Haziran 9, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yaklaşan Intel Raptor Lake güncellemesi hala 13. nesil çekirdek serisinin bir parçası olmalıdır.

Beklendiği gibi Intel, çekirdeğin 14. neslinin Meteor Gölü’ne dayandığını doğruladı

Daha önce sızan belgeler, Intel’in tüketici CPU ürünlerini nasıl adlandıracağını tam olarak açıklamıyordu. Ancak yeni paylaşılan veriler, yakın gelecekte birincil zincirde neler olacağını şimdi açıklayabilir.

Yeni bir OpenVPL (Video İşlem Kitaplığı) donanım destek şeması, “Gelecek: 14. Nesil Intel Core Serisi”ni MTL/Meteor Lake olarak listeliyor. Yaklaşan Raptor Lake güncellemesinden söz edilmese de, bu kod adı yalnızca 13. Nesil Çekirdek serisiyle ilişkilendirilir. Esasen bunun anlamı, daha sonra bazı küçük değişiklikler yapılmadığı sürece, 14. nesil serinin artık Raptor Lake Refresh ile ilişkilendirilmemesi gerektiğidir.

Intel 14. Nesil Çekirdek Meteor Lake, Kaynak: @momomo_us/Intel

Intel’in bir sonraki tüketici masaüstü Core serisinin, mobil seriye benzer ürün adlarını benimsemesi muhtemeldir. Artık Raptor Lake Refresh’in bir parçası olacak bir Core i9-13950K SKU veya benzeri bir şey beklenebilir.

Sızdırılan yol haritası, mobil seriler için doğrudan planlar olmadan yalnızca masaüstü PC’ler için Raptor Lake-S Refresh’ten bahsediyordu. En önemlisi, mevcut 700 Serisi platformu aynı kalacak, bu da Intel’in artık mevcut LGA1700 platformunda iki nesil ve bir güncellemeye (böylece üç SKU dalgası piyasaya sürüldü) sahip olacağı anlamına geliyor.

Intel Raptor Lake-S Yenileme, Kaynak: @9550pro

Yol haritası dikkate alındığında, Intel Raptor Lake Refresh’in bu yılın üçüncü çeyreğinde piyasaya sürülmesi gerekiyor. Bu arada, Meteor Gölü yakın zamanda masaüstüne gelmemeli.

kaynak: @çalışanREAD  Carl Pei'den Nothing, ABD'de iPhone'u alt edecek bir akıllı telefon piyasaya sürmeyi planlıyor