Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Xi ve Zelensky, Rus işgalinden bu yana bilinen ilk temasta konuştu: son haberler

Xi ve Zelensky, Rus işgalinden bu yana bilinen ilk temasta konuştu: son haberler

Bu, Ukrayna’daki savaşın ortasındaki yaşamla ilgili bir dizi periyodik mektuptan biridir.

Oleksandro Choltyn, Ukrayna – Bombalama gece başladı. Roketler yağdı. Bir sokakta, her ev patladı, tuğlaları ve molozları saçtı.

Şafak vakti, köyde görev yapan sağlık görevlileri, insan kayıplarını aramak için mahzenden dışarı çıktı. Bunun yerine, bir ineği şarapnel ile yaralayan, görünüşe göre zarar görmemiş dört yaşlı köylü görüyorlar. Sağlık ekipleri hayvanı tedavi etmeye karar verdi.

Ukrayna ordusunda savaş doktoru olan Volodymyr, “İnsan dozlarına alışkınız ve ne kadar ağrı kesici enjekte edeceğimizi bilmiyoruz, ancak kabaca anlıyoruz” dedi. askeri kurallarla . Ondan sonra bulabildiğimiz tüm şarapnelleri çıkardık ve yaraları tedavi ettik.

kredi…The New York Times için Mauricio Lima

Ev tarımı Ukrayna’da yaygındır. Nüfusun çoğunun savaş nedeniyle kaçtığı cephedeki köylerde, geride kalanlar genellikle bunu süt ineklerinden ayrılmak istemedikleri için yaptılar, hayvanlar o kadar değerliydi ki, çoğu zaman ailenin neredeyse üyeleri olarak görülüyorlardı.

İnekler dini törenlere dahildir. Sütleri geçim kaynağı sağlıyor. Ziyaretçiler, ailesinin adını vermediği herhangi bir Ukrayna köyünde bir inek bulmakta zorlanırdı. Kurucusu Olena Brachenko, hayvanın Joseph Stalin’in 90 yıl önce tasarladığı kıtlık Holodomor’un acı dolu anıları olan bir ülkede de özel bir önemi olduğunu söyledi. YizhakulturaUkrayna’nın gastronomik kültürü hakkında bağımsız bir projedir.

kredi…The New York Times için Mauricio Lima

Ayrılıklar kalp kırıcı olabilir. Geçen Mayıs ayında Bakhmut yakınlarındaki bir köyden kaçan 53 yaşındaki Titana, arkasında üç inek bıraktı. Şu anda yaşadığı Zhytomyr bölgesinden telefonla “Neredeyse bir yıl oldu. Bazen gitmesine izin verdiğimi düşünüyorum ama sonra ineklerimi hatırlıyorum ve ağlıyorum” dedi. isim güvenlik nedeniyle kullanılmamalıdır.

READ  Starmer: Gürültü ve vaatler size İşçi Partisi hakkında ne anlatıyor?

“İneklerimi almak için komşulara koştum ama kimse onları istemedi” diye hatırlıyor. Kasaplara koştum ve kendim yapamayacağım için boğazlarını kesmelerini istedim ama reddettiler.

“Onları bağlı halde bıraktım. Başkalarının bahçelerini mahvedecekleri için onları bırakamayacağımı anladım.” Köyü Vasiukivka hâlâ Ruslar tarafından işgal ediliyor ve Tetyana’nın başına gelenlerden haberi yok. hayvanlar.

Oleksandro-Shultyne’de yaralı ineği tedavi eden sağlık görevlileri ona Buryonka veya Brownie adını verdiler. Buryonka beyin sarsıntısı geçirdi ve çok sayıda şarapnel yarası aldı. İki gün boyunca zar zor ayakta durabildi. Sağlık görevlileri onu antibiyotiklerle tedavi ettiler ve üçüncü gün sonunda ayağa kalktı.

O ve ağılları yakılan diğer dört inek, sağlık görevlilerinin yaralı askerlerle ilgilendiği terk edilmiş bir evin bahçesine götürülür. Artık inekler de onların bakımı altında. Bu, hayvanlarının emin ellerde olduğunu bilen birçok ailenin tahliyesine izin verdi.

Boryonka hala çok zayıf ama tekrar süt veriyor. Sahibi yakındaki bir köye kaçtı, ancak Buryonka ve diğer dört ineği sağmak için geri döndü ve bir kısmını askerlere ve diğer sakinlere verirken, bir kısmını kendisi için sakladı.

kredi…The New York Times için Mauricio Lima

Buryonka’nın kurtarılmasına yardım eden komşulardan 71 yaşındaki Zina Rychkova da bombalamada ahırını kaybetti. Artık mutfağında onunla birlikte yaşayan üç tavuğu ve bir horozu var.

“Etraftalar,” dedi, “konuşacak biri var.” Onları öldürmek istemiyorum. Sabah bir horozun şarkı söylediğini duyduğumda, bu hayatta olduğum anlamına gelir.