Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bir NASA uzay aracı doğrudan güneşin patlamasının içinden geçerek görüntüleri kaydediyor

Bir NASA uzay aracı doğrudan güneşin patlamasının içinden geçerek görüntüleri kaydediyor

İyi güçlendirilmiş bir NASA uzay aracı içinden geçti ve güneşten gelen büyük bir patlamadan kurtuldu.

Bilim insanları kısa bir süre önce, koronal kütle atımı veya süper sıcak gaz (plazma) kütlesinin patlaması anlamına gelen CME adı verilen bu güneş olayının nadir görüntülerini yayınladı. Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi Uzay Hava Tahmin Merkezi’nden bilim adamı Mark Misch, bu yılın başlarında Mashable’a “Bu, güneşten bir parça alıp uzaya fırlatmak gibi bir şey” dedi.

Bu koronal kütle atımı Eylül 2022’de meydana geldi ve “şimdiye kadar kaydedilen en güçlü koronal kütle atılımlarından (CME’ler) biriydi.” NASA açıkladı. Neyse ki uzay ajansının Parker Güneş Sondası güçlü bir sondayla donatılmıştır Isı kalkanıBu kadar yoğun radyasyon patlamalarına dayanacak şekilde tasarlandı. Öncü araştırma, Güneş’in davranışını yakından araştırıyor.

Ayrıca bakınız:

Güneş patlamaları uzaya ateş ediyor. Bir sorun olup olmadığını nasıl anlayacaksınız?

Güneş sondası üzerinde bilimsel işbirlikçi olan Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı tarafından yayınlanan görüntülerde şunları görüyorsunuz:

  • Çekimde gerçek güneş görünmüyor ancak yıldızımızın konumu ekranın solunda gösteriliyor.

  • 14 saniye sonra koronal püskürme soldan sağa doğru görünür hale gelir. Daha sonra, Bam.

  • Sonda daha sonra patlamanın içinden geçiyor ve videonun sonunda ortaya çıkıyor.

Bu kolay bir konu değildi. Johns Hopkins laboratuvarı şöyle açıkladı: “Toplamda Parker, koronal püskürmeyi gözlemlemek için neredeyse iki gün harcadı ve Güneş’in yakınındaki güçlü bir güneş patlamasından geçen ilk uzay aracı oldu.”

Bilim insanları, potansiyel olarak yıkıcı CME’lerin ve güneş patlamaları (Güneş yüzeyinden gelen enerji patlamaları) gibi diğer uzay havası türlerinin davranışını anlamak için Parker Solar Probe’dan elde edilen gözlemleri diğer uzay araçları ve teleskoplarla birlikte kullanıyor. Örneğin bir CME, “uyduları tehlikeye atabilir, iletişimi ve navigasyon teknolojilerini bozabilir ve hatta Dünya’daki elektrik şebekelerini yok edebilir” diye açıklıyor NASA. İronik bir şekilde, 1989’daki güçlü bir CME patlaması Kanada’nın Quebec kentinde milyonlarca kişinin elektriğini devre dışı bıraktı. CME aynı yılın 12 Mart’ında Dünya’nın manyetik alanına çarptı ve ardından NASA gökbilimcisi Sten Odenwald yazdı“13 Mart sabah saat 2.44’ten sonra Quebec’in elektrik şebekesinde zayıf akımlar tespit edildi. İki dakikadan kısa bir süre içinde tüm Quebec elektrik şebekesi elektrik kaybetti. Bunu takip eden 12 saatlik kesinti sırasında milyonlarca kişi elektriksiz kaldı ve aniden İnsanlar’la karşılaştı. kendilerini karanlık ofis binalarında, yeraltı yaya tünellerinde ve durmuş asansörlerde buluyorlar.

Daha fazla bilim mi istiyorsunuz? Teknoloji haberleri doğrudan gelen kutunuza mı gönderiliyor? Mashable’ın Işık Hızı bültenine kaydolun Bugün.

Önümüzdeki yıllarda Parker Solar Probe tarafından yapılacak gözlemler, araştırmacıların Güneş’ten gelen güçlü bir emisyonun Dünya’ya nereden çarpabileceğini daha iyi tahmin etmelerine yardımcı olabilir ve herhangi bir ülke veya bölgenin daha iyi hazırlanmasına olanak tanıyabilir (örneğin, elektrik şebekesini geçici olarak kapatarak).

Şimdilik görev devam ediyor: 2024’te korumalı uzay aracı Dünya ile çarpışacak Saatte 430.000 mil gibi muazzam bir hız Çünkü Güneş’in 3,9 milyon mil yakınına geliyor.