Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Y kuşağının yüz yüze çalışmaya karşı isyanının son yolu “sessiz tatiller”

Y kuşağının yüz yüze çalışmaya karşı isyanının son yolu “sessiz tatiller”

Çalışanlar Zoom arka planlarının yeterince göze çarpmadığından emin olsalar iyi olur; ‘sessiz bir tatilin’ sırrı ortaya çıktı. Yeni bir rapor, çalışanların, özellikle de Y kuşağının, uzaktan çalışmanın sınırlarını zorladığını ortaya koyuyor. Çalışanlar, patronlarına tatile çıktıklarını söylemek yerine takıntılı roller oynuyor ya da uzaktan çalışma kisvesi altında tatile çıkıyor.

Harris anketine göre Ofis dışı kültür raporu Mayıs ayında 1.170 ABD’li yetişkin çalışanın katıldığı bir ankette, Y kuşağı çalışanların %37’si amirlerine veya yöneticilerine haber vermeden izin aldıklarını söyledi.

The Harris Poll’un baş strateji sorumlusu Libby Rodney, “Doğru iş-yaşam dengesini nasıl sağlayacaklarını bulacaklar, ancak bu perde arkasında oluyor” diyor. CNBC’ye söyledi. “Pek sakin bir tatil değil ama daha çok sakin bir tatile benziyor.”

Harris Anketi’nin raporuna göre, işgücünün yaklaşık %40’ını oluşturan Y kuşağı, patronlarına hâlâ çalışıyor oldukları izlenimini vermek için nafile çabalar harcadı. Katılımcıların yaklaşık %40’ı, çevrimiçi ortamda aktif olduklarını göstermek için bilgisayar faresini salladıklarını ve birçoğu, fazla mesai yaptıkları yanılsamasını yaratmak için mesai saatleri dışında e-posta gönderdiklerini söyledi.

Rodney, “Bu sorunla doğrudan mücadele etmek ve sıkı bir ekonomik çeyrekte patronunuzu üzüp üzmeyeceğiniz konusunda endişelenmek yerine, Y kuşağı sadece tatilleri için yapmaları gereken şeyi yapıyor” dedi. şans.

Ancak tüyleri diken diken etmemenin maliyeti, bu işçilerin çoğu için suçluluk duygusu ve psikolojik stres anlamına geliyor. Harris Anketi raporu, çoğu çalışanın kendilerine ayrılan ücretli izin miktarından memnun olduğunu gösteriyor; bu da sessiz izin arzusunun siyasi bir sorun değil, kültürel bir sorun olduğunu öne sürüyor. Y Kuşağının %61’i ve Z Kuşağının %58’i de dahil olmak üzere ankete katılanların neredeyse yarısı, izin isteme konusunda gergin hissettiklerini söyledi. Bunun en büyük sebepleri arasında iş sorularına sürekli cevap verme baskısı hissetmek ve iş artıklarını iş arkadaşlarına bırakmaktan dolayı suçluluk duymak vardı.

READ  Apple resmi olarak dünyada 3 trilyon dolar değerine ulaşan ilk şirket oldu.

Rodney, sessiz tatil arzusunun, sonuçta salgının bir sonucu olarak ortaya çıkan yeni bir işçi kaygısı biçimini öne çıkardığını belirtti. Genç çalışanların istediği şirket kültürü ile yaşlı yöneticilerinin dayatmaya devam ettiği şirket kültürü arasında bir uçurum var.

“Bu kesinlikle sağlıklı bir sistem değil ama şu anda Amerikalı işçilerin başına gelen bir sistem” dedi.

İş yeri bölündü

Pandeminin başlangıcından bu yana dört yıl geçmesine rağmen CEO’lar da öyle Anlaşmazlıklarında kararlı durmak Uzaktan çalışma nedeniyle çalışanın denetimi üzerindeki kontrolü kaybetme ve dolayısıyla patron konumunu kaybetme hissi. Geçen Ekim ayında CEO’ların %62’si tüm çalışanların 2026 yılına kadar ofise dönmesi konusunda kararlıydı; bu büyük hedef o zamandan bu yana başarısız oldu. sırasında, Ofis çalışanlarının %90’ı Gallup anketine göre aynı ay ankete katılanlar, koronavirüs öncesi çalışma kültürüne dönmekle ilgilenmediklerini söyledi.

İşçi muhalefetinin tohumlarını daha da ekmek, çalışanların kendilerini bulmasıdır Zehirli patronların davranışlarıÇalışanların %46’sı en kötü yöneticilerinin “beceriksiz” veya “destekleyici olmadığını” belirtiyor. Haziran 2023 anketi Çalışan vizyonu şirketi Perceptyx’ten. İşyerindeki bölünme, işçiler arasında pandeminin aşıladığı iş-yaşam dengesinin değerini içselleştiren uyumsuz bir kültüre yol açarken, şirketler de statükoyu korumaya çalışıyor.

Rodney, “Değerlerimiz ve Amerikalı işçilerin değerleri değişse de ofis kültürü değişmedi” dedi. “Tecrübe ve bakış açısı sanki salgın hiç yaşanmamış gibi.”

Rodney eski yöntemlere takılıp kalmış şirketlere sempati duyuyor. Ekonomik stres zamanlarında önceki standartlara dönme eğilimi vardır. İşverenler açısından bu, CEO’ların, çalışanların şahsen çalışmasını sağlamak ve onları tatile çıkmaktan caydırmak gibi eski şirket uygulamalarını dayatması anlamına geliyor çünkü bu geçmişte işe yaramış bir model.

Ancak esneklik isteyen yeni nesil çalışanlara uyum sağlamak için gereken değişiklikler şu anda gerçekleşiyor: çoğu şirket, geleneksel işyeri değerlerine sahip olsa bile, bunu yaptı. Hibrit eylem için teslim edildiÇalışanların tutumları da değişiyor. Pandemiden bu yana ilk kez Amerikalılar uzaktan çalışma yerine hibrit çalışmayı tercih ediyor; bu, ücretsiz şirket pizzasının sonucu değil, daha ziyade yeni normlara uyumun bir sonucu.

READ  Elektrikli yolcu gemisi, denizde güç sağlamak için geri çekilebilir güneş panelleri kullanacak

Şirketlerin uyum sağlamaya devam etmeleri için iyi teşvikler var. Z kuşağı kuruldu Bebek patlaması kuşağı muadillerinden sayıca üstün Bu yıl işgücünde yaşanan artış, şirketlere değişen taleplere boyun eğmekten başka seçenek bırakmıyor.

Rodney, “Muhtemelen Z kuşağının ve Y kuşağının önceliklerini ön planda tutan ve iş-yaşam dengesini ön plana koyan şirketlerin, pazara gelen yetenekleri neyin cezbedeceğine dair sinyaller olacağı başka bir yetenek savaşı olacak” dedi.