Haziran 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yapay zeka duyurularının ardından Apple hisseleri rekor seviyeye yükseldi

Yapay zeka duyurularının ardından Apple hisseleri rekor seviyeye yükseldi

Apple (AAPL) hisseleri, yatırımcıların yapay zeka platformu Apple Intelligence’ın duyurusunu sindirmeleriyle Salı günü %5’ten fazla artış göstererek gün içi rekora ulaştı.

Pazartesi günü şirketin WWDC konferansı sırasında ve sonrasında düşen hisse senedi, bazı Wall Street analistlerinin şirketin duyurularını memnuniyetle karşılamasıyla yükseldi.

DA Davidson genel müdürü Gil Loria, Yahoo Finance’e şöyle konuştu: “Gürültü dışında sinyale bakarsanız, bunun Apple’ın yapay zekayı günlük hayata getireceği ve entegre edeceği benzeri görülmemiş bir yetenek olduğunu fark edersiniz.”

Pazartesi günkü etkinliğin ardından Luria, Apple’ı Nötr Satın Al’a yükseltti ve fiyat hedefini 200 dolardan 230 dolara yükseltti.

Apple Pazartesi günü, uzun zamandır beklenen üretken yapay zeka hamlesi olan “Apple Intelligence”ı duyurdu. Şirket, platformun iPhone ve Mac’ten Mail, Mesajlar ve Fotoğraflara kadar şirketin donanım ve yazılım ürünlerine entegre edileceğini söyledi. Apple Intelligence, Apple’ın M1 serisi yonga setleriyle desteklenen iPhone 15 Pro, iPad ve Mac cihazlarında ve bu sonbaharın ilerleyen dönemlerinde satışa sunulacak.

Lansmanın temel özellikleri arasında, örneğin mesajlarla gönderilen adresler için telefonları analiz edebilecek veya sesli komutlara göre telefonun fotoğraf kütüphanesindeki fotoğrafları bulabilecek Siri’ye yönelik güncellemeler yer alıyor. Apple ayrıca iPhone’lar, saatler ve bilgisayar ürünleri için yeni yazılım güncellemeleri başlattı.

“Önceki nesil iPhone lansmanlarıyla ilgili tüketici anketleriyle ilgili deneyimimiz, donanım yükseltme döngüsünün daha çok çeşitli uygulamalardaki özellik yükseltmelerinin bir kombinasyonuna dayandığını ve bunların toplamda önümüzdeki birkaç yıl içinde yükseltme nedenleri sağlayacağını gösteriyor. ” JPMorgan kıdemli analisti Samik Chatterjee Pazartesi günü müşterilere bir not yazdı.

“Yapay zeka özelliklerinin Mac, iPad ve iPhone’da yayınlanması, tüm cihazlarda yükseltme döngüsünü destekleyecektir” diye ekledi.

Bu duyurular, ChatGPT operatörü OpenAI ile ortaklık da dahil olmak üzere bazı haberler hakkında zaten söylentilerin dolaştığı hisse senedi için bir aylık heyecanı sınırlıyor.

READ  Overwatch 2 Tank Seviye Listesi - Sıralanan 10 tankın tümü

Kısa süreliğine Nvidia (NVDA) tarafından geçildikten sonra iPhone üreticisinin hisseleri, 3,1 trilyon doları aşan piyasa değeriyle artık Microsoft’un ardından dünyanın en büyük ikinci şirketi haline geldi.

CUPERTINO, CA - 10 HAZİRAN: Apple CEO'su Tim Cook, 10 Haziran 2024'te Cupertino, Kaliforniya'da düzenlenen Apple'ın Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı'nın (WWDC) başlangıcında konuşuyor.  Apple, yapay zekayı (AI) Apple yazılım ve donanımına entegre etme planlarını açıklayacak.  (Fotoğraf: Justin Sullivan/Getty Images)

Apple CEO’su Tim Cook, 10 Haziran 2024’te Cupertino, Kaliforniya’da düzenlenen Apple’ın Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nın (WWDC) başlangıcında konuşuyor. (Justin Sullivan/Getty Images) (Getty Images aracılığıyla Justin Sullivan)

iPhone talebinin yavaşlayacağı korkusuyla yıla yavaş bir başlangıç ​​yapan Apple hisseleri son iki ayda %15’ten fazla artış gösterdi. Luria ve Chatterjee gibi analistler, yeni AI özelliklerinin yalnızca iPhone 15 pro ve sonraki nesillere gelmesi nedeniyle bir sonraki iPhone yükseltme döngüsünün ufukta görünebileceğine inanıyor.

Loria, “İnsanlar bu tatil sezonunda yeni telefonlar aldıkça bu harika işlevi görecekler” dedi. “Arkadaşlarına ve ailelerine gösterecekler ve ürün yükseltme döngüsü önümüzdeki birkaç ay ve üç ayda gerçekleşecek.”

Loria, bunun hisse senedinin ilerlemesi için önemli bir katalizör olması gerektiğini söyledi.

Loria, “Apple’da gelir artışı olmadığı için hisse senedi sabit kaldı” dedi. “Şimdi bunun, Apple’ın genel büyümesinin düşük tek haneli rakamlardan orta tek haneli rakamlara, hatta belki de önümüzdeki bir veya iki yıl içinde yüksek tek haneli rakamlara çıkmasını sağlayacağına inanıyoruz. Apple hisselerini harekete geçirebilecek şey de budur.”

Josh Schaeffer, Yahoo Finance muhabiridir. Onu X’te takip et @_joshschafer.

En son borsa haberlerinin ve hisse senedi fiyatlarını etkileyen olayların derinlemesine analizi için burayı tıklayın.

Yahoo Finance’den en son finans ve iş haberlerini okuyun