Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yaklaşık 30 Türk Mariupol Camii’nde kalıyor Rusya-Ukrayna savaşı haberleri

Yaklaşık 30 Türk Mariupol Camii’nde kalıyor  Rusya-Ukrayna savaşı haberleri

Son günlerde yaklaşık 50 Türk vatandaşı kuşatma altındaki şehirden kaçmasına rağmen, yaklaşık 30 Türk vatandaşı kaldı.

Ukrayna’nın Mariupol kentinde Pazartesi gününden bu yana kuşatma altındaki liman kentinin insani yardım koridorlarından binlerce kişi tahliye edilirken, yaklaşık 30 Türk vatandaşı bir camiye sığındı.

Mariupol’daki Sultan Süleyman Camii Derneği başkanı İsmail Hassioğlu’na göre, son iki günde yaklaşık 50 Türk vatandaşı şehirden kaçtı ve 80’den fazla Türk camiye sığındı.

Hasioklu, tahliyeyi koordine eden El Cezire’ye verdiği demeçte, “Çarşamba günü sekiz araba camiden ayrıldı – dördü Türk vatandaşı ve dördü diğer milletlerden Müslümandı. Her arabada yedi ila sekiz kişi vardı.”

Perşembe öğleden sonra, konvoy henüz 175 kilometrelik (109 mil) Tokmak kentini geçmemişti. Hasioklu Ukrayna’nın merkezinde bir gece kalacakları Uman şehrine gittiler, Türk konsolosluğu her şeyi ayarlıyor.

Tokmak, bölgedeki Rus birliklerinin işgal ettiği altı şehirden biri.

Hasioklu, “Rus askerleri onları taciz ediyor. Dün gece Tokmak daha önce araçları durdurdu. İnsanların arabalarından inmesine izin vermediler, kadın ve çocukları bir gecede dondurdu” dedi.

“Bazı kadınlar tuvalete gitmemi söyleseler de, kapıyı açıp hemen orada yapmamı söylediler.”

Tahliye edilenler arasında Hasioklu’nun eşi, oğlu ve kuzeni ile caminin İmamı Mehmood Youssef de vardı. Hasioğlu, yakınları hakkında haber almak isteyen kişilerden günde yaklaşık 200 istenmeyen telefon geldiğini söyledi.

https://www.youtube.com/watch?v=fHkLe2hWHHayır

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’nın geçen hafta caminin saldırıya uğradığını açıklamasının ardından Mariupol’da kalan Türk sakinlerinin güvenliğine ilişkin korkular tırmandı, ancak Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bir gün sonra böyle kalacağını söyledi.

Türk cami grubunun 34 çocuğu olduğuna inanılıyor, ancak kaçının şehirden ayrıldığı henüz belli değil.

Resmi Telegram kanalı tarafından Perşembe günü yayınlanan konsey rakamlarına göre, bu hafta şimdiye kadar 30.000 kişiyi taşıyan 6.500 özel araç Mariupol’dan ayrılabildi.

READ  Hollandalı Kız, Türk Rejimi ICTSI Kiteboard Pisti

Şehirde elektrik, gaz veya su bulunmuyor ve Rus kuvvetlerinin şiddetli ve uzun süreli saldırısı altında.

Belediye Başkanı Vadim Boychenko, şehirdeki evlerin yüzde 80’ini hasarlı “kritik” olarak nitelendirdi. Gıda arzı düşük ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), diyabet ve kanser gibi kronik hastalıklar için ilaç sıkıntısı konusunda uyardı.

Tahliye, Rusya’nın bombalamaya devam etmesinden sonra önceki girişimler durdurulmuş, şehirden halk için güvenli bir geçiş sağlamak için bir haftadan fazla başarısız girişimlerin ardından geldi.

200.000 ila 300.000 kişinin hala şehirde mahsur kalmasından korkuluyor.

Camide kalan 30 Türk’e ek olarak, Mariupol’de toplam 100 kişinin daha kaldığı ve iletişimin neredeyse tamamen kesilmesi nedeniyle iletişim kuramadığı düşünülüyor.