Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yeni bir keşif, Dünya’ya en yakın kara deliğin aslında bir kara delik olmadığını söylüyor.

Yeni bir keşif, Dünya'ya en yakın kara deliğin aslında bir kara delik olmadığını söylüyor.

Dünya’ya en yakın kara delik aslında bir kara delik değildir. Bunu yaparken, Gökbilimciler diyor Bu sadece bir yıldızın diğerinden hayatı emdiği iki yıldızlı bir sistem.

Dünya’ya en yakın kara delik sonuçta bir kara delik değil

2020’de liderlik ettiği görev buydu Avrupa Güney Gözlemevi Dünya yakınlarında bir kara deliğin keşfinden bahsetmiştim. Aslında, 1000 ışıkyılı uzaklıkta bulunuyordu. Bu, onu gezegenimize şimdiye kadar keşfettiğimiz en yakın kara delik yaptı. Şimdi, verileri yeniden analiz etmelerine rağmen, gökbilimciler keşfettikleri sistemi söylüyorlar: HR6819Aslında bir kara deliği yok.

İlk keşfedildiğinde, gökbilimciler HR6819’un üç yıldızlı bir sistem olduğunu düşündüler. Ayrıca iki yıldızın bir kara deliğin etrafında döndüğüne inanıyorlardı. Ancak, bir Julia Bodensteiner liderliğindeki çalışma, sonra bir doktora Belçika’daki KU Leuven’de bir öğrenci, alternatif bir seçeneğe baktı.

Bodensteiner, HR6819’un kara delik olmayan iki yıldızlı bir sistem olabileceğini söyledi. Bu seçenek, sistemdeki yıldızlardan birinin geçmişte çıkarılması gerektiği anlamına gelir. Esasen, bir yıldız, astronomların fark ettiği etkiye neden olarak, diğer yıldıza kütlesinin çoğunu kaybederdi. Bu alternatif, gökbilimcilerin çözmesi için hala bir gizem bırakıyor.

daha derin kaz

Radyo teleskopları ve geceleri SamanyoluGörüntü kaynağı: zhengzaishanchu / Adobe

Bodensteiner araştırmasının yürütüldüğü aynı zamanda, başka bir çalışma daha yapıldı. araştırmacı grubu O da keşif arıyordu. Ayrıca sistemin büyük olasılıkla bir yıldızın diğerinden bir kütle çektiği iki yıldızlı bir sistem olduğunu buldular. a Üçüncü çalışma Ayrıca Dünya’ya en yakın kara deliğin de bir kara delik olmadığını belirledi.

Bu üçüncü çalışmada, Berkeley’deki California Üniversitesi’nden gökbilimciler Karim El-Badri ve Elliot Quatert, sistemin tayfını analiz ettiler. Bir yıldızın kütlesinin diğer yıldızın kütlesinden daha büyük olduğunu buldular. Bu nedenle, tek yıldızın daha şişkin olduğunu ve yakın zamanda soyulmuş ve sıcak bir ikincil cüce olmak için daralmış gibi göründüğünü söylediler.

READ  “Sıcak Satürn”ün ve onun benekli yıldızının sırları çözülüyor

Bodensteiner’in ekibi, keşfi daha derinlemesine incelemek için KU Leaven araştırmacısı Abigail Frost liderliğindeki başka bir ekiple güçlerini birleştirdi. Keşfedilmesinden iki yıl sonra ekip, Dünya’ya en yakın kara deliğin aslında sadece bir yıldızın diğerinden kaynak çektiği iki yıldız sistemi olduğunu söylüyor.

Bodensteiner, “Şimdiye kadarki en iyi açıklamamız, bu ikili sistemi, bir yıldızın eşlik eden yıldızından atmosferi emmesinden kısa bir süre sonra tespit etmemizdir.” Dedi. bir açıklamada yazdı ESO web sitesinde öne çıkar. Ayrıca yakın ikili sistemlerde fazlalığın çok yaygın olduğunu söylüyor. Yıldızlardan biri diğerinden malzeme çekerken, alıcı daha hızlı dönmeye başladı.

Dünya’ya en yakın kara deliğin doğduğu yanılsamasının yaratılmasına yardımcı olan bu hızlı dönüş oldu. a vampir yıldızı Hala oldukça korkutucu, ama en azından bizden 1500 ışıkyılı uzaklıkta bir kara delik olmadığını bilerek içimizi rahat ettirebiliriz.