Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yazarlar daha iyi maaş için grev yaparken gece geç saatlerde TV şovları kararıyor

Yazarlar daha iyi maaş için grev yaparken gece geç saatlerde TV şovları kararıyor

NEW YORK (AP) — Hollywood’un 15 yıldaki ilk grevi, yayın-televizyon çağının ekonomik baskılarının, sendikacıları ve film yazarlarını büyük stüdyoların dışında daha iyi ücret almak için grev yapmaya sevk etmesiyle Salı günü başladı.

“Sözleşme yok, içerik yok!” Amerika Yazarlar Birliği üyeleri, NBCUniversal’in Peacock akış hizmetini reklamverenlere tanıttığı Manhattan binasının dışında pankartlar tutarak tezahürat yaptı.

Sendika tarafından temsil edilen yaklaşık 11.500 ekran ve televizyon yazarı, Hollywood stüdyolarını ve yapım şirketlerini temsil eden sendikayla yeni bir sözleşmeye varamadıkları için kalemlerini ve dizüstü bilgisayarlarını bıraktılar.

Sendikasyon, diğer taleplerin yanı sıra daha yüksek asgari ücret, şov başına daha fazla yazar, daha kısa özel sözleşmeler istiyor – akış odaklı içerikteki patlamada söylediği tüm şartlar azaltıldı.

Eski TBS programı “Full Frontal With Samantha Bee”nin de yer aldığı 46 yaşındaki protestocu Sean Crespo, “Çok fazla iş ve yeterli ücret yok” dedi.

İşçi anlaşmazlığının, grevin ne kadar sürdüğüne bağlı olarak TV ve film yapımları üzerinde art arda gelen bir etkisi olabilir ve akış hizmetleri, kârlarını göstermek için Wall Street’in artan baskısı altına girdikçe ortaya çıkıyor.

Tıpkı 2007 100 Günlük Yazarlar Grevi sırasında olduğu gibi, serpintiyi ilk hisseden gece geç saatlerde televizyon oldu.

Sunucuları için monologlar ve şakalar yazan yazarların görev yaptığı tüm gece geç saatlerde yapılan şovlar anında gitti. NBC’nin The Tonight Show’u, Comedy Central’ın Daily Show’u, ABC’nin Jimmy Kimmel Live’ı, CBS’nin The Late Show’u ve NBC’nin Late Night’ı hafta boyunca planlanmış yeniden gösterimlere sahip.

Cumartesi günü yeni bir bölüm yayınlaması planlanan NBC’nin “Saturday Night Live” programı da kararacak ve bunun yerine yeniden yayınlanacak.

Sunucu Stephen Colbert Pazartesi günü “The Late Show” programında “Ben dahil herkes, umarım iki taraf da bir anlaşmaya varır. Ancak yazarların taleplerinin de mantıksız olmadığını düşünüyorum” dedi.

READ  Kelly Rowland neden "Today" dizisinin setinden ayrıldı?

Colbert, “Bu ulus sendikalara çok şey borçlu” dedi. “Sendikalar hafta sonlarının sebebi ve bu nedenle TGI Fridays’imizin olmasının nedeni.”

Oyun yazarı Tony Kushner (“The Fabelmans”) ve “Dopesick” yazarı Danny Strong, Salı günü New York’taki protestocular arasındaydı.

Grevin senaryolu diziler ve filmler üzerindeki etkisinin fark edilmesi daha uzun sürecek. Grev yaz boyunca devam ederse, TV programları sonbaharda tersine dönebilir. Bu arada, senaryosu tamamlanmış olanların çekime devam etmesine izin verilir.

2007 grevi sırasında, gece geç saatlerde sunucular havaya döndüler ve gösterilerde doğaçlama yaptılar. “Tonight” sunucusu Jay Leno, kendi monologlarını yazmaya başladığında WGA liderliğini kızdırdı.

Karanlık olmayacak bir gece geç saatlerde şov. Fox News’in “Gutfeld!” Fox, Salı günü Greg Gutfeld ile yeni bölümler yayınlamaya devam edeceğini söyledi.

Stüdyoları ve yapım şirketlerini temsil eden Sinema ve Televizyon Yapımcıları İttifakı, “yazarların tazminatında cömert artışların yanı sıra atık akışında iyileştirmeler” içeren bir teklifte bulunduğunu söyledi.

Ticaret odası yaptığı açıklamada, teklifini iyileştirmeye istekli olduğunu, ancak “sendika’nın ısrar etmeye devam ettiği ve hala masada olan diğer tekliflerin hacmi nedeniyle bunu yapmak istemediğini” söyledi.

Birkaç ay boyunca büyük ölçekli bir kapatma bekleniyordu. Geçen ay, yazarlar ezici bir çoğunlukla greve izin verilmesi yönünde oy kullandı., üyelerin %98’i destekliyor. Yazarlar maaşlarının enflasyona ayak uyduramadığını, televizyon yazarlarının odalarının çok daraldığını ve maaş ödemelerine ilişkin eski hesapların yeniden düzenlenmesi gerektiğini söylüyor..

Yayıncılık, her yıl üretilen dizi ve film sayısını artırdı, bu da yazarlar için daha fazla iş imkanı anlamına geliyor. Ancak yazarlar, daha stresli koşullarda çalışırken eskisinden daha az kazandıklarını söylüyorlar. WGA, “Kurumsal davranış, sendikalaşmış işgücü içinde emeğe dayalı bir ekonomi yarattı” dedi.

READ  Sasha Banks ve Naomi, WWE Raw Mid Show'dan ayrıldı

Sendika, yazarlar için peşinen daha fazla tazminat istiyor. Bunun nedeni, yazarlarının tarihsel olarak arka uçtan – sendikasyon ve uluslararası lisanslama gibi – yararlandığı partilerin birçoğunun, yayıncılığın başlamasıyla birlikte büyük ölçüde aşamalı olarak kaldırılmasıdır.

Stüdyonun ticaret odası Pazartesi günü yaptığı açıklamada, anlaşmadaki ana anlaşmazlık noktalarının sözde küçük odalar (sendika yazar odası başına asgari sayıda katip istiyor) ve iş sözleşmelerinin süresi etrafında döndüğünü söyledi.

Yazarlar Birliği, standart 20 bölümlük bir yayın sezonundan daha kısa ömürlü olma eğiliminde olan diziler için sözleşmeli oldukları için yazarlar için daha fazla esnekliğe ihtiyaç duyulduğunu söylüyor. Ayrıca, kitabın yapımcılara bir WGA yazarının işine son vermesi için kısa bir yol verebileceğini söylediği yapay zeka kullanımıyla ilgili daha fazla düzenleme arıyorlar.

Yazar ve yönetmen Justine Bateman, “Bizim savaşımızın, bundan sonra profesyonel sektörünüze girecek olanla aynı savaş olduğunu anlayın: Bu, insan çabasının, becerisinin ve yeteneğinin otomasyon ve kâr lehine azaltılmasıdır” dedi.

Birçok stüdyo ve prodüksiyon şirketi harcamaları kısıyor. Walt Disney Company 7.000 kişiyi işten çıkardı. Warner Bros. Discovery, borcunu azaltmak için maliyetleri düşürüyor. Netflix, harcama artışına molalar verdi.

Uzun süredir beklenen bir geri çekilmeyle, yazarlar senaryoları çıkarmak için uğraştı ve stüdyolar en azından kısa vadede içerik üretmeye devam etmek için boru hatlarını hazırlamaya çalıştı. Ancak yerel ekonomilerdeki kayıp önemli olabilir. Los Angeles’ın en son grev sırasında ekonomik çıktıda 2,1 milyar dolar kaybettiği tahmin ediliyor.

Warner Bros. CEO’su David Zaslav söyledi. Discovery, geçen ay: “İş açısından en kötüsünü varsayıyoruz.” “Kendimizi hazırladık. Üretilen çok fazla içeriğimiz var.”

Yurtdışındaki bir dizi boşluğun bir kısmını doldurabilir. Netflix eş CEO’su Ted Sarandos, şirketin Nisan ayı kazanç çağrısında “Dünyanın dört bir yanından gelen çok büyük bir dizi ve film tabanımız var” dedi.

READ  Cesur İlerici Gazeteciliğe Yatırım Yapın

WGA grevi sadece başlangıç ​​olabilir. Hem Amerika Yönetmenler Birliği’nin hem de oyuncular birliği SAG-AFTRA’nın sözleşmeleri Haziran’da sona eriyor. Akış iş modeliyle ilgili aynı sorunlardan bazıları, bu pazarlık oturumlarını etkileyecektir.

Salı günü, Actors Guild üyelerini yazarların saflarına dayanışma içinde katılmaya teşvik etti. ___

Aaron Ranen ve David Boder bu rapora katkıda bulundu.

___

AP Film yazarı Jake Coyle’u Twitter’da takip edin: http://twitter.com/jakecoyleAP