmeleri alıyor

Xbox Cloud Gaming, fare ve klavye desteği ve gecikme iyileştirmeleri alıyor

Microsoft, Xbox oyunlarını TV’lere, PC’lere, mobil cihazlara ve daha fazlasına aktaran Xbox Cloud Gaming (xCloud) hizmetine fare ve klavye desteği eklemeye hazırlanıyor. yazılım devi Ekleme artırıldı Bu yılın başlarında ve şimdi oyun geliştiricilerini, yakında Xbox Cloud Gaming’de fare ve klavye desteği ve bazı büyük gecikme iyileştirmeleri için hazırlanmaya teşvik ediyoruz.

“Xbox birkaç yıldır klavye ve fareyi destekliyor ve PC kullanıcıları için akışa eklemek için çalışıyoruz” Morgan Brown açıklıyor, Microsoft’ta Xbox Oyun Yayıncılığı ekibinde bir yazılım mühendisi. “Ama şimdi oyununuza eklemeye başlayabilirsiniz ve klavye ve fare kullanıcıları bunu takdir edecek. Eklemeyi bitirdiğinizde yayın sırasında yanacaktır.”

Microsoft Uçuş Simülatörü Başkan Jörg Neumann daha önce alay Xbox Cloud Gaming’de fare ve klavye desteğinin eklenmesi bu yaz görünebilir. Microsoft, geliştiricileri PC’de yayınlanan Xbox oyunları için fare ve klavye desteği hakkında daha fazla düşünmeye teşvik ettiğinden, bunun yakında ortaya çıktığını görmeye başlayacağız.

Xbox Cloud Gaming kullanıcılarının bir fare ve klavye kullanarak PC oyunlarını değil, Xbox oyunlarını yayınlamasına izin verecek. gibi oyunlar görebiliriz. hırsızlar deniziVe MinecraftVe sonsuz auraBile fortnite Hepsi Xbox Cloud Gaming aracılığıyla fare ve klavyeyi destekler. Fare ve klavyeyi destekleyen Xbox oyunlarının listesi hala nispeten küçük. özellikle yararlı olacaktır Microsoft, Xbox Cloud oyun kitaplığını genişletiyor bu yılın sonlarında.

Xbox geliştiricileri, akış gecikmesini iyileştirmek için yeni API’ler alacak.
Resim: Microsoft

Fare ve klavye desteğinin yanı sıra Microsoft, geliştiricilere oyunlarında akış gecikmesini iyileştirmenin daha fazla yolunu sunuyor. Microsoft, ayrıntıları oluşturmak için toplamda 72 milisaniyeye kadar yanıt süresi kazandırabilen yeni bir API üzerinde çalışıyor. Bu, VSync bekleme süresini, çift veya üçlü arabelleğe almayı ve hatta TV’ler için gereken ölçeklemeyi ortadan kaldırmak için yazılımdaki donanım özelliklerini yeniden üreten Direct Capture kullanılarak elde edilir.

Ölçekleme ve yapay öğeler, oyun akışına daha fazla gecikme ekler ve birçok oyun, Xbox Cloud Gaming’deki performanslarını iyileştirmek için zaten canlı yakalamayı destekler. Tepki süresi, geleneksel görüntü hattında 8-74 ms’ye kıyasla 2-12 ms’ye kadar düşebilir. Yine de bazı sınırlamalar var. Doğrudan Yakalama yalnızca maksimum 1440p çözünürlüğü destekler ve henüz dinamik çözünürlüğü veya HDR’yi desteklemez.

Xbox Cloud Gaming, oyunları mobil cihazlarda 720p’ye ve PC’de ve web’de 1080p’ye indirdiğinden, çözünürlük sınırlaması şu anda çoğu oyun geliştiricisi için bir sorun olmayacak. Microsoft sonunda daha yüksek çözünürlük desteği beklemektedir, ancak 1440p veya 4K desteği için zaman çizelgesi yoktur. Yeni Xbox TV uygulaması. Brown, “Bu, farklı cihazlara, ağ koşullarına ve yayın yığınındaki iyileştirmelere bağlı olarak zaman içinde değişmesini beklediğimiz bir şey,” diye açıklıyor. Araçlar yakında geliştiricilerin oyunlarını test etmeleri ve Direct Capture’ı nasıl destekleyebileceklerini görmeleri için kullanıma sunulacak.

Direct Capture, Xbox Cloud Gaming’de akış gecikmesini iyileştirir.
Resim: Microsoft

Gecikme iyileştirmeleri, Xbox Bulut Oyun gibi oyun akış hizmetlerinin anahtarıdır ve Direct Capture’ın açıkça belirttiği gibi, mesele yalnızca ağ gecikmesini azaltmak değildir. Nvidia bir dosya başlattı RTX 3080 GeForce artık eşit Geçen yıl, tepki süresinde inanılmaz gelişmeler yaşandı. Nvidia, bir oyunun görüntülenme şeklini bir senkronizasyon ekranına uyacak şekilde değiştiren ve GeForce Now’ın akışlı oyunları herhangi bir 60Hz veya 120Hz ekrana senkronize etmesine izin veren kendi Adaptive Sync teknolojisini geliştirmiştir.

Nvidia’nın Adaptive Sync’i ayrıca sunucu tarafında CPU ve GPU arasında bir miktar önbelleğe almayı azaltır ve sonuç biraz Büyük gecikme iyileştirmeleri Google Stadia veya Xbox Bulut Oyun aracılığıyla. nvidia’ya kadar Xbox Series X’i yendiğini iddia ediyor. 120 fps’lik GeForce Now desteği sayesinde doğal olarak 60 fps’de çalışır.

READ  YouTuber, Nintendo müziği için 500'den fazla telif hakkı talebi aldı