Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yeni araştırma nadir pembe elmas arayışına ipucu verebilir

Yeni araştırma nadir pembe elmas arayışına ipucu verebilir

Murray Rayner

Argyle elmas yatağından çıkan parlak renkli elmaslar sergileniyor. Batı Avustralya’da artık kapatılan maden, dünyadaki pembe elmasların %90’ının kaynağıydı.

CNN’in Wonder Theory bilim bültenine kaydolun. Büyüleyici keşifler, bilimsel gelişmeler ve daha fazlasıyla ilgili haberlerle evreni keşfedin.CNN

Pembe elmaslar son derece nadir ve çekicidir ve Avustralya’da artık kapalı olan bir maden, renkli değerli taşların %90’ının kaynağıydı. Parlak pembe örnekler en yüksek seviyelerde satılabilir On milyonlarca dolar. Ancak araştırmacılar aynı bölgede yapılan keşfin yeni mücevher yataklarının ortaya çıkarılmasına yardımcı olabileceğini söylüyor.

Dergide Salı günü yayınlanan bir araştırmaya göre, madenin bulunduğu Batı Avustralya’daki Argyle elmas yataklarını inceleyen bilim insanları, pembe elmasları ve diğer renk türlerini oluşturmak için gereken jeolojik koşulları artık daha iyi anladıklarını söyledi. Doğa İletişimi.

Argyle yataklarından çıkarılan mineralleri ve kayaları analiz etmek için lazer kullanan araştırmacılar, pembe elmas bakımından zengin bölgenin yaklaşık 1,3 milyar yıl önce Nuna adı verilen eski bir süper kıtanın parçalanması sırasında oluştuğunu buldu.

“Daha sonra Avustralya haline gelen kıta parçalanmamasına rağmen, Argyll’in bulunduğu alan, yara izi de dahil olmak üzere genişledi, magmanın yüzeye çıkması için yer kabuğunda boşluklar yarattı ve pembe elmasları da beraberinde getirdi.” Avustralya’nın Perth kentindeki Curtin Üniversitesi’ndeki John D. Laitre Merkezi’nde araştırma görevlisi olan araştırmanın baş yazarı Dr. Hugo Ollerock, bir basın açıklamasında şunları söyledi.

Murray Rayner

Argyle elmas madeni, Batı Avustralya’nın en kuzeydoğusundaki uzak Kimberley bölgesinde yer almaktadır.

Elmas yataklarının çoğu, eski kıtaların ortasında, elmasları Dünya’nın derinliklerinden yüzeye hızla taşıyan volkanik kayaların içinde bulunur.

Ancak elması çevirmek için Pembe renk Veya kırmızı, kristal kafeslerini büken ve büken tektonik plakaların çarpışmasından kaynaklanan yoğun kuvvetlere maruz kalmaları gerekir. En Kahverengi elmas O da bu şekilde oluşuyor.

READ  Mart Dolunayı: Bu hafta Solucan Ayını ne zaman görüyorsunuz?

Argyle’da bu süreç yaklaşık 1,8 milyar yıl önce Batı Avustralya ile Kuzey Avustralya’nın çarpışması sonucu meydana geldi ve yer kabuğunun yüzlerce kilometre altında renksiz elmaslar pembeye dönüştü.

Peki bu renkli elmaslar yüzeye nasıl çıktı? Araştırma ekibi, Argyle yataklarının, Nuna olarak bilinen eski bir süper kıtanın parçalara ayrıldığı zamandan bu yana 1,3 milyar yaşında olduğunu buldu.

Murray Rayner

Yeni bir çalışma, Argyle Elmas Madenindeki pembe elmasların eski bir süper kıtanın parçalanması sırasında oluştuğunu gösteriyor.

Birkaç kıtanın bir araya gelerek tek bir kara kütlesi oluşturmasıyla oluşan süper kıtalar, Dünya’nın jeolojik tarihinde birçok kez ortaya çıkmıştır.

“Rio Tinto (maden sahibi şirket) tarafından sağlanan kayalar üzerinde insan saçı genişliğinden daha küçük lazerler kullanarak Argyle’ın 1,3 milyar yaşında olduğunu, yani daha önce düşünülenden 100 milyon yıl daha yaşlı olduğunu bulduk. … “Muhtemelen eski bir süper kıtanın parçalanmasının bir sonucu olarak oluşmuştur.”

Yazarlar, Nuna’nın parçalanmasının, çarpışan kıtaların geride bıraktığı eski bir kıvrımı yeniden açmış olabileceğini ve elmas içeren kayaların bu bölgeden geçerek büyük elmas yatakları oluşturmasına izin vermiş olabileceğini öne sürdüler.

Araştırmaya göre bu olaylar zinciri, eski kıtasal kavşakların pembe elmasların bulunmasında önemli olabileceğini ve diğer yatakların araştırılmasına rehberlik edebileceğini öne sürüyor.

Ollerok, “Pırlanta yataklarının çoğu antik kıtaların ortasında bulunur, çünkü onlara ev sahipliği yapan yanardağlar, kaşiflerin bulması için yüzeyde açığa çıkma eğilimindedir.” dedi.

“Argyle bu antik kıtalardan ikisinin kavşağında yer alıyor ve bu kenarlar genellikle kum ve toprakla kaplı, bu da Avustralya da dahil olmak üzere benzer pembe elmas taşıyan volkanların keşfedilmemiş kalması olasılığını bırakıyor.”