Ekim 3, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Xi’nin BRICS açılış konuşmasında açıklanamayan bir şekilde yer almaması spekülasyonları alevlendirdi

Xi’nin BRICS açılış konuşmasında açıklanamayan bir şekilde yer almaması spekülasyonları alevlendirdi

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Salı günü Güney Afrika’da düzenlenen BRICS küresel zirvesinde çok beklenen konuşmayı kaçırdı ve bunun yerine Çin ticaret bakanını açıkça ABD’ye yönelik düşmanca açıklamalar yapması için görevlendirdi.

Açıklanamayan yokluk söylentileri ve spekülasyonları alevlendirdi. Koreografisi hazırlanmış etkinliklerde bu tür davranışlar, bırakın başkanın kendisini, üst düzey yetkililerin Pekin’deki siyasi taktik kitabının bir parçası bile değil.

Öyle görünüyor ki Çin devlet medyası ve Çin Dışişleri Bakanlığı da bu duruma şaşırmış durumda. Haber makaleleri Ve Sosyal medya gönderileri Resmi kanallarda sanki konuşmayı Xi yapmış gibi yazılmış, yokluğunun son anda olduğu ima edilmişti.

Sonunda Ticaret Bakanı Wang Wentao, ABD’ye karşı sert bir tepkiyi de içeren açıklamalarla konuşmayı yaptı.

“Refahı, açıklığı ve katılımı benimsemeli miyiz, yoksa tahakküm ve zorbalığın bizi depresyona sürüklemesine izin mi vermeliyiz?” dedi. Pekin geleneksel olarak Washington’a örtülü bir şekilde atıfta bulunurken “hegemonya” kelimesini kullanıyor.

Ancak hegemonyalarını sürdürme takıntısına sahip bazı ülkeler, yükselen piyasaları ve gelişmekte olan ülkeleri hareketsiz kılmak için ellerinden geleni yaptılar. [Emerging Markets and Developing Countries]. kim hızla gelişirse, kontrol altına alma hedefi haline gelir; Kim yetişirse, engellemenin hedefi haline gelir. Ama bu işe yaramaz, çünkü başka birinin lambasını söndürmenin ruhu aydınlatmayacağını defalarca söyledim.

Xi’nin yapmadığı konuşma aynı zamanda bloğun daha hızlı genişlemesi çağrısında da bulundu; bu çağrı kolaylıkla ABD hakimiyetindeki dünya düzenine karşı geri adım atma girişimi olarak yorumlanabilir. Pekin’in bu yılın başlarında “koronavirüsü tamamen yok etme” politikasından vazgeçmesinin ardından Çin liderleri hem siyasi hem de ekonomik olarak dünya sahnesine dönme konusunda istekliydi. Eyaletteki ekonomik büyüme azalıyor ve koronavirüs sonrası umut edilen toparlanma henüz gerçekleşmedi. Bu ay Pekin, genç işsizlik rakamlarını yayınlamayı bırakacağını duyurdu; bu, hoş karşılanmayan gerçekleri ima eden bir başka ortadan kaybolma.

Xi’ye gelince, onun geçici olarak ortadan kaybolmasıyla ilgili herhangi bir açıklama yapılması pek olası değil. Bazıları onun hastalığa yakalanıp hızla iyileşebileceğini öne sürdü. Daha sonra halkın gözüne döner ve lokantaya katılır ve daha önceki yokluğunu bir sır olarak saklar.

BRICS ekonomik bloğu Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşuyor. Beş ülke, dünya GSYİH’sının yaklaşık %25’ini ve dünya nüfusunun yaklaşık %40’ını oluşturuyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin kendisi hakkında çıkardığı tutuklama emri nedeniyle şahsen duruşmaya katılmadı. Ukrayna’dan çocukların kaçırılması.

READ  İklim haberleri kafa karıştırıcı olabilir. İşte nasıl mantıklı.